У передмісті Харкова на одному з ключових блокпостів цілодобово працюють бійці 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії України. Робота тут важка, важлива і вкрай небезпечна. Блокпост — не лише місце контролю й перевірки, а й форпост безпеки, адже вартові Харкова — гарантія спокою містян.
«На блокпостах ми здійснюємо контроль за рухом осіб і транспортних засобів. Робимо перевірку та огляд багажу транспортних засобів, які перетинають блокпост. Запобігаємо проникненню ДРГ, незаконних збройних формувань. Також організовуємо розшук військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину. Це стосується незаконного переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речей, різних заборонених речовин», — каже офіцер 5-ї Слобожанської бригади НГУ Андрій.
Процедура перевірки на блокпосту ретельно відпрацьована. Водії та пасажири при зупинці виходять з автівок і показують документи. Бійці проводять візуальний огляд автомобілів і, за необхідності, розширену перевірку. Іноді нацгвардійці вилучають зброю, набої, гранати, наркотичні засоби. У роботі з військовими, які самовільно залишили частину, нацгвардійцям допомагає планшет із базою даних.
«Якщо знайшли вибухівку або зброю, ми викликаємо спеціалістів. Якщо це військовослужбовець, приїжджає служба правопорядку. Також ми телефонуємо слідчо-оперативній групі, і вони це все вилучають», — зазначив Андрій.
За словами Андрія, кількістю вилученої зброї за пів року на блокпості можна забезпечити цілий батальйон або навіть військову частину. За цей період бійці блокпосту затримали майже тисячу людей за кримінальні та адміністративні правопорушення. Понад 100 із них — лише за липень. Аби якісніше працювати, недостатньо регулюватися виключно визначеним порядком. Важливою складовою роботи нацгвардійців є психологічний чинник.
«Треба знати, коли потрібно зупинити машину для повної перевірки. Або ж коли людина нервує або знаходиться у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Якщо людина нервує — вона може щось незаконне перевозити. Це видно по очах. Якщо це наркотичне сп’яніння — теж по очах. У них вони бігають, їх трясе. Так можна зрозуміти, що людина щось приховує», — каже службовець 5-ї Слобожанської бригади НГУ Віталій «Кекс».
Уміння ефективно спілкуватися є важливим аспектом при роботі на блокпосту. Це допомагає застосовувати адекватні та спокійні підходи в ситуаціях конфлікту або напруження. Та правила власної безпеки у будь-яких випадках — понад усе. Це стосується не лише роботи з людьми.
«Військовослужбовці повинні нести службу і в дощ, і в слякоть, і в сніг, і в жару, і в холод. Так і приходиться нести службу», — каже офіцер бригади Андрій.
Робота на блокпосту — неабиякий виклик. Бійці 5-ї Слобожанської бригади НГУ щоденно стикаються з труднощами та небезпекою. Та саме їхня відданість справі забезпечує харківцям спокій і безпеку.
Також можете переглянути відео і фоторепортаж аби побачити як працюють нацгвардійці на блокпостах перед Харковом.