Яйця по 17 гривень, барабани для київських укриттів і літня форма за ціною зимової: корупційні скандали із гнітючою регулярністю розлітаються соцмережами. У шаленому новинному інфопотоці ми встигаємо лише обуритися й відчути безсилля.
Важливо розібратися, що насправді відбулося, які має наслідки та найголовніше: що з цим можна зробити. Ми створили маленьку шпаргалку про антикорупційну діяльність: які інструменти існують, як із ними працюють громадські активісти та як до них долучитися. Розібратися в темі нам допоміг Євген Лісічкін, один із співзасновників і член правління «Харківського антикорупційного центру».
Як працює антикорупційна організація
«Харківський антикорупційний центр» від 2015 року займається моніторингом витрачання бюджетних коштів, а від початку російського вторгнення — ще й спростуванням роспропаганди та боротьбою з колаборантами.
«Ми працюємо з відкритими даними. Користуємось інсайдами, але намагаємося їх підтвердити інформаційними запитами, реєстрами. Якщо не можемо підтвердити — ми не пишемо»
Євген Лісічкін
Для моніторингу закупівель «ХАЦ» користується кількома інструментами. Наприклад, реєстром декларацій про доходи, які мають заповнювати всі держслужбовці. Реєстр працює з 2016 року, під час повномасштабного вторгнення майже два роки був закритий, але знову відкрився 10 грудня 2023 року.
Основний майданчик тендерів — Prozorro, електронна система публічних закупівель. Також є Spending і Є-data: там можна відстежувати використання публічних коштів, оплати за договорами, які є у Prozorro. Ще «ХАЦ» співпрацює з Clarity Project — це платформа, яка пропонує розширену аналітику закупівель (із окремим сервісом Clarity Hromada для територіальних громад). Також антикорупціонери моніторять сайти міської ради й обладмінстрації: там публікуються бюджети, розпорядження та укази.
Результати роботи: економія коштів і тиск влади
У 2023 році завдяки опублікованим розслідуванням команди зекономили 40–50 мільйонів бюджетних коштів. Багато кейсів навіть не доходили до правоохоронних чи контролюючих органів, бо після публікації виникав суспільний резонанс і слідувала реакція відповідальних осіб.
«Ще було декілька тендерів, які ми публічно не комунікували та які були скасовані, там сума ще більша. По них була домовленість: якщо їх відміняють на етапі оголошення, ми про них не пишемо»
Антикорупціонерам не принципово відразу публікувати свої знахідки й отримати резонанс, головне — результат. Якщо не вдається добитися скасування через домовленість чи оприлюднення, «ХАЦ» відправляє заяви до державних органів. Щодо закупівель це може бути Державна аудиторська служба, Антимонопольний комітет або навіть Національна поліція: залежно від того, під чию юрисдикцію підпадає справа.
Чому цим займаються громадські організації: хіба розслідування корупції не є справою державних органів? Тиск і увага журналістів-розслідувачів і антикорупційних активістів вкрай важливі вкупі зі суспільним резонансом, який ці розслідування спричиняють.
«Кейс із потенційною забудовою Саржиного Яру демонструє, що, на жаль, правоохоронні та контролюючі органи не завжди чують громадськість. Багато поганих кейсів були не допущені саме завдяки громадським організаціям», — говорить Євген.
Важливість роботи антикорупційників, у тому числі й «ХАЦ», підкреслюють випадки переслідувань з боку представників влади. У березні «Харківський антикорупційний центр» оприлюднив ситуацію з тиском на Дмитра Булаха, голову правління організації. До нього застосували обшук, вилучення телефону, відеоспостереження за квартирою. Це викликає обурення — і водночас доводить, що організації є непідконтрольними владі, а їхні розслідування мають вплив на суспільство.
Антикорупційна діяльність під час повномасштабної війни
«Повномасштабна війна ввела певну цензуру. Не про все ми говоримо, не про все пишемо, бо шкода від публікації може стати більшою. Це не замовчування: ми комунікуємо непублічно, даємо шанс виправити. Та якщо нас не чують, тоді нічого не залишається, крім як опублікувати», — пояснює Євген.
Він додає, що деякі речі публічними робити ніяк не можна, щоб інформацію не отримав ворог. Євген не сумнівається, що антикорупційні розслідування залишаються актуальними під час війни: для нього це питання майбутнього країни.
«Я вважаю, що будь-яка позитивна зміна, припинення розкрадання коштів у майбутньому дасть більший результат, ніж замовчування, ніж будівництво країни на “рішалові”, розкраданні, відсутності справедливості. Країни, яка не буде відрізнятися від України до 2014 року. Якщо ми боремося за євроінтеграцію, за вступ до ЄС, до НАТО — це не лише про оборону, це і про справедливість силових органів і судової системи, про нашу конкурентноздатність в європейському світі».
За словами Євгена, зараз антикорупційні ініціативи виникають навіть у невеличких громадах, селищах і містах:
«Люди починають ставити питання: які дороги ремонтуються, якої вартості матеріали в кошторисах. Це гарні тенденції, це дуже добре, що люди починають цікавитися, куди витрачаються гроші місцевих бюджетів. Це трошки стримує владу на місцях. А чим більше зекономимо коштів, тим краще для громади і людей, які там живуть».
Як особисто я можу докластися до боротьби з корупцією?
Хоча «ХАЦ» моніторить і харківські кейси, і область, їм можна написати, якщо ви самі знайшли підозрілу закупівлю на Prozorro. Команда буде вдячна та пропрацює кейс детальніше: порівняє ціни, знайде схожі закупівлі в інших регіонах. Євген розповів, яка допомога від громадян є особливо корисною:
- Ціни на фахові матеріали або деталі, які у відкритому доступі застарілі чи відсутні, на кшталт специфічних кабелів. Якщо ви працюєте у відповідній сфері та знаєтеся на цінах, можете надати цінну інформацію по закупівлях за вашим профілем — і розслідувачі звернуть на ці кейси більше уваги.
- Інформація про ремонт поруч із вашим домом, роботою, школою чи дитячим садочком. Зверніть увагу: можливо, заявлена вартість завищена, і там нічого робити на 20 мільйонів? Або ви можете надіслати фото фактичного ремонту, а «ХАЦ» порівняє, що там мало бути зроблено за кошторисом.
Антикорупційний моніторинг для новачків: із чого почати
Якщо ви хочете підключитися до моніторингу, спеціалісти «ХАЦ» радять починати із закупівель товарів, ціни на які легко перевірити: овочі, фрукти, пальне, офісний папір. Ті самі яйця по 17 гривень — яскравий приклад. Починати зі спеціалізованих матеріалів не варто, адже встановити їхню справжню вартість складніше. Так само і з аналізом пріоритетних напрямків у бюджеті: це більш фахова робота.
Якщо ви знайшли сумнівний кейс, далі є декілька варіантів дій.
- Звернутися до антикорупційної організації. Вони перевірять вашу знахідку та займуться подальшими кроками: публікацією, комунікацією, поданням заяви. До «ХАЦ» писати теж можна. Ви можете спробувати пройти цей шлях самостійно та написати заяву в правоохоронні органи. За словами Євгена, у поліції вам можуть допомогти це зробити, але потрібно розуміти: кому писати, до якого держоргана звертатися.
- Сконтактувати з місцевою владою і поцікавитися, чи правильно ви зрозуміли ситуацію. Закупівлі є публічною інформацією, у нас як у громадян є право її бачити й контролювати. Ви можете написати інформаційний запит: електронний відправляєте за контактами на сайті громади, паперовий — надсилаєте поштою чи особисто реєструєте в будівлі органу влади. Запит складається у довільній формі, але має бути сформульований точно. У відкритому доступі є відео та навіть курси: що там обов’язково має бути, а чого краще не писати.
- Відправити звернення до Держаудитслужби прямо на сайті Prozorro. Така функція є в інтерфейсі.
Шляхів декілька, який спрацює — невідомо. Іноді один коментар спричиняє резонанс і зупиняє закупівлю, а буває, що й після десятка звернень результатів немає.
«Кажуть: “Влада робить парки, дороги”. Не влада, а гроші, які ви сплатили у податках. Бюджет — це не особисті кошти конкретних чиновників. Їм надали на виборах право розпоряджатися грошима, що сплатили люди, які проживають у місті, у громаді. У громадян з’являється усвідомлення своїх прав і впевненість, коли вони це розуміють».
Ми створили цей матеріал як учасник об’єднання «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.