На початку 2024 року компанія Gradus Research провела опитування серед українців про стан ментального здоров’я. 77% опитаних відповіли, що переживають стрес і відчувають нервозність, 13% вважають свій ментальний стан незадовільним. 78% респондентів ніколи не відвідували психолога чи психотерапевта.
У нашому тесті ви зможете перевірити свої знання, як допомогти близькій людині звернутися до психолога.
Цей тест ми зробили в партнерстві з німецькою неурядовою організацією krisenchat Ukrainian.
Які зміни у поведінці людини можуть вказувати, що їй потрібна психологічна допомога?
Раптові зміни поведінки, пригніченість або уникнення спілкування можуть означати, що людині потрібна допомога. «Людина була дуже активна і весела, аж тут ви помічаєте, що вона стала пригнічена, пасивна, замикається в собі, не виходить на контакт або не розповідає про себе нічого. Будь-які зміни можуть бути “дзвіночком”, що щось не так, що людині потрібна допомога», — коментує Світлана Громова, експертка krisenchat Ukrainian.
Які фізичні ознаки можуть свідчити про потребу в психологічній допомозі?
Емоційний стан людини впливає на фізичне здоров'я. Те, що людина стала пізніше прокидатися, ніж зазвичай, або навпаки, стала менше спати, може сигналізувати про високий рівень стресу.
Яка з цих подій може спричинити високий рівень стресу для людини?
Люди по-різному реагують на стрес. Будь-які зміни, до яких потрібно адаптуватися та які впливають на якість життя, можуть стати стрес-факторами.
Людям якого віку важче звернутись по допомогу до психолога?
Світлана Громова каже, що підлітки та молодь до 25 років більш обізнані в темі ментального здоров'я і краще розуміють, коли їм потрібна допомога. «А ось людям трошки старшим, 45+, 50+, важко звертатися за допомогою, бо вони виросли в умовах, коли варто було все тримати в собі», — говорить психологиня.
Чи впливає стать людини на те, наскільки легко їй звернутись до психолога?
Чоловікам, особливо старшого віку, складніше звернутися по допомогу. На це впливають установки з дитинства, нібито чоловіки не плачуть і не скаржаться на проблеми.
Ви впевнені, що близькій людині потрібно звернутися до психолога. Ваш наступний крок?
Абсолютно точно не треба радити медикаменти, якщо ви не лікар. М'яка, ненав'язлива підтримка та відкрита розмова без осуду допоможуть людині почуватися комфортно та, можливо, задуматися про допомогу.
Ваш друг почувається невпевнено щодо психологічної консультації. Що робитимете?
Шантаж або надмірний тиск можуть спровокувати те, що людина ще більше замкнеться у собі чи стане агресивною. Краще розповісти про свій успішний досвід, бо люди часто не вірять в ефективність психологічної допомоги чи бояться осуду. Також можна розказати про конфіденційність. Наприклад, у krisenchat Ukrainian психологи не мають доступу до персональних даних і номерів телефонів. Людина може навіть назватися зручним для неї псевдонімом.
Що робити, якщо людина все одно не хоче звертатися за допомогою?
Звернення до психолога може викликати відчуття страху чи сорому. Підтримка та надання часу на роздуми допомагає людині зрозуміти, що вона не сама і може розраховувати на вашу допомогу.
Розпочати консультацію можна миттєво через Telegram, WhatsApp або через SMS за номером (+49)1573599312.