Арттерапія: як творчість допомагає зцілювати душу

В одному з недавніх випусків ми говорили про користь творчості для ментального здоров’я. Сьогодні продовжимо цю тему й розглянемо напрям психотерапії, який активно використовує творчість уже як інструмент допомоги в подоланні стресу. Арттерапія — це метод психотерапії, що базується на творчих процесах, зокрема на малюванні, ліпленні, музиці, танці, читанні книжок, роботі з фотографіями тощо. Ці та інші форми мистецтва є засобом для висловлення емоцій, розв’язання внутрішніх конфліктів, зцілення і покращення якості життя. 

Арттерапія базується на ідеї, що творчість — потужний інструмент для висловлення та обробки психоемоційних переживань, які можуть бути важкими для вербалізації. Це стосується як складних для обговорення (тобто ословлення) емоцій, так і ситуацій, коли це неможливо — у випадку, коли йдеться про маленьких дітей або коли мовлення порушено. 

Арттерапевти — це повноцінні психотерапевти, що мають як базові знання, які допомагають розуміти, що відбувається з клієнтом, так і специфічні навички. Але, незважаючи на те, яку форму творчого процесу виберуть для роботи, важливим є не результат роботи, а сам процес створення: він дає людині змогу вийти за межі звичних патернів мислення і відкриває доступ до схованих та витіснених почуттів. 

Арттерапія не ставить завдання створити художній твір. Його не будуть оцінювати за критеріями краси, користі або моди. Важливо, щоб людина почувалася вільно й без оцінок, що дає змогу відкриватися і працювати з емоціями. 

Арттерапія — це надзвичайно персоніфікований підхід, адже допомагає адаптуватися до потреб кожної особистості, її творчих уподобань і специфічних психологічних проблем. 

Творчість настільки багатогранна, що дає змогу знаходити ключі від усіх дверей. 

Якщо ви хочете спробувати вправу з арттерапії, то пропонуємо одну з модифікацій відомої ізотехніки (тобто техніки малювання) з назвою «Карлючки». Вправа допомагає розслабитися і зняти стрес. Також вона розвиває креативність та уяву. На думку деяких дослідників, ця вправа навіть покращує моторні навички.

Для її виконання візьміть аркуш паперу й ручку або кольоровий олівець чи фломастер. Почніть малювати випадкові лінії — просто рухайте рукою по паперу, не думаючи про результат. Це можуть бути прямі лінії, хвилі, кружальця чи спіралі. Ваші лінії мають бути вільними й без зусиль. Коли завершите, подивіться на свою роботу. Чи є серед карлючок якісь цікаві форми або фігури, які з’явилися випадково? Можливо, ви захочете переробити або додати щось до вже наявного малюнка. Пофантазуйте про побачене.

Читайте також

Total
0
Share