У палатах і реанімації. Як перукарі стрижуть воїнів у шпиталях

Попри війну та постійні обстріли українці й далі відвідують салони краси та перукарні. Люди хочуть почуватися доглянутими попри зовнішні обставини. Не становлять винятку й воїни, які прагнуть доглядати за своєю зовнішністю навіть після поранень. Бійці ретельно готуються до зустрічі зі своїми дружинами, коханими, матерями й дітьми. Хто ці люди, які допомагають військовослужбовцям мати охайний вигляд навіть у реанімаціях шпиталів? Як працюють перукарі з клієнтами, що часом не можуть навіть голову підняти? Про індустрію мілітарі-краси розповів у новому випуску подкасту «Пліч-о-пліч» на Радіо «Накипіло» ведучий Володимир Носков.

Перукарня допомагає заробляти на лікування батьків

Ветеран російсько-української війни Володимир Самойленко — власник двох перукарень експрес-стрижки на Салтівці. Володимир розвиває б’ютібізнес, щоб порадувати зачіскою не тільки мешканців району, але й військовослужбовців, які на короткий час приїжджають до Харкова.

Розвиток ветеранського бізнесу Володимира Самойленка підтримують грантовими програмами фонди. На відновлення власної справи колишній військовослужбовець отримав 129 тисяч гривень від міжнародного фонду Helvetas. Окрім того, Володимир пройшов відбір від Українського ветеранського фонду, який цьогоріч надасть підприємцеві 858 тисяч гривень.

Для чоловіка після повернення з тероборони перукарня стала корисною справою, що допомагає заробляти на лікування батьків старшого віку й забезпечує майстринь роботою у складний воєнний час.

Довгий шлях до відновлення бізнесу 

«Звільнившись, я усунув пошкодження, яких зазнала перша перукарня у 2022 році. Набрав штат майстрів і почав працювати. Родом я з Куп’янська, у Харкові ми — переселенці. Треба ж заробляти, бо життя в Харкові дорожче, ніж у Куп’янську», — сказав власник перукарень.

Одна з перукарень колишнього військовослужбовця працює поблизу станції метро Героїв Праці. За час широкомасштабної війни перукарня потерпала від ворожих обстрілів не раз. Однак це не зупинило підприємця. У листопаді 2023 року в тому-таки районі він відкрив іще одну перукарню.

До відкриття бізнесу Володимир був солдатом у зоні Антитерористичної операції на Донбасі. Підписав контракт зі Збройними силами у 2013 році, на Донбасі опинився у 2014-му. В одному з боїв дістав поранення. Далі були шпиталь і реабілітація, а після цього — повернення до служби в АТО. Але тоді вже настало затишшя: це вже не був 2014 рік.

Через півтора місяця після звільнення воїн відкрив свою першу перукарню на Салтівці. Однак, щойно розпочалося повномасштабне вторгнення, Володимир призупинив роботу в перукарні й вирушив у 127 бригаду тероборони.

Безплатні стрижки для бійців — нові послуги від перукарів

Більш ніж рік двері перукарні було зачинено. Але із часом чоловік побачив, що люди не поїхали із цього району. Тож Володимир вирішив не тільки перезапустити бізнес, але й окремо зайнявся волонтерством. 

Під час великого опору до Харківського обласного шпиталю ветеранів війни за розкладом приїжджають представниці команди Володимира Самойленка з ножицями, машинками й фенами. Його перукарня безплатно виконує побажання хлопців: когось треба підстригти коротше, а комусь зробити стильну бороду. Майстрині стрижуть тут поранених бійців, які перебувають уже на реабілітації, але їм важко пересуватися і вони не можуть приїхати до перукарні. 

Олена Паращенко стригла воїнів іще до 2022 року

У центрі Харкова у військово-медичному клінічному шпиталі про гарний вигляд поранених і хворих бійців турбується Олена Паращенко — професійна перукарка, яка волонтерить у благодійній організації «Сестра милосердя», команді відомої харківської волонтерки Ярини Чаговець.

Жінка не тільки координує допомогу медикаментами, їжею, напоями, адаптативним одягом для воїнів, що перебувають у шпиталі на лікуванні, але й у вільний від цього час стриже військовослужбовців.

Своїм основним завданням Олена вбачає не тільки підстригти, але й підбадьорити воїнів.

«Вони трепетно ставляться до зачіски, навіть коли на голові не багато волосся. Раніше я працювала із жінками. У шпиталь, як перукарка, я почала ходити ще до 2022 року. Працювала у відділенні психіатрії. А 24 лютого ми всі зібралися обговорити, що робити, і вирішили приїжджати в шпиталь», — розповіла волонтерка.

Першими клієнтами стали лікарі

Жінка розповіла, що чоловік-військовослужбовець завчасно підготував її до початку повномасштабного вторгнення. Саме він порадив Олені завжди мати із собою перукарські інструменти. До шпиталю волонтерка прийшла з рюкзаком із документами, машинкою для стрижки, ножицями та гребінцем. 

За словами Олени Паращенко, її першими клієнтами були не військовослужбовці, а лікарі, які не мали змоги залишати своє робоче місце. Згодом роботи додалося: поранені бійці також потребували догляду. Майстриня Олена розповіла, що працювати доводиться по-різному: як у традиційний спосіб, коли клієнти приходять до неї на стрижку, так і в адаптивному форматі — у палаті з клієнтом, що не може встати з ліжка через травми. 

Перукар робить шиньйони для підтримки ЗСУ

Максим Нестеров — перукар із понад 20-річним стажем, який уже понад п’ять років створює перуки для онкохворих дітей. З початком повномасштабного вторгнення росії майстер став безплатно стригти українських військовослужбовців у столичному шпиталі й у травматологічному відділенні обласної лікарні. Крім того, Максим збирає волосся для виготовлення перук, накладок і шиньйонів, щоб підтримувати Збройні сили України: за вторговані гроші купує тепловізори та бронежилети. 

Максимові Нестерову довелося відпрацювати цілу технологію, як стригти поранених, які не можуть повернутися на ліжку або під’єднані до різних медичних систем. 

«Ми до всього були готові. Але коли ти цілий день у перукарні просто стоїш на ногах і маєш зручне крісло, а все в тебе під рукою — це одна річ. Коли ж ти стрижеш лежачого, який може, наприклад, поворушити тільки головою і лише трохи піднятися, то до цього дуже важко пристосуватися. Волосся падає на подушку й постіль. І ми винайшли всякі способи: використовуємо пелюшки, тальк та інше», — поділився професійними таємницями перукар. 

Швидко стригти — украй важливе вміння з пораненими

Чоловік наголосив, що перукарі, які стрижуть поранених бійців, навчилися робити це дуже швидко. Адже воїнам складно перебувати в певному стані тривалий час, до того ж іноді майстрам доводиться працювати в реанімації.

Про волонтерську ініціативу з виїзним барбершопом для поранених армійців Максим Нестеров почув від друзів. Його колеги ще із 2019 року приходять до військового шпиталю стригти бійців. Команда з кількох друзів-перукарів розрослася до цілої б’ютіармії. Для зручності волонтерів перукарі створили внутрішню телеграм-групу, у якій вирішують, хто й у який день може присвятити час бійцям.

У групі перукарів-волонтерів уже понад 80 людей

Нині в цій групі 81 учасник. Перукарі-волонтери розділилися: перукарі-чоловіки їздять переважно в шпиталь, Максим — в обласну лікарню, а перукарки працюють у реабілітаційних центрах. Зазвичай чоловіки вирушають до чоловічих відділень, а жінки — до жіночих палат. За словами Максима Нестерова, це зумовлено тим, що в шпиталі їхні клієнти мають не зовсім естетичний вигляд. Зрозуміло, що до одужання не хочеться, щоби протилежна стать бачила їх непривабливими. 

Для Максима Нестерова перукарство для військовослужбовців — це не просто стрижка, але й дружнє спілкування із жартами й анекдотами. Це справжня терапія красою. Майстер переконаний, що бійцям не потрібна жалість. Вони хочуть відчути тверде плече підтримки й розуміння.

І Володимир Самойленко, й Олена Паращенко, і Максим Нестеров, відвідуючи шпиталі з українськими героями, упевнені: їхня робота для багатьох поранених і хворих військовослужбовців є поверненням до життя — реабілітацією через красу.

Читайте також

Total
0
Share