росія вперше атакувала Україну міжконтинентальною ракетою. Що це означає

Що сталося


Вранці 21 листопада 2024 року Повітряні сили повідомили, що росія атакувала Дніпро міжконтинентальною балістичною ракетою з Астраханської області.  Удар підтвердив також і президент Володимир Зеленський, додавши, що тривають експертизи. 

20 листопада одразу декілька дипломатичних представництв в Україні, зокрема посольства США, Греції, Іспанії та Італії, призупинили свою роботу через загрозу «масованої атаки». У Telegram-каналах заявили, що це сталося через можливий удар російською міжконтинентальною балістичною ракетою з комплексу РС-26 «Рубеж». Розповідаємо все, що відомо про цю ракету та удар по Дніпру.


Чим міжконтинентальні балістичні ракети відрізняються від звичайних


МБР — це стратегічні ракети з дальністю дії від 5500 кілометрів, що можуть нести ядерний боєзаряд. Такі ракети, як правило, складаються зі ступенів, заповнених паливом, систем наведення і бойової частини. Технічно вони можуть також доставляти та звичайні боєзаряди.

Окремим типом міжконтинентальних ракет є MIRV — МБР такого типу містять у собі декілька боєголовок, кожна з яких може вразити окрему ціль.

Міжконтинентальні ракети найчастіше запускають з ракетних шахт чи мобільних пускових установок, але деякі можуть розміщуватись і на атомних підводних човнах. На початок 2024 року в росіян на озброєнні ймовірно була 521 МБР.

Фактично удар у ніч на 21 листопада — перше бойове використання міжконтинентальної ракети у світі.

Що таке РС-26 «Рубеж»

Це один з найзагадковіших видів російського озброєння. Розробляти «Рубєж» почав «Московський інститут теплотехніки» приблизно в 2006 році, на базі вже наявного ракетного комплексу PC-24 «Ярс». «Рубєж» запускається  не з шахти, а з мобільних установок, в яких ймовірно використовується шасі МЗКТ-79291. Довжина ракети — 26 метрів, діаметр — два метри, ймовірно вона має дві ступені. За різними даними маса бойового навантаження складає від 1000 до 1200 кілограмів, ракета може мати від трьох до шести бойових блоків.

Перше випробування ракети у 2011 році в Плесецьку було невдалим: ракета відхилилася від курсу і впала за вісім кілометрів від місця запуску — при роботі першої ступені ракети стався збій.


Друге випробування пройшло успішно, «Рубєж» з дуже легким або відсутнім корисним вантажем 23 травня 2012 року пролетів 5800 кілометрів з Плесецька до Кури.

Після того відомо ще про три успішних випробування «Рубежа», але вже на середні відстані, від полігону Капустін Яр до полігону Сари-Шаган.

На листопад 2015 року росіяни планували демонстрацію «Рубєжа» для американських інспекторів, але її декілька разів переносили, а потім і взагалі перестали про неї згадувати. Прийняття на озброєння планувалось у 2015 році, навіть з’являлися повідомлення про те, що перші РС-26 будуть розміщені в Іркутській 29-й ракетній дивізії. Однак цього не сталося і в 2018 році стало відомо, що «Рубєж» не увійшов у державну програму озброєння рф до 2027 року через брак фінансування. Після того згадки про комплекс фактично зникли з російських «змі».

Чи може щось протиставити їй українська система ППО


І так, і ні. На перших етапах атаки «Рубєж» знаходиться у верхніх шарах атмосфери — там українські сили протиракетної оборони не можуть до неї дістати. Але після того, як ракета розпадається на окремі бойові частини, їх можуть збивати комплекси Patriot.

Це погроза вдарити по Україні ядерною зброєю?


Насправді агресор вже завдавав ударів по Україні крилатими ракетами типу Х-55 з блоком-імітатором ядерної боєголовки. Також ракети Х-101, Х-47М2 «Кинджал», та ракети для комплексів «Іскандер» можуть мати ядерну бойову частину. Тож демонстрація можливості завдати удару ядерною зброєю по Україні відбулася вже доволі давно.

Може, у росіян закінчуються звичайні ракети?


Малоймовірно. Технологічні санкції не спинили російське виробництво ракет. За даними української розвідки, на початку 2024 року окупанти випускали близько 115–130 стратегічних ракет та 100–115 ракет оперативно-тактичного класу на місяць. За даними Forbes, у вересні 2024 року в росіян у запасі було приблизно 1220 крилатих та 245 балістичних ракет.

Використовувати «Рубєж» замість звичайних ракет для росії може бути занадто дорого. Бойова частина ракети співставна з масою з двома-трьома ракетами з комплексу «Іскандер», які значно дешевші у виробництві.

«Справа в тому, що поставити на умовний “Рубєж”, “Тополь” чи “Ярс” конвенційну фугасну бойову частину у глибокій теорії можливо, але не має практичного сенсу через величезну вартість таких ракет. Особливо в умовах, коли більшість цілей в Україні в зоні досяжності російських ОТРК “Искандер” та інших засобів ураження», — заявляють аналітики видання Defence Express.


Читайте також

Total
0
Share