Андрій Нечепоренко — харківський велосипедист, учасник численних спортивних змагань, відеоблогер. І — підозрюваний у державній зраді. Шістдесятирічного харківʼянина затримали два роки тому, у лютому 2023 року, за два дні після ракетного удару по університету міського господарства. У заключному епізоді другого сезону подкасту «Особова справа» Тетяна Федоркова розповідає, як справу Нечепоренка розглядають в суді та що про неї думає сам обвинувачений.
Фото з мережі
Андрій Нечепоренко — відомий у спортивних колах велосипедист. Про його велотуризм та змагання багато інформації в інтернеті. У 2012 та 2015 роках міськрада повідомляла про чергові рекорди Нечепоренка. На сайті мерії він представлений як ветеран спорту з інвалідністю, який подолав більш ніж добовий веломарафон.
Викладач фізичного виховання, мандрівник і навіть спортивний кореспондент — так про себе писав сам Андрій Нечепоренко в соцмережах. Він і справді був велоекспертом і частим гостем спортивних програм на обласному телебаченні.
Останні відео на каналі велосипедиста в YouTube датовані січнем 2023. Після початку російського повномасштабного вторгнення Андрій Нечепоренко ностальгував за минулим. У попередніх записах — переважно архіви. І жодного публічного засудження держави-агресора. Ось що написав Нечепоренко у відповідь на один з коментарів (в оригіналі — російською):
«Харьков — это моя Родина! Я родился и вырос в этом городе, дожил до шестидесятилетия, люблю свой город Харьков и его историю жизни. Мы приходим и уходим, а город живет, разрастается, становится краше, благодаря заботе и труду людей. История государства, будущее — это отдельная тема разговора».
У перші два роки повномасштабної війни Харків постійно потерпав від російських ракетних обстрілів. Один з таких стався 5 лютого, коли по Харкову вдарили дві ракети. Одна поцілила у житловий дім, інша — в університет міського господарства. У виші обвалилися верхні поверхи корпусу, вибуховою хвилею пошкодило будинок навпроти.
«О 8 годині 20 хвилин російські окупаційні війська знову обстріляли центральну частину міста Харкова. Дві ракети типу С-300 влучили у Київському районі. Одна з ракет влучила в один з університетів, інша ракета влучила у чотириповерховий житловий будинок. Травми отримали чотири особи. Попередньо, ракети були запущені з території Білгородської області», — описував речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко удар того дня.
7 лютого Служба безпеки України затримала харків’янина — як виявилося пізніше, підозрюваним у державній зраді став харківський велосипедист Андрій Нечепоренко.
«Зрадник приховано фіксував місця дислокації військовослужбовців ЗСУ, блокпостів та об’єктів критичної інфраструктури на території Харківського регіону і передавав їх представникам агресора. Рашисти використовували вказані локації як потенційні цілі для ракетних атак. Після прильотів вони ставили цьому ж агенту завдання зафіксувати і передати їм результати влучань. Співробітники СБУ задокументували факти розвідувальної підривної діяльності ворожого агента, його причетність до нещодавніх ракетних атак на житловий будинок та вищий навчальний заклад міста Харкова, а також встановили його російських кураторів», — прокоментував 8 лютого речник СБУ Артем Дехтяренко.
За версією слідства, протиправна діяльність Нечепоренка охоплює майже три місяці — з 10 листопада 2022 року по 07 лютого 2023. За велосипедистом стежили ще до удару по університету міського господарства. У Єдиному державному реєстрі судових рішень є ухвала про дозвіл на проведення негласних слідчих дій.
До судової зали обвинувачений заходить у доброму настрої. Радіє, коли бачить дружину.
— Наталю, дякую величезне, радий тебе бачити.
— На здоров’я.
Судова охорона знімає з обвинуваченого кайданки. Коментувати справу без згоди підзахисного його адвокат відмовляється. Через щілину у скляному загородженні Нечепоренко пояснює захиснику, чому не дозволяє спілкуватися з журналістом.
— Брешуть в якому плані? Те, що їм дають, те вони й кажуть. Воно не потрібно..
Справу Андрія Нечепоренка розглядає колегія Дзержинського райсуду Харкова. Обвинувальний акт передали сюди у липні 2023.
— До обвинуваченого звертаюся: ви зі всіма томами ознайомлені?
— Десятий том — ще ознайомлююся і там не вистачає деяких нюансів….
Андрій Нечепоренко вороже налаштований до медіа. Колись затятий телеексперт з велотуризму із ніком «суперкореспондент» в YouTube нині не вірить ані в об’єктивну журналістику, ані в справедливий суд.
— Ваші товариші попередні брехали на всю країну!
За понад півтора року суд дійшов стадії дослідження доказів. 23 січня розглядають чергові з них. Секретарка засідання вмикає відео з компакт-дисків. На телевізорі з’являється запис з екшн-камери. Це поїздка велосипедиста засніженою лісопарковою стежкою. Щоп’ять секунд відео переривається. Учасники процесу терпляче чекають на підвантаження плеєра.
— З періодичністю 5-10 секунд буде перериватися і відновлюватися відео, — пояснює секретарка.
Нечепоренко просить озвучувати властивості файлів. Сумнівається, що це відео його.
— Файл, дата створення…. 10 лютого 2023 року. 10 лютого — зверніть увагу, товариші судді!
Що доводять ці кадри, у суді не обговорюють, просто переглядають. Тим часом Захисник обвинуваченого поспішає на інший процес. І менш ніж за годину від початку — засідання відкладають.
— Підтверджуєте, що це відео з вашим переміщенням, з вашої техніки?
— Ні! Речові докази, документи, все говорить про те, що тут накручено стороною обвинувачення.
— Я вам поставив питання, ви питанням на питання не відповідайте. Ви не підтверджуєте, що ви?
— Ні. Колеса, сам велосипед. Так він схожий, я схожий, а яка камера знімала? Властивості…
Кілька питань ставить захисник Нечепоренка:
— Якість зйомки вилучених у вас камер допускає можливість зняти такої якості, стабілізації відеофайли?
— Одна із камер — так.
— Ви сумніваєтесь в тому, що це відео зняте вашою камерою?
— Так.
— Суд оголошує перерву у зв’язку із зайнятістю захисника в іншому провадженні.
Як доказ співпраці з росією Служба безпеки України ще після затримання підозрюваного опублікувала скриншот листування у месенджері. Як стверджує Служба безпеки, це повідомлення отримав від російського куратора і виконав велосипедист:
«Доброго вам дня! Прошу вас пожалуйста уточнить, есть ли поражение объекта по следующему адресу…. Побольше информации об этом собрать. Извините за воскресное беспокойство!»
«Як зʼясувало слідство, ворожий агент вів комунікацію з куратором через електронні канали зв’язку із суворим дотриманням всіх заходів конспірації. На «завдання» зрадник вирушав без мобільних телефонів, намагаючись, як він думав, уникнути відстеження. Проте, це не стало на заваді для його виявлення контррозвідниками СБУ», — коментували в СБУ.
Речник прокурора Харківщини Дмитро Чубенко додає: «Є листування з представниками рф, фото, відео блокпостів, Сил оборони, місця дислокації ЗСУ, а також робив фото- та відеозйомку наслідки атак військових рф».
Дружина Андрія Нечепоренка каже, що її чоловік не винен. Почути її думку детальніше не вдалося. Під час розмови обвинувачений її перебив.
— Провини не визнає, так?
— Її не було. Він не працював ні на кого.
— Він не думав, що він передавав [державі-агресору]?
— Він нічого не передавав!
— А чати, які публікувала СБУ…Скриншоти.
— Наташо! Не відповідай нічого! — втрутився Андрій Нечепоренко.
Пробую заговорити з обвинуваченим вдруге.
— Я так розумію, що ви вважаєте, що вас підставили цим відео?
— Навіщо вам це? У вас робота, а в мене позиція ув’язненого.
— Ми ж маємо представити вашу позицію, бо маємо тільки слідства.
— Кому це потрібно?
— Вам має бути важливо це.
— Послухайте, у нас суди не працюють у країні, Конституція не працює. Коли вона працює, тоді…
— Роботу на росію ви спростовуєте, правильно я розумію?
— А хто сказав, що я працював на росію?
— Ну збір інформації…
— Хто сказав? Мене не засудили ще! Хто сказав? Ви чого? Припиніть брехати.
Наприкінці грудня Андрію Нечепоренку продовжили термін тримання під вартою без можливості внесення застави. Він перебуватиме у Харківському слідчому ізоляторі щонайменше до 14 лютого.
Обвинувачений не співпрацює зі слідством, каже речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко.
«Під час допитів він скористався ст. 63 Конституції України, відмовився від дачі показань щодо себе. Ні на етапі досудового розслідування, ні зараз він вину свою не визнає і ніяких свідчень не надає», — говорить Дмитро Чубенко.
Чи розраховує велосипедист на обмін з росією, що думає про російські обстріли рідного Харкова, невідомо.
[Архівне відео Нечепоренка з каналу в YouTube]: «Сьогодні 1 січня, 2022 рік. У мене традиція, я виїжджаю на тренування своє і намотую чергові кілометри».
В його відеоархіві на каналі в YouTube — понад пів тисячі записів. Велосезон 2022 Нечепоренко відкрив черговою велопрогулянкою за місто. Маршрут пролягав на північ — Руська Лозова, Питомник, Дементіївка… Майже за два місяці цим шляхом йшли російські танки.
Фото: Тетяна Федоркова