Якісна ІТ-освіта: 60-річний досвід кафедри ПІІТУ НТУ «ХПІ»

Територія кампусу НТУ «ХПІ»

У листопаді 2024 року своє 60-річчя відзначає кафедра програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління НТУ «ХПІ» – потужний освітній центр з підготовки ІТ-фахівців. З початку свого існування кафедра реалізує важливу місію – відкриває своїм вихованцям шлях до професійної і особистої свободи.

Кафедра ПІІТУ – важлива складова частина Харківського Політеху

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» – найстаріший технічний виш Сходу України, заснований у 1885 році. Становлення та розвиток вітчизняної технічної науки за усіма галузями тісно пов’язані саме з Харківським Політехом.

НТУ «ХПІ» добре відомий не тільки в Україні, а і за кордоном – за рейтингом QS World University Rankings 2024, університет займає за кількістю номінацій третє місце серед українських вишів, представлених у цьому престижному рейтингу. В цьому є і вагома заслуга кафедри програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління (ПІІТУ), яка відповідає за підготовку ІТ-фахівців.

Від розробки автоматичних систем для бортових обчислювальних машин до програмного забезпечення для великих ІТ-компаній

У 2024 році кафедра програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління імені А.В. Дабагяна, яка входить до складу Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій (ННІ КНІТ) відзначає 60 річницю з дня створення. Цей шлях – приклад історії успішної підготовки фахівців, який забезпечено головними конкурентними перевагами: компетентним педагогічним колективом, сучасним обладнанням, відповідність найвищим міжнародним стандартам якості.

Історія кафедри ПІІТУ почалась у 1964 році, коли професор Харківського політехнічного інституту Арег Дабагян заснував кафедру автоматичного управління рухом. У 1990 році її очолив професор Михайло Годлевський, зараз – директор інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій НТУ «ХПІ». Михайло Дмитрович визначив стратегію кафедри – фундаментальна підготовки ІТ-фахівців у тісній співпраці з міжнародною науковою спільнотою та провідними ІТ-компаніями, яка повністю виправдала себе у наступні десятиріччя.

Кафедра завжди активно відгукувалася на актуальні тенденції ІТ-сфери і декілька разів змінювала назву, щоб підкреслити свій профіль освітньої та наукової діяльності. Останнє перейменування відбулося у 2022 році і тепер вона має назву кафедри програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління. З 2022 року Її очолював професор Ігор Гамаюн, а з 2024 року завідувачем став доцент Андрій Копп.

Кафедра ПІІТУ сьогодні

Сьогодні кафедра ПІІТУ Харківського Політеху пропонує своїм здобувачам якісну вищу ІТ-освіту. Її викладачі ведуть підготовку ІТ-фахівців бакалаврського та магістерського рівня за двома найпопулярнішими ІТ-спеціальностями в Україні та світі.

«Інженерія програмного забезпечення». Освітня програма передбачає спеціалізацію в сфері проєктування, розробки, конструювання та тестування програмного забезпечення, зокрема інтелектуальних систем.

«Комп’ютерні науки та інтелектуальні системи». Ця освітня програма передбачає спеціалізацію в сфері розробки програмного забезпечення інтелектуальних систем, технологій штучного інтелекту, обробки та аналізу даних.

За спеціальністю «Комп’ютерні науки» на кафедрі працює освітня програма аспірантури, де ведеться підготовка фахівців третього рівня вищої освіти – доктора філософії (Ph.D.), який нещодавно замінив у системі вищої освіти та науки України ступінь «кандидата наук».

У 2021-2023 роках, з ініціативи ректора університету професора Євгена Сокола, під керівництвом проректора професора Руслана Мигущенка та за координації начальника методичного відділу доцента Сергія Радогуза, а також завдяки плідній праці гарантів програм – Юлії Літвінової та Андрія Коппа, викладачів кафедри й усіх профільних служб університету, освітні програми кафедри були успішно акредитовані німецьким Центральним агентством з якості освіти – Central Agency for Evaluation and Accreditation (ZEvA). На сьогоднішній день – це єдині серед державних вишів України бакалаврські освітні програми з ІТ-спеціальностей, які отримали міжнародну акредитацію від провідного європейського центру оцінювання якості освіти. Міжнародна акредитація підтверджує високий рівень підготовки здобувачів дійсно світового масштабу.

«Як представнику роботодавця, мені подобається що програми не скотились в набір 10 мов програмування, які вивчають одна за одною. Є системний підхід – вивчається теорія, підходи та основні концепції, а потім – мова програмування, як реалізація цих концепцій.»
– Lead of Tech Education в ІТ-компанії NIX, Олексій Рубель
 

Кафедра ПІІТУ пропонує студентам самостійно обирати освітню траєкторію

Впроваджуючи сучасні тренди студентоцентрованого навчання та інноваційних педагогічних підходів, кафедра ПІІТУ пропонує здобувачам обирати власну освітню траєкторію.

«Innovation Campus» – це унікальна в Україні освітня технологія, яка передбачає вивчення повного стеку розробки програмних систем без фіксованого розкладу та лекцій на основі проєктного підходу, принципів гейміфікації та peer-to-peer  (співпраця на рівних). Він був створений за ініціативи ректора університету професора Євгена Сокола, за підтримки Василя Хмельницького (керівник компаній UFuture та K.FUND, голова Наглядової ради НТУ «ХПІ») та IT-компанії NIX, а також за участі викладачів кафедри спільно з фахівцями ІТ-компаній України і світу.

У 2022 році «Інноваційний кампус» було відзначено срібною нагородою серед європейських проєктів у сфері освіти на престижному європейському міжнародному конкурсі QS-Wharton Reimagine Education Awards. Очолює навчальну лабораторію «Інноваційний кампус» НТУ «ХПІ» доцент Володимир Сокол, ментор лабораторії – доцент Марія Білова. Активну участь у його роботі приймають випускники і студенти кафедри, що свідчить про ефективність обраних методів і створює максимально демократичні умови навчання та взаємодії.

«Ви навчитесь створювати свої проєкти, спочатку на С, потім на JavaScript, і правильно їх презентувати, а крута команда кампусу допоможе вам на цьому шляху. Я заради кампусу вступав в університет, тому всім раджу!»
– випускник кафедри 2024 року, Костянтин Швидкий

Відкриття кластеру «Innovation Campus», облаштованого ІТ-технікою рівня провідних профільних фірм  та спроектованого за взірцем кращих освітньо-виробничих комплексів України та світу, відбулося наприкінці лютого 2022 року – за декілька днів до повномасштабного вторгнення. Але навіть військова агресія, від якої потерпають Харків і вся Україна не змусила співробітників кафедри поставити роботу на паузі – навчання було максимально швидко відновлено у дистанційному форматі.  Досвід ефективної організації такого підходу Харківський Політех отримав під час пандемії коронавірусу та успішно практикує зараз, коли очне навчання у нашому регіоні неможливо повернути у масштабах попередніх років.

«Applied Artificial Intelligence» – це напрямок з головним фокусом на ШІ, глибоке навчання, обробку природної мови та комп’ютерний зір. Цей напрямок дозволить здобувачам впевнено працювати з технологіями майбутнього, які вже давно увійшли в нашу реальність. На кафедрі за його реалізацію відповідають доценти Світлана Коваленко та Марія Козуля.

«Artificial Intelligence & Cybersecurity» – це міждисциплінарний напрям, який кафедра ПІІТУ започаткувала разом з кафедрами управління проєктами в інформаційних технологіях та кібербезпеки. Цей напрям зосереджений на застосуванні технологій штучного інтелекту в сфері кіберзахисту. Цей напрямок координує доцент, заступник завідувача кафедри ПІІТУ Олександр Шматко.

«Software Development & Startup» – це напрямок, пов’язаний з плануванням, проєктуванням і створенням інноваційних програмних застосунків, працею в ІТ-стартапах, маркетингом та ІТ-підприємництвом. Даним напрямком на кафедрі опікуються доценти Олег Гуца та Марина Вовк.

Освітні інновації кафедри ПІІТУ

Робота «Інноваційного кампусу (Innovation Campus)» із залученням студентів кафедри стартувала в якості пілотного проєкту з вересня 2019 року. Проєкт має на меті перехід від декларативної схеми навчання, основою якої є здобуття знань, до проєктної, спрямованої на набуття практичних навичок створення продуктів та систем.

Згодом до участі в програмі долучились й інші кафедри університету, які готують ІТ-фахівців.

«Це — перший і наразі єдиний проєкт в Україні на базі державного вишу, який об’єднує IT-навчання, школу підприємництва та коворкінг.»
 директор інституту КНІТ, Михайло Годлевський

З 2022 року у студентів, які навчаються за програмою «Інноваційного кампусу», з’явився шанс здобути другу освіту в елітному державному університеті Німеччини – Рейнсько-Вестфальському технічному університеті Аахена (RWTH Aachen University). Вже з другого курсу студенти НТУ «ХПІ» можуть бути зараховані до університету Німеччини та згодом отримати два дипломи про вищу освіту.

Подібна програма подвійних дипломів з 2017 року також діє між НТУ «ХПІ» та Альпійсько-Адріатичного університетом Клагенфурта.

Поглиблені знання іноземної мови – це обов’язкова вимога до сучасного ІТ-фахівця. Саме тому студенти кафедри вивчають англійську або німецьку мову за спеціально розробленою програмою мовної підготовки ІТ-фахівців, яку реалізує кафедра іноземних мов нашого університету. Ця програма була започаткована професором Михайлом Годлевським за підтримки завідувачки кафедри іноземних мов Тетяни Гончаренко.

«Студентів готують до складання міжнародних іспитів на сертифікат рівня не нижче рівня В2. Магістрантам викладається курс іноземної мови для академічних цілей.»
– завідувачка кафедри іноземних мов, Тетяна Гончаренко

Починаючи з 2003 року кафедра дає можливість здобувачам отримувати освіту за спеціальністю «Інженерія програмного забезпечення» повністю англійською мовою, а за спеціальністю «Комп’ютерні науки» така можливість з’явилась з 2020 року. Ця конкурентна перевага кафедри є однією з ключових, вона щороку приваблює велику кількість вступників, для яких можливість отримати вищу ІТ-освіту англійською мовою часто стає вирішальним фактором при виборі університету та освітньої програми. В 2024 році серед усіх вступників більш ніж третина першокурсників обрали навчання саме англійською мовою.

Завдяки тісним міжнародним зв’язкам кафедри наші студенти щорічно беруть участь в міжнародних програмах з провідними європейськими університетами: Альпійсько-Адріатичним університетом Клагенфурта, Братиславським університетом економіки та менеджменту, Університетом Сорбонни Париж Норд. Успішну реалізацію міжнародної співпраці забезпечують старший викладач Оксана Іващенко, доценти Наталя Чернова та Марина Вовк, професор Ольга Чередніченко.

Протягом останніх років кафедра активно впроваджує інноваційні підходи до практично-орієнтованого та неформального навчання. Експеримент з поєднання студентами навчання та практичної роботи в ІТ-галузі започатковано професором Михайлом Годлевським вперше в Україні на кафедрі ПІІТУ в 2016 році.

Це дозволяє надавати студентам актуальні знання, практикуватися у реальному секторі, що наближає їхній рівень до професійних вимог сучасного роботодавця. Крім того, результати неформальної освіти, здобутої в програмах провідних ІТ-компаній (EPAM, NIX та інших), зараховуються в системі університетського навчання НТУ «ХПІ».

«Виконуючи робочі завдання, я розумію, що все це вже було в університеті. Ваша освіта – це інструмент для досягнення ваших мрій. Викладачі кафедри ПІІТУ допоможуть вам розвиватися – використовуйте це на максимум!»
– випускник кафедри 2023 року, Данило Степанов

Потенціал кафедри

Науково-педагогічний потенціал кафедри формують професори, доценти та викладачі з підтвердженим рівнем англійської на рівні B2-C1 та актуальними і сучасними напрямками наукових досліджень, які дозволять студентам і аспірантам виконувати цікаві проєкти, брати участь в олімпіадах та конкурсах для своєї самореалізації. До штату кафедри входять 7 професорів, 25 доцентів, 6 старших викладачів та 2 асистенти. Сертифікати про підтвердження володіння англійською на рівні B2 та вище мають 29 викладачів, що складає 70% штату кафедри.

На початку 2022 року кафедрою ПІІТУ розпочато співпрацю з Інститутом інформатики Стамбульського технічного університету (Туреччина). Було створено навчально-наукову лабораторію бізнес-аналітики, штучного інтелекту та підтримки прийняття рішень.

Протягом останніх років співробітники кафедри приймали участь та успішно реалізували міжнародні ініціативи – проєкт Європейського Союзу MASTIS «Створення сучасної магістерської програми в галузі інформаційних систем» (Марина Вовк, Михайло Годлевський, Володимир Сокол, Ольга Чередніченко), «Green IT» з німецьким університетом прикладних наук Вюрцбург-Швайнфурт (Марина Вовк, Марія Козуля, Ольга Чередніченко), а зараз разом з іншими вишами України та ЄС приймають участь в проєкті «DigiUni» з цифрової трансформації освіти (Володимир Сокол).

Професори Валентина Москаленко та Дмитро Орловський, а також завідувач Андрій Копп беруть участь в проєкті «Сертифікація ІТ-дисциплін» від Харківського ІТ-кластеру, що допомагає вчасно оновлювати зміст освітніх програм відповідно до вимог ІТ-спільноти.

До наукової та методичної роботи активно залучаються здобувачі кафедри всіх рівнів навчання, а в межах профорієнтаційної діяльності проводяться воркшопи та ознайомчі ІТ-лекції для старшокласників.

На кафедрі працюють наукові гуртки під керівництвом досвідчених науково-педагогічних працівників. Здобувачі кафедри стають призерами Всеукраїнських та міжнародних наукових конкурсів, олімпіад, хакатонів та інших змагань.

У 2018 році, за ініціативи професора Михайла Годлевського, кафедра стала одним із засновників Громадської організації «Українське науково-освітнє ІТ-товариство» (ГО «УНІТ»), яка об’єднала понад 400 представників закладів освіти та ІТ-компаній з 23 регіонів України.

Погляд у майбутнє

За 60 років своєї історії кафедра програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління НТУ «ХПІ» зарекомендувала себе лідером ІТ-освіти України. Попри складні умови війни сьогодні на кафедрі навчається більше 900 студентів і аспірантів, щороку кафедру обирають більше 200 вступників. Більше про сьогодення кафедри можна дізнатись на її сайті.

«Впевнений, що попереду – нові перспективи, можливості та досягнення. Ми з радістю запрошуємо нове покоління майбутніх ІТ-фахівців стати частиною історії успіху, яка триває вже 60 років.»
– завідувач кафедри ПІІТУ, Андрій Копп

Девіз «Не просто освіта, а можливість змінити життя» повністю відповідає місії кафедри – відкрити нашим випускникам шлях до професійної і особистої свободи!

Читайте також

Total
0
Share