До Дня Збройних сил України: десять стереотипів, які за десять років війни з росією зламала українська армія.
Без допомоги Заходу українська армія безсила перед росією
На початку повномасштабного вторгнення Захід не розраховував, що Україна зможе чинити спротив агресії росії, тому передавав озброєння для партизанської війни. Сили оборони відкинули росіян з півночі України, затопили крейсер «Москва» — і лише після цього країни Заходу почали поставляти артилерію та інше важке озброєння.
Українці можуть тільки оборонятися
Попри впевненість росіян, що вони зможуть захопити Київ «за три дні», та переконання Заходу в неспроможності України наступати, Збройні сили здійснили низку контрнаступів. У 2022 році від загарбників звільнили майже 78 тисяч квадратних кілометрів української землі.
Армія — для професійних військових
Із початком повномасштабного етапу війни до війська доєдналися тисячі людей, які до того не служили в армії. Їхній цивільний досвід, перенесений до ЗСУ, дозволив краще організовувати процеси, оптимізувати управління людьми та пропонувати гнучкіші підходи до вирішення задач.
Без достатньої кількості снарядів будь-яка армія швидко програє
Через затримки у поставці допомоги від Сполучених Штатів наприкінці 2023 року й на початку 2024 року українські артилеристи відчували «снарядний голод». Сподіватися на швидке відновлення постачання від партнерів тоді не приходилося, тож нестачу снарядів значною мірою компенсували ударними FPV-дронами.
Інноваційну військову техніку може виробляти тільки США
Аби зменшити залежність від нерегулярних постачань зброї від партнерів, Україна під час повномасштабної війни організувала власне виробництво різноманітних технічних засобів. Нині Україна вважається одним із світових лідерів у виготовленні безпілотних літальних систем і засобів радіоелектронної боротьби.
росія завжди перемагає взимку
Через легендування подій війни 1812 року та Другої Світової росіяни сформували міфічний образ «армії, непереможної взимку». Українське військо довело: зима більше не є фактором, який автоматично приносить перевагу росіянам на полі бою.
Україна не може домінувати на Чорному морі
Міф про «домінацію російського флоту» ЗСУ зруйнували ще на початку повномасштабного вторгнення, знищивши крейсер «Москва». Згодом українські військові та спецслужби, використовуючи морські дрони й ракети, змусили кораблі рф відступити. Зокрема, був розблокований експорт українського зерна морем.
Жінкам не місце в армії
Юлія «Куба» Сідорова, Аліна Михайлова, Олена Риж і ще десятки тисяч жінок зламали стереотип, що воювати — виключно чоловіча справа. У 2024 році в лавах ЗСУ служать майже 50 тисяч жінок: деякі — у тилу, інші — безпосередньо на лінії бойового зіткнення.
Армія залежить тільки від вищого рівня командування
На початку повномасштабного вторгнення росії формальні командні ланцюги ЗСУ подекуди не встигали за стрімким розвитком подій. Завдяки горизонтальній співпраці та прямій координації дій між різними підрозділами, українські військові оперативно приймали рішення. Це допомогло компенсувати чисельну перевагу ворога.