Що сталося
22 березня окупанти завдали ударів по критичній інфраструктурі, через що 700 тисяч споживачів залишились без електроенергії.
У місті перестали працювати лінії 101 та 112, світлофори, на маршрути не вийшов електротранспорт, автобуси працювали за схемою блекауту.
У Харкові та в області впровадили графіки погодинних і аварійних відключень.
Яка ситуація сьогодні?
Через постійні ворожі обстріли об’єктів енергетики графіки погодинних і аварійних відключень діють і сьогодні. Вони створені, аби стабілізувати енергосистему та запобігати масштабним аваріям.
Що таке ГАВ і ГПВ? Яка між ними різниця?
ГАВ, графік аварійних відключень, — це спосіб управління електропостачанням у разі, коли попит на електроенергію перевищує можливості її передачі. Якщо диспетчер НЕК «Укренерго» бачить таку ситуацію, він віддає команду обленерго (операторам мереж), щоби вони застосували ГАВ і обмежили енергопостачання певних місць.
ГАВ не має точних годин відключень. Це лише список місць, які можуть бути відключені в разі необхідності.
Графік аварійних відключень вводиться протягом 15 хвилин після отримання розпорядження. Передбачити його неможливо.
Мета введення ГАВ — уникнути повного відключення енергопостачання в регіоні.
ГПВ, графіки погодинних відключень, — це розклад, за яким проводяться відключення електропостачання на певні години. Його ввели для стабілізації роботи енергосистеми з 25 березня 2024 року.
ГПВ враховує чергування відключень між споживачами та потребу збереження електроенергії для критичних об’єктів.
Порядок введення черг може змінюватися за вказівкою диспетчера НЕК «Укренерго», про що попереджають заздалегідь.
ГВП не є єдиним методом регулювання рівня навантаження на енергосистему. У випадку аварійних відключень оператори розподілу енергії вимушені збільшувати кількість знеструмлених абонентів і запроваджувати ГАВ.
Чому світла немає довше, ніж зазначено у графіку?
Рішення про відновлення електропостачання приймає «Укренерго». Тільки після отримання команди від диспетчера цієї компанії фахівці АТ «Харківобленерго» можуть знову подати електрику.
Якщо відключення тривало довше, ніж мало бути, це свідчить про нестачу електроенергії.
Диспетчер бачить лише загальний обсяг споживання електроенергії. Тож якщо потрібно стабілізувати електромережу, про це повідомляють обленерго, і відбувається відключення.
Чому в будинку навпроти є світло, а в моєму немає?
Будинки та під’їзди в одному будинку можуть бути підключені до різних електричних ліній. Диспетчери не спостерігають за кожним окремо, а лише контролюють, скільки електроенергії використовують у всій мережі.
Якщо ж у якихось будинках зовсім не вимикають світло, це означає, що вони підключені до ліній, які живлять важливі об’єкти: лікарні, водоканали, школи.
Як планувати день без чіткого графіку відключень?
Поки триває війна, ворог атакує енергетичні об’єкти, тож це питання важливе. Варіанти вирішення цієї проблеми:
Розгляньте можливість використання різних допоміжних засобів удома: наприклад, павербанків, портативних газових плиток, ліхтариків з акумуляторами.
Використовуйте «пункти незламності», аби підзарядити гаджети та вийти в інтернет.
Якщо у вашому будинку довго немає світла, можна домовитися з родичами чи сусідами, хто має світло, про візит, щоби приготувати їжу або наповнити термос чаєм.
Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.