Активісти з ініціативи «Деколонізація.Україна» звернулись до міського голови Харкова Ігоря Терехова з з пропозицією провести громадські слухання і обрати нову дату святкування дня Харкова.
Активісти зазначають, що 23 серпня не було днем визволення Харкова від німецьких загарбників, а днем, коли радянська армія встановила прапор над будівлею Держпрому. Ворог ще залишався у місті і залізнична станція Нова Баварія та Червонобаварський район були звільнені лише 29 серпня.
«23 серпня — це Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму. Виходить, ми святкуємо перемогу сталінізму, чи не так?
Наразі, святкуючи 23 серпня, ми залишаємося (і бетонуємо це) у парадигмі «совка». Чи не з його прямим нащадком ми зараз боремося?», — коментують у «Деколонізація. Україна».
Активісти закликають всіх бажаючих написати звернення на електронну пошту міськради [email protected] з наступним, або схожим текстом:
«Прошу розпочати громадські слухання щодо зміни дати Дня міста Харкова з 23 серпня на один з інших варіантів, які будуть запропоновані експертним середовищем.
23 серпня – навіть не день визволення Харкова від німецьких загарбників. Фактично, в цей день червоноармійці встановили над Держпромом комуністичний прапор, а саме «звільнення» (одним тоталітарним режимом від іншого) відбулося 29 серпня. Це був жест завчасного звітування (як прийнято у совєтів) маршала Конєва Сталіну.
Сучасні українські міста поступово відходять від прив’язки дат днів міста до дня вигнання нацистів.
Як приклад. У сусідніх Полтаві та Краснограді було ухвалено аналогічні рішення.
Ми маємо нарешті відійти від радянської дати святкування Дня міста Харкова.
З повагою, ПІБ, адреса, телефон».