Онлайн-платформа Svidok.org, головне сховище спогадів українців про війну, запустила власну телефонну лінію. Скористатися нею може кожен українець.
Телефонна лінія Svidok.org безкоштовна для всіх абонентів в Україні. Поділитися пережитим можна в будь-який час, адже сервіс доступний цілодобово.
«Це дуже зручна опція для українців: відтепер можна швидко, по гарячих слідах, записати, що ми переживаємо щодня. Достатньо надиктувати це в телефон. Замість поста в соцмережах чи рефлексії в сторіз, які блокуються або ж губляться, ваша історія на Svidok.org буде надійно збережена для наступних поколінь. Щоб і через 10, 20 чи 50 років нащадки побачили, яким був той чи інший день під час повномасштабної війни.
У часи Другої світової такого не було. Зараз же у нас є змога задокументувати злочини росіян, притягнути їх до відповідальності та не дати змоги переписувати історію», — розповідає директорка зі зв’язків і комунікацій платформи Svidok.org Олена Кук.
Аби скористатися телефонною лінією, потрібно:
- зателефонувати за номером 0 800 507 480,
- відповісти на короткі запитання для коректної фіксації свідчення,
- розповісти про пережиту подію під час повномасштабної війни, яку хочете задокументувати.
Після завершення дзвінка вам надійде SMS-повідомлення з підтвердженням, що свідчення буде автоматично трансформовано в текст і надійно збережено на онлайн-платформі Svidok.org.
Усі записи ви можете доповнити чи скоригувати, додати до них фото чи відео — це можна зробити, зайшовши на сайт Svidok.org. При цьому свідчення будуть анонімними, тому можна бути максимально відвертим та не боятись ділитись своїми думками.
«Кожен українець переживає повномасштабну війну по-своєму. Хтось щодня чує повітряну тривогу та не з новин знає про прильоти, хтось — волонтерить, долучається до зборів для ЗСУ, а хтось здобуває освіту в цих умовах чи виховує дітей. Цінним для історії є досвід кожного, адже разом це демонструє цілісну картину подій, що відбуваються в Україні. росія сподівається, що ми будемо мовчати. Але нам варто бути рупорами правди у світі», — закликає Олена Кук.
Залишити свідчення можна за телефоном 0 800 507 480, на сайті Svidok.org або ж у телеграм-боті @SvidokNoteBot.
Svidok.org — це соціальна неприбуткова цифрова платформа, де кожен може особисто записати та зберегти свій досвід життя під час повномасштабної війни росії в Україні. Її створили українські IT-фахівці за підтримки фундації AI for Good. До платформи вже долучилися понад 4 000 українців.
Людина має можливість робити дописи трьох типів:
- Публічний — буде відображатись після публікації та модерації на головній сторінці.
- Приватний — буде бачити лише користувач, це такий собі приватний воєнний щоденник, абсолютно ніхто інший не має до нього доступу.
- Лише для розслідувачів — не буде опублікований публічно, допис буде доступним лише для правоохоронців.
Чому важливо залишати свідчення про війну:
- Збереження спогадів на віки. Люди зазвичай діляться пережитим у соцмережах, але пости українців блокують, а з часом певний контент взагалі важко знайти. Надзвичайно важливо зберегти всі свідчення у надійному місці для наступних поколінь, аби запобігти повторенню війни у майбутньому та не допустити, щоби росіяни переписували історію.
- Розголос у світі. Щодня сотні іноземців заходять на платформу почитати персональні історії українців. Благодійна фундація AI for Good також влаштовує міжнародні виставки на основі свідчень, збережених на Svidok.org. Наразі вже шість таких подій відбулись у різних містах США: у Нью-Йорку, Вашингтоні, Бостоні. На платформі також реєструються іноземні журналісти, аби використовувати спогади українців у своїх матеріалах. Серед них є медійники з таких авторитетних видань, як The Times, The Economist, Le Monde.
- Притягнення винних до відповідальності. Свідчення воєнних злочинів передаються до Офісу Генпрокурора, до Міжнародного кримінального суду та стають доказовою базою. Приблизно 200 свідчень зі Svidok.org долучено до справ досудового розслідування.
- Підтримка ментального здоров’я. Люди можуть анонімно поділитися травматичним досвідом, що допомагає їм частково відсторонитись від нього. Понад те, читаючи історії інших, людина розуміє, що вона не одна.
Платформа Svidok.org має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів із міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть із ними сконтактувати через спеціальний акаунт, і лише з дозволу людини. Додатково розробники створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.