Старосалтівська громада й евакуація

Ворог і далі завдає ударів не тільки по Харкову, але й по інших населених пунктах області. За даними Харківської обласної військової адміністрації, є загиблі в різних громадах регіону, зокрема в Новопокровській громаді Чугуївського району, Дементіївці Дергачівської громади й Старому Салтові. Старосалтівська громада останнім часом сильно потерпає від російських ударів. Восьмого червня в селі Хотімля через обстріл загинув чоловік і зазнали поранень дві жінки. Унаслідок посилення обстрілів місцева влада рекомендувала жителям евакуюватися. 

У новому випуску подкасту «Герої Харкова» про ситуацію у Старосалтівській громаді в понеділок, 10 червня, розповів голова громади Антон Палєй. Розмова з начальником Старосалтівської селищної військової адміністрації тривала, поки з ним був зв’язок.

Розкажіть про безпекову ситуацію у громаді. Нещодавно ви звернулися до жителів громади із закликом виїжджати самостійно. Чи допомагає влада?

Влада, звісно, сприяє. Ви бачите номер єдиного координаційного центру, куди жителі можуть звернутися, щоб отримати потрібну допомогу та роз’яснення про місце перебування. Евакуація наразі не є обов’язковою. Якщо ви бачите мапу, то розумієте, наскільки близько до громади тривають бойові дії. Перш за все ми звертаємося до людей, які мають проблеми зі здоров’ям і не можуть ходити, а також до багатодітних родин. Адже в разі потреби цих людей важко масово евакуювати.

А таких людей: маломобільних, з інвалідністю, старшого віку — у вас нині багато?

Звісно. До того ж для евакуації людини, яка не може ходити, потрібен спецтранспорт. Треба завчасно про це подбати.

Скільки людей першочергово потрібно евакуювати?

Загалом у громаді налічується 500 людей, які мають важкий стан здоров’я. Але безпекова ситуація нині більш-менш стабільна. Якщо ми говоримо про ракетні обстріли, то ситуація в громаді не відрізняється від ситуації в Харкові. 

У літній сезон у вашій громаді чимало людей приїжджають на дачі, щоб відпочити на водоймах. Як сьогодні ситуація із цим?

Нині сезон такий собі. Приїжджають, звісно, на дачі. До війни населення на цій території сягало орієнтовно 50–80 тисяч людей, але взимку було 15 тисяч. Раніше працювала база відпочинку. Тепер усе це не працює.

Ви маєте списки людей, у яких проблеми зі здоров’ям. Чи соціальні працівники та представники старостатів умовляють цих жителів евакуйовуватися?

Ні, поки це тільки на добровільних засадах. Ніхто нікого не вмовляє, але розпорядження про евакуацію немає. Були рекомендації, звісно. Коли нам нарешті дозволили бити ворога на його території, що було дуже потрібно весь цей час, то ситуація суттєво покращилася.

У перші дні, коли військовий противник мав певні успіхи й коли почалася евакуація з Вовчанської громади, ми також думали, як це робити за потреби й нам. Однак бойові дії наблизилися до нас не критично. Крім того, усе місцеве населення має досвід перебування в окупації. Були настільки важкі бої, що люди тижнями сиділи в укриттях і підвалах, не могли вийти на вулицю. Наприклад, у Шестаковому й Старому Салтові були постійні обстріли — там буквально лінія фронту проходила.

А який відсоток людей виїхало після окупації, коли звільнили територію?

Усі ті, хто хотів, виїхали в період окупації. Багато хто залишився. Тоді в громаді залишилося відсотків 30 жителів. Але із часу звільнення нашої території чимало людей повернулося.

Пане Антоне, коли ви заговорили про евакуацію, як відреагували люди, беручи до уваги цю травму — окупацію?

Багато хто поїхав. Без усіх моїх попереджень. Місяць тому, 10–11 травня, чимало хто швидко виїхав. Люди боялися знову потрапити в окупацію.

Вам відомо, де вони нині?

Більшість із них уже повернулася. Ті, хто не повернувся, у Харкові. Багато кому з людей не було куди повертатися. Чимало людей щодня їздить і відбудовує своє село. Відновлення працює, держава повертає людям гроші за пошкодження, завдані внаслідок російської агресії. Нині ми вже не маємо заявок, адже багато чого вже зробили. 

У Старосалтівській громаді відновлювали безліч багатоповерхових будинків. З огляду на безпекову ситуацію та ракетні обстріли чи це не зарано було відновлювати житло людей?

Я переконаний, що ці території треба відбудувати. Інакше люди не бачитимуть, що державі потрібні ці регіони. Ніхто не поїде, якщо немає школи й медичного закладу, де нічого не відбудовується. Це має робити держава, адже люди не можуть зробити це самі. У громадах потрібно надавати державні послуги. Люди мають бачити, що держава зацікавлена в них і тому місці, де вони живуть. Ці розмови про те, що зарано, я вважаю маніпуляцією. Як маніпуляції про фортифікаційні споруди.

Читайте також

Total
0
Share