Слідчі Служби безпеки та Офісу Генпрокурора заочно повідомили про підозру російському генералу Сергію Кобилашу, який керував ракетним ударом по Національній дитячій лікарні «Охматдит».
Правоохоронці вважають, що саме він наказав 8 липня вдарили по дитячій лікарні у Києві. Літак-ракетоносій Ту-95МС вилетів з аеродрому поблизу російського міста оленєгорськ, і о 9:15 випустив ракету Х-101 над Саратовською областю рф. Звідти до кордону з Україною — майже 600 кілометрів.
російська Х-101 залетіла в повітряний простір України з Чернігівщини і почала маневрувати, постійно змінювала траєкторію польоту через території чотирьох областей.
«Це свідчить, що ракета була запрограмована для максимального обходу української ППО і подальшого влучання в медзаклад», — повідомляє СБУ.
Приблизно о 10:45 ракета поцілила по відділенню інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій лікарні «Охматдит».
Ця атака позбавила життя двох людей, зокрема дитячу лікарку-нефрологиню Світлану Лук’янчук. Ще 35 людей були поранені, серед них — дев‘ятеро дітей. Вибух пошкодив також адмінбудівлі, лікувальні, лабораторні та діагностичні корпуси, трансформаторну підстанцію, господарські приміщення і станцію теплозабезпечення лікарні.
За матеріалами СБУ, обстріляла медзаклад 22-га гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія дальньої авіації повітряно-космічних військ рф.
Сергій Кобилаш на той час керував дальньою авіацією військово-повітряних сил росії, а після удару по дитячій лікарні його підвищили до командувача військово-повітряних сил рф.
«Кобилаш наразі є підозрюваним у вчиненні й інших воєнних злочинів в Україні. Зокрема, під його керівництвом здійснювалися обстріли цивільної енергетичної інфраструктури у 2022-2023 роках. У березні 2024 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Кобилаша якраз за ці воєнні злочини», – підкреслив заступник керівника СБУ Сергій Наумюк.
Під час розслідування правоохоронці опитали 112 потерпілих і 50 очевидців, провели вибухотехнічні, судово-медичні та інші експертизи, проаналізували відео з камер відеоспостережень. На залишках ракети зберіглося маркування, яке свідчить, що снаряд виготовили на базі російського кб «Радуга» у другому кварталі 2024 року.