«Під час евакуації на звичайних машинах ми постійно потрапляємо під обстріли»

Команди поліціянтів, які працюють у координації з військовослужбовцями, — нині єдині, хто може евакуювати цивільних із Вовчанська. Останніми днями кількість вивезених із-під обстрілів людей зменшилася від сотень до кількох десятків. Про евакуацію з-під ворожих куль, життя цивільних у Вовчанську та інше — в інтерв’ю з головним патрульним Вовчанського відділу поліції Олексієм Харківським, який разом із військовими від початку загострення ситуації на півночі Харківщини допомагає вивозити місцевих жителів і знімає про це відео для соцмереж.

Ведучі Тетяна Федоркова й Володимир Носков у етері на Радіо «Накипіло» поспілкувалися з патрульним із Вовчанська Олексієм Харківським, який під постійними обстрілами вивозить людей із небезпечного міста й знімає про це відео. У перервах між евакуаціями поліціянт у випуску «Героїв Харкова» розповів, яка нині ситуація на півночі Харківщини.

Фото: «Радіо Накипіло»

Знаємо, що ви маєте мало часу, тому відразу запитуємо: чи погіршилася ситуація з евакуацією? Чи вдається вам іще вивозити людей із Вовчанська?

Поки що вивозимо людей із міста, намагаємося проскочити. Так, ситуація трохи погіршилася, адже збільшилася кількість FPV-дронів, які заважають нам заїжджати до Вовчанська. Наші екіпажі постійно потрапляють під обстріли. Сьогодні поруч із місцем, де ми забирали людей, ворог завдав удару за 50 метрів. Стає дедалі важче евакуйовувати людей. Добре, що вже залишилося небагато цивільних. Ми вивозимо максимум 25–30 осіб за останні кілька діб.

Пане Олексію, ми читаємо та слухаємо ваші звернення до людей, щоб вони виходили, хто як може, на зв’язок із вами. Як узагалі люди відгукуються на ваші прохання?

Відгукуються. Багато хто пише слова «евакуація» і «допомога» крейдою на воротах. І ми під’їжджаємо, адже бачимо, що потрібно їхати до цього будинку. Деякі люди перебувають у підвалах без зв’язку. Ми під’їжджаємо й забираємо їх.

Ви закликаєте виходити до громадських місць?

Вовчанськ розділено річкою. На правому березі нині перебувати небезпечно: там проривається ворог. По тій території міста вулицями ходять ворожі ДРГ, тож там небезпечно. Просимо, щоб люди намагалися тихо перейти на лівий берег річки: там є укриття та інше. Ми забираємо людей із таких місць.

Чи володієте ви інформацією про лежачих людей? Чи багато у Вовчанську таких?

Частину таких людей ми вже вивезли. Якась кількість іще залишилася. Точної цифри нині ніхто не може назвати.

Немає списків, так? Органи опіки не були готові до таких подій?

Наступ почався раптово. Звичайно, ніхто не думав, що 10 травня розпочнеться наступ. Списки мала директорка соціального захисту, але вони залишилися на роботі, а вона не змогла потрапити на робоче місце. Це та жінка, яка плакала на відео. Ось така вийшла ситуація.

Двадцятого травня в телемаратоні заступник голови облдержадміністрації сказав, що 60 % Вовчанська під контролем Збройних сил України. Це так? Тобто можна зробити висновки, що ситуація погіршується, що росіяни захоплюють територію? 

Ні, уже декілька днів вони не рухаються. Як він сказав, так приблизно і є. 

У місті точаться вуличні бої?

Ворог намагається заходити на північні околиці Вовчанська.

А безпілотники полюють за медиками, волонтерами й поліціянтами? 

Так. FPV-дрони почали частіше полювати за нами, цілити по автомобілях, намагатися влучити скидом.

Як можна протидіяти цьому, крім стрілецької зброї?

Можна РЕБами, але ми такого обладнання не маємо.

Вам доводиться на бронемашинах забирати людей?

Ми забираємо всіх на «дастерах». Якщо уважно дивитися мої відео, там видно, на яких машинах ми евакуюємо.

Це звичайні, нічим не захищені машини?

Нічим не захищені, немає там жодної броні. Ми на звичайних машинах потрапляємо під обстріли.

Олексію, ви з Вовчанська? 

Так. 

Ми бачимо на відео, що ви не втрачаєте почуття гумору. Як тримаєтесь у цьому пеклі?

Різне буває. Але потрібно хоч якось підтримувати своїх колег. Якщо всі ми будемо ходити з поганим настроєм, то нічого не вийде. Ви самі розумієте: коли ти в доброму гуморі, то хочеться працювати, хочеться чогось більшого. Що більше ти будеш засмучений, думатимеш про щось і накручуватимешся, то не зможеш працювати.

А скажіть, це ваша перша проба фільмування? Ми якраз говорили, що у вас виходять документальні мікрофільми про тих, кого ви вивозите.

Я веду свою сторінку від початку деокупації Вовчанська — із 2022 року. Але спочатку ми виставляли кліпи й публікації. Нині з перших днів люди почали писати, що хочуть бачити мої відео, тому я почав більше їх публікувати. Намагаюся показувати, що відбувається, показувати, що ми саме там. Я записую суспільно важливі відеоролики, до прикладу про те, як учора ворог обстріляв «Іскандером» передмістя Харкова — щоб потім не сказали, що це знято тиждень тому.

Прізвище Харківський ваше справжнє? Не нік? 

Який нік? Це справжнє моє прізвище — Харківський Олексій. 

Мене вражає у ваших відео те, як ви підбадьорюєте літніх людей. З одного боку, ви дисциплінуєте їх, а з іншого — ставитеся до них із такою любов’ю. Як вам це вдається? 

Так, буває, що підбадьорюю. Людей теж можна зрозуміти: підвали й обстріли… Але буває, коли потрапляєш під обстріли, то доводиться й нецензурно висловитися, насваритися, щоби швидше зібралися… Людей різних вистачає… Коли по тобі стріляє танк або ж улучає десь поблизу снаряд, а хтось тягне гуманітарку, то, звичайно, нерви часом не витримують — і доводиться їх викидати. Я говорю людям: «Беріть потрібні вам речі, одяг, документи — те, що справді потрібно для життя. Гуманітарку видадуть у Харкові…». Люди переживають, що в обласному центрі теж війна, теж обстріли. Комусь доводиться пояснювати, що в Харкові більш-менш цивілізація: і спокійніше, й електрика є. У Вовчанську вже більш ніж місяць немає світла.

Вовчанськ вистоїть? Місто зруйноване, але можна сподіватися, що все-таки ми відбудуємо Вовчанськ?

Будемо на це сподіватися. Це вже завдання для військової адміністрації та волонтерських організацій. Ми разом із місцевими жителями теж усе відбудовуватимемо й допомагатимемо. Головне, щоб найскоріше закінчилася війна, щоб настала перемога, щоб ми могли повернутися і працювати далі, відбудовувати місто.

Пане Олексію, щось відомо про людей, які намагалися виїхати, а російські окупанти взяли їх у полон?

Відомий факт, що затримували, але не відомо про точну кількість людей, як не відомо, де їх затримали й де утримують.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share