Весною та влітку Харків зазнав масованих атак російських загарбників. У квітні містяни пережили 24 ударів ворожих ракет, авіабомб і дронів. У травні інтенсивність атак зросла втричі — до 76 ударів. У червні було спокійніше, та нині ворог знов активізувався. Ми відвідали місця, які зазнали найбільших руйнувань, і хочемо показати, як Харків поступово відновлюється.
Вулиця Бакуліна й вулиця Данилевського
На Великдень 5 травня росіяни обстріляли центр Харкова керованими авіабомбами. Три влучання сталися в житлову забудову, тоді були поранені 16 людей. Це була лише частина обстрілів того дня, а взагалі пошкодження зазнали 80 житлових будинків, було вибито понад тисяча вікон.
Уже наступного дня комунальні служби оперативно ліквідували наслідки ударів: закрили контури будівель, обстежили дахи, відновили водо-, газо- й електропостачання.
Проспект Перемоги, 64
Дві авіабомби впали у двір житлового масиву на Олексіївці. Внаслідок ударів постраждала 21 людина, були уражені десятки цивільних автівок, гаражів і споруд, включно з торговим центром, навчальним закладом і магазинами. Вибуховою хвилею вибито вікна на вході станції метро та понад 600 вікон у житлових будинках.
Проспект Перемоги, 76
22 травня Шевченківський район Харкова здригнувся від потужного авіаудару. Бомба влучила поблизу входу в кафе, зруйнувала будівлю, пошкодила автомийку, магазини та вісім багатоповерхівок. Серед постраждалих — водій тролейбуса, якому ампутувало ноги, а також п’ятеро жінок і п’ятеро чоловіків. Ударна хвиля вибила 550 вікон у навколишніх будинках, пошкодила автомобілі та інфраструктуру.
«Епіцентр»
25 травня російські авіабомби влучили в будівельний гіпермаркет «Епіцентр». Пошукова операція тривала чотири доби. Серед уламків знайшли 19 загиблих, 12 чоловіків і сім жінок. Серед загиблих — 17-річний хлопець та 12-річна дівчинка. Взагалі внаслідок удару постраждали 54 людини. Після обстрілу вогонь охопив 13,5 тисячі квадратних метрів торговельного центру, пошкодивши конструктивні елементи будівлі, меблевий магазин, автобус та автомобілі.
Проспект Науки
Увечері 25 травня окупанти завдали четвертий за день удар по Харкову. Влучили в центр міста поруч із будинком, де розташовані відділення пошти, перукарня й кав’ярня. Внаслідок обстрілу постраждали 26 людей, серед яких 13-річний хлопчик із пораненням шиї. Удар пошкодив житлові будинки, автомобілі, магазини та інші об’єкти інфраструктури.
Проспект Любові Малої
Уночі 31 травня російські ракети влучили у п’ятиповерхівку. Під завалами знайшли тіла восьми загиблих, чотирьох чоловіків і чотирьох жінок. Ворожа атака уразила 41 будівлю, вибивши вікна та пошкодивши покрівлі. Вже на ранок комунальні служби ліквідували наслідки удару та закрили контури пошкоджених вікон.
Проспект Аерокосмічний
22 червня внаслідок авіаударів по Основ’янському району Харкова загинули двоє людей, ще 52 — постраждали. Вибухи частково зруйнували п’ятиповерхівку, пошкодили приватний будинок, п’ять нежитлових будівель, 16 торговельних павільйонів, 25 транспортних засобів, один тролейбус, дві аптеки та автосалон.
«Ми робили нові двері, будували стіни. Найбільше роботи було з вікнами: особливо складно, коли вилітає рама у новобудовах. Ми використовували дерев’яні каркаси для жорсткості, а потім усе це зашивали. Що мотивує? Допомога людям та їхня вдячність», — розповіла бригадирка харківського осередку ГО «Добробат» Ольга Скорова в коментарі для ХОВА.
«Авторська школа Бойко»
23 червня росіяни обстріляли кілька районів Харкова, одна з авіабомб влучила у приватну школу. Вибух пошкодив будівлю навчального закладу, багатоповерхівки та автомобілі. На щастя, це трапилося у вихідний день, і жертв удалося уникнути. Після обстрілів частина міста залишилася без електрики та води, але комунальні служби відновили постачання протягом двох годин.
На нещодавньому брифінгу очільник ХОВА Олег Синєгубов зазначив, що школа ще відбудовується і розпочатися навчальний рік у ній не може.
Відновлення електропостачання в Харкові після російських обстрілів
Попри обстріли та руйнування в енергетичній системі України, світло після ударів харківцям відновлюють майже одразу. Пошкоджені мережі намагаються поновити якнайшвидше.
«У Харкові всі наші мережі відновлені, електропостачання подається до будинків. Якщо в деяких місцях досі немає світла — це пов’язано з руйнуванням споруд, які не відповідають технічним і безпековим нормам. У разі пошкодження мереж після обстрілів ми відновлюємо їх протягом кількох годин, максимум — кількох днів. Далі цим займаються власники будинків, і все залежить від того, наскільки постраждали будівлі та внутрішні мережі. Проблеми з електропостачанням можуть виникати через це», — зауважила речниця АТ «Харківобленерго» Марина Шевченко.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі https://recovery.win/