Як Харківщина (не)замерзне взимку. Розповідаємо про готовність до опалювального сезону

Блекаут у США у 2003 — тільки одна з ситуацій, коли в мирні часи без світла на декілька днів могли залишатися цілі штати. Навіть у розвинених країнах енергетичні системи можуть виявитися вразливими. У незалежній Україні, до речі, таких ситуацій ніколи не виникало — аж до початку російсько-української війни.

За вікном температура знижується, а в інтернетних дискусіях тим часом накаляється. Тема злободенна: готовність Харкова до опалювального сезону 2024–2025 років.

Інформаційний фон навколо проблеми

Почнемо з того, що говорить ворог: нібито Харків не переживе зиму. Звісно, якщо росія не візьме ситуацію під контроль. 

Натомість місцева влада заявляє, що ми готові до зими. Адже підготовку до нового опалювального сезону фахівці розпочали ще в момент завершення минулого.

«Харківською обласною військовою адміністрацією разом із департаментом житлово-комунального господарства виконані та знаходяться на завершальній стадії роботи з підготовки до опалювального сезону 2024–25 років. 

Наразі маємо такі показники: 96% підготовки теплових підприємств, 92% підготовки до зими підприємств водопостачання й каналізаційного відведення та 96% підготовки житлового фонду. Загалом ми отримали та доставили 1 136 генераторів, 36 когенераційних установок і 31 блочну модульну котельню. 

Розуміємо, що ця зима буде дуже складною. Тож наш головний виклик — забезпечити всіх жителів міста й області теплопостачанням у разі виходу з роботи ТЕЦ-3, ТЕЦ-5 або Зміївської ТЕЦ», — розповідає Турченко Ігор Вікторович, заступник начальника Харківської обласної військової адміністрації.

Децентралізація як відповідь на енерготерор

Те, що ворог докладає багато зусиль, щоби знизити якість нашого життя — не новина. І електростанції є пріоритетною ціллю ракетних ударів. Аби зробити нашу енергосистему стійкішою до атак і забезпечити безперебійне електропостачання навіть у складних умовах, необхідно переходити до розподіленої генерації.

Такий підхід передбачає перехід від великих централізованих електростанцій до численних невеликих установок, розташованих ближче до споживачів, із можливістю двостороннього обміну енергією.

«Зараз у нас є чіткий план дій. Ми маємо поставити до опалювального сезону 141 генераційну і когенераційну установки, щоби децентралізувати системи енергозабезпечення та теплопостачання міста Харкова», — розповів міський голова Ігор Терехов у етері Національного марафону після наради з Володимиром Зеленським у Харкові.

Когенераційні установки суттєво перевершують традиційні централізовані електростанції за ефективністю використання палива. Замість того, щоб розсіювати значну частину теплової енергії, яка утворюється під час виробництва електроенергії, когенераційні установки використовують її для виробництва тепла та гарячої води. Всього, що так потрібно в холодні дні.

«Когенераційні установки мають надійти до 20 вересня, тоді їх ще треба буде встановити. Ми працюємо щодня без вихідних, аби децентралізувати системи енерго-, водо- і теплопостачання та нормально пройти опалювальний сезон», — повідомив Терехов у телеграм-каналі Харківської міської ради.

Також місто й область активно нарощують кількість модульних котелень. Це такі невеликі мобільні бокси розміром із кімнату, в яких розташовані котли, які підігрівають рідини. Вони можуть забезпечити опалення та гаряче водопостачання для приміщень різного типу та розміру — складів, заводів і навіть лікарень.

Про ситуацію в області

Складною ситуацію з опаленням в області робить різна здатність населених пунктів до самозабезпечення. Особливо непросто в містах і селах, які були під окупацією та перебувають під щільними ворожими обстрілами.

Заступник Ізюмського міського голови з питань комунального господарства Іщук Михайло Олександрович повідомляє, що ситуація з підготовкою до опалювального сезону на Ізюмщині в цілому контрольована:

«Глобальних проблем наразі в нас немає. Готуємося до зими: встановлювали нові котельні, ремонтували, робили ревізію, перевіряли, тестували обладнання. Міняли, латали, варили труби, лагодили прориви. Багато роботи було виконано ще в опалювальний сезон 2023–2024 років. Тоді ми підключили до опалення 119 будинків, цього року плануємо ті ж самі плюс ще 2–3 будинки».

Та якщо опаленням багатоквартирних будинків місто опікується, то мешканцям і мешканкам приватного сектору попіклуватися про забезпечення паливом треба самостійно. В умовах війни малозабезпеченим сім'ям і сім'ям із дітьми це особливо складно. Торік відбулася одна з наймагічніших волонтерських історій.

«“Чарівники Ізюму” виникли абсолютно випадково. Ми з Юлею Напольською побачили лист від дитини з Ізюма до “Оленів святого Миколая” про те, що їхній родині треба дрова. Ми списались і зрозуміли: якщо вже дитина просить дрова, то це критична потреба. І якось воно так потихеньку закрутилося.

Ми зв'язалися з місцевими волонтерами та виявили, що на Ізюмщині є велика потреба у дровах. Загалом нам вдалося забезпечити паливом 57 родин — ми закупили 100 брикетів RUF. Це родини і з приватних, і з багатоквартирних будинків. Бо у квартирних будинках там теж палять буржуйками, поки немає централізованого опалення. Навіть цього року», — розповідає архітекторка Марго, одна із засновниць руху.

Юлія Напольська

Гроші на таку ініціативу збирали через соціальні мережі. У планах на цей рік — продовжувати діяльність і допомогти ще більшій кількості родин. І дещо ще, ділиться волонтерка:

«Торік завозили брикети одній родині. Їхньому старшому сину на той момент було 18 років. Буквально через кілька місяців він пішов до ЗСУ та невдовзі загинув. Я б хотіла цього року їм якусь окрему допомогу надати, навіть якщо вони не потребуватимуть брикетів. Коли гине 19-річна дитина — це дуже боляче. Треба їм показати, що нам не все одно. Ми про нього пам'ятаємо».

Як підготуватись до зими у приватному будинку

Для приватних будинків без централізованого опалення можливостей обігріву є чимало. Від традиційних буржуйок і твердопаливних котлів, які можуть працювати автономно, до сучасніших рішень, таких як електричні конвектори та теплові насоси.

Частина з цього працює лише за наявності світла, частина — автономна. Оптимальний вибір залежатиме від особистих переваг, характеристик будинку, фінансових можливостей і наявності палива.

Самодопомога мешканців багатоквартирних будинків

Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, вдалим рішенням може бути його утеплення. І хоча це було б ідеально, таке розв'язання проблеми вимагає погодження з усіма жителями будинку.

Утім, робити це варто було заздалегідь. Зараз же, коли холодний період зовсім близько, можна вдатися до самостійних робіт з енергоефективності: все утеплити, ущільнити, заклеїти. Так, щоби тепло у квартиру входило і нікуди не виходило.

При герметизації приміщення постає питання циркуляції свіжого повітря. Одним із можливих варіантів є придбання і встановлення рекуператора — пристрою, що й мікроклімат здоровий забезпечить, і витрати на опалення зменшить.

Електрообігрівачі — очевидний і водночас досить небезпечний варіант опалення. Адже при перенавантаженні електричної системи фахівці будуть змушені знеживити будинок, район чи навіть усе місто. Тож варто проконсультуватися з електриком, перш ніж робити таку покупку.

І наостанок

Зимові ковдри, якісний теплий одяг, спальні мішки, електропростирадло — точкових можливостей зігріти себе та близьких немало. І, звісно ж, не забувайте ділитися власним людським теплом.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share