Третій рік десятирічної війни, що триває сторіччями: як харківські медіа пишуть про війну

У війни немає вихідних і вона не спиняється ані на мить, як наслідок, харківські медійники також їх не мають. Харків і Харківська область у 2024 році стабільно знаходить у топі новин, оскільки війська російської федерації завдають кривавих ударів по мирним мешканцям, знищують енергетичну інфраструктуру, культуру і історію українців. 81% новин в новинних стрічках харківських сайтів – про війну. З 2022 року, коли  проводився аналогічний моніторинг, їх побільшало на 7%.

Новини про війну ми аналізували з 6 по 10 травня у п’яти регіональних медіа Харкова: SQ, Об’єктив, Kharkiv Today, NewsRoom і Гвара Медіа . Визначалася кількість новин про війну і їх тематика: “бойові дії”, “соціальні наслідки війни”, “цивільні жертви”, “ВПО/біженці”, “гуманітарна/міжнародна допомога, “робота волонтерів і активістів”, “новини з окупованих територій”, “кримінальні новини про війну”, “інформація про повітряні тривоги”, “мобілізація”, “інше”, а також використання мови ворожнечі у новинах про війну.

Всього було проаналізовано 533 новини, з них 81% стосувалися воєнної тематики. 27% новин були про бойові дії (в тому числі новини про полеглих військових у наслідку бойових дій), 35% – про соціальні наслідки війни, 11,6% – кримінальні новини про війну, 19% – цивільні жертви, 3,2% – про повітряні тривоги, 1,4% – новини про гуманітарну і міжнародну підтримку. Ще 10% стосувалися інших категорій Новини з окупованих територій, волонтерів і волонтерок, переселенців і біженців, мобілізацію склали менше 1% новин про війнуу стрічках зарківських онлайн-медіа. 

Соціальні наслідки війни

Наслідки війни – одна з категорій-лідерів у дослідженні, оскільки включає наслідки ударів по цивільній інфраструктурі, яка у 2024 році страждає на щоденно. Всього таких новин у регіональних медіа було 35% або 152 новини про руйнування, пошкодження цивільної інфраструктури, графіки вимкнення світла, води, опалення і ліквідації наслідків вибухів. Удари по енергетиці були одною з тем цієї категорії, зважаючи на те, що у Харкові і області у 2024 війська російські війська знищили усі підстанції та ТЕЦ і, фактично, залишили місто без джерел генерації. В подібних новинах журналісти документують руйнування і їх наслідки для містян, зруйновані історичні будівлі та інфрастуктурні об’єкти.

Порівняно із 2023 роком кількість новин у цій категорії зросла вдвічі. У минулому році кількість новин про соціальні наслідки війни склала 17%. Це, в першу чергу, обумовлено збільшенням інтенсивності обстрілів, кількості пошкоджень, початку наступальних дій у Вовчанську, знищенню енергетики регіону і загалом більш складній обстановці у регіоні. 

Фото: Суспільне. Харків. Вибух у Харкові у кінці березня 2024

Бойові дії

У цій категорії було проаналізовано новини, що безпосередньо стосуються ситуації на фронті, полеглих українських військових і останніх новин у воєнній сфері. Новин про це було написано 118, або 27,3% від всіх новин про війну. Під кінець досліджуваного періоду кількість новин про бойові дії зросла, оскільки російські війська почали проводити наступальні дії, тому кількість новин і аналітичних матеріалів з оцінками експертів пропорційно збільшилася. У 2023 році кількість новин у цій категорії склала 16,5%, що більше від 2024 року майже на 11%, втім досліджуваний період занадто короткий, аби сказати, чи це тенденція, чи це обумовлено активізацією бойових дій на кордоні з РФ. 

Фото: Віктор Пічугін. Евакуація з Вовчанську

Цивільні жертви війни

До цієї категорії належать новини про загиблих і постраждалих серед цивільного населення. У харковських медіа ці новини склали 9%, на відсоток більше за минулий рік. Зростання, здається, не дуже значне, але воно обумовлено зростанням кількості загиблих українців, відтак це – погана новина. У Харкові і області не вщухають обстріли, в тому числі, з використанням нових видів озброєння. У новинах медійники розповідають історії постраждалих, документують їх зруйновані домівки, травми і, коли потрібно, розміщують збори із закликом допомогти постраждалим.

Фото: Олександр Тітов, Накипіло. Киця в одному з постраждалих від російської агресії будинків

Кримінальні новини про війну

У цій категорії розглядаються випадки про зловживання, колаборантів і злочини, так чи інакше пов’язані з війною. У 2023 році кількість новин від загальної складала 7%, у 2024 році вона зросла майже на 5% і склала 11,6%. Більшість новин розповідає про колаборантів і колабораційну діяльність, втім їх кількість зросла на незначну кількість і це добре.

Фото: Харківська обласна прокуратура. Затримання колаборанта.

Всі інші категорії складають менше 5% від загальної кількості новин. Можливо, це пов’язано з активізацією бойових дій на півночі області, а, можливо, що та ж волонтерська діяльність (0,2% від загальної кількості новин про війну)  у регіоні стала настільки звичною справою, що регіональні медіа просто перестали звертати на неї увагу. 

Інформація про повітряні тривоги (3%) в медіа з’являються лише у випадку збоїв у їх роботі, оскільки за останні роки здебільшого робота систем оповіщення населення працює стабільно. Випадки спрацювання системи оповіщення населення не розглядаються як збій їх роботи, оскільки такі випадки обумовлені близьким розташуванням області, використанням швидких цілей і балістичних ракет, які складно відслідкувати. 

Замість висновків

З усіх 533 новин  лише у 4 новинах була помічена мова ворожнечі. Всі вони стосуються мобілізації і використовують слово “ухилянт”. Новини були опубліковані у Kharkiv Today i “Об’єктив”. Здебільшого новини стосуються мешканців Харківської області, які були затримані біля кордону з Румунією і намагались незаконно перетнути кордон. Цей показник у 2023 році складав 0,4%, а у 2024 – 0,75% від усіх новин про війну. Можна припустити, що  таке зростання пов’язане з наростанням стресу, прийняттям закону про мобілізацію і збільшенням кількості новин про українців, які приймають рішення перетнути кордон незаконно.

Загалом, війна у Харківському регіоні буде у топі новин до кінця війни і, скоріш за все, довгий час після. Місто все ще знаходиться у ворога, як на долоні, і він здатен обстрілювати місто і область з майже усіх доступних видів озброєння. Харківські журналісти писатимуть про війну і надалі, можливо, навіть ще більше. Втім, документування війни є і залишиться важливою частиною існування всіх терористичних актів, що скоїла Росія на території Харкова і області.

Юлія Напольська, регіональна представниця Інституту Масової інформації у Харківській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Читайте також

Total
0
Share