Фейки разом із ракетами знову летять на Харків

В останні тижні кількість обстрілів Харкова значно збільшилася. Водночас росіяни запустили масштабну інформаційну кампанію, розраховану на залякування та вплив на мешканців міста. Людей лякають майбутнім захопленням або оточенням Харкова. На тлі обстрілів російська пропаганда намагається посилити страх харків'ян за допомогою маніпуляцій і дезінформації.

Старі й нові російські фейки 

Марія Малєвська та Олександр Бринза в новому випуску подкасту Public Talk на Радіо «Накипіло» розбирають деякі з них. До прикладу, місцеві жителі дедалі частіше отримують у месенджери фейкові повідомлення російської пропаганди, підписані Державною службою України з надзвичайних ситуацій. Зокрема, із профілю такої собі Клари Перєворзєвої, який за декілька годин узагалі видалили з телеграму, харків'янці надійшла пам'ятка для цивільного населення про можливу евакуацію з Харкова.

«Шановні жителі Харкова, через загрозу оточення міста російськими військами просимо уважно ознайомитися з доданою пам'яткою про дії цивільного населення в разі евакуації», — йдеться в повідомленні, написаному жовтими літерами на синьому тлі. Інша жінка, яка нині перебуває в Німеччині, отримала таке сповіщення: «З огляду на можливе оточення ворога цивільному населенню Харкова настійно рекомендують у термін до 15 квітня покинути місто».

Днями різні телеграм-канали поширили відео, яке на перший погляд здавалося відвертим фейком. Під час уважнішого перегляду стає зрозуміло, що відео справжнє, але його зняли в березні 2022 року. У ролику українські військовослужбовці їдуть до Харкова, розповідаючи, що цивільні виїжджають із міста. 

росіяни почали поширювати ці кадри у квітні 2024 року з підписом, що харків'яни масово залишають домівки: мовляв, після ударів по об'єктах енергетики в Харкові нічого не працює, жити в місті стало неможливо. «Усі виїжджають, усі бояться, бо ми, росіяни, ідемо наступом на Харків», — ось що хотіли донести у відео.

Два тижні тому, одночасно з ракетними обстрілами, ворожі пропагандисти знову поширювали тезу, що через зволікання з передачею американської зброї Сили оборони готуються частково відійти до нових рубежів. Крім того, з фейкових акаунтів розсилали повідомлення, що нібито Київ оголосив підготовку до оборони Харкова, тому всіх цивільних примусово депортують із міста. Офіційно ж мер Ігор Терехов заявив, що підстав для евакуації з Харкова наразі немає.

російські пропагандисти й далі вкорінюють свій наратив: що в Харкові залишилося щонайбільше 500–600 тисяч людей, а евакуації українська влада не оголошує, бо ЗСУ будуть використовувати харків'ян як живий щит.

Тема мобілізації — ще один спосіб для маніпуляцій

У своїх інформаційно-психологічних операціях росіяни не забувають і про тему мобілізації в Україні. Два типових фейки пропаганда запустила за один тиждень. Перший — що начебто в Лозовій на Харківщині військкомат нагородив жінок, які здали своїх чоловіків-ухилянтів територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Цей фейк поширювали з фото. Світлина виявилася справжньою, однак її зробили під час заходів зі вшанування пам'яті полеглих захисників. 

Другий фейк — про нібито загибель на Куп'янському напрямку українського військовослужбовця, якого власна дружина здала військкомату. Насправді і світлина, і чоловік мають стосунок до Одеської області.

Масово ж відеоролики про «наступ на Харків» почали з'являтися в січні 2024 року. Поширювали ці фейки і громадяни України, які виїхали за кордон, і росіяни. «Сорокатисячна армія росіян», «новітні танки», «бойові кордони» та інші повідомлення від блогерів вплинули насамперед на психіку людей, які у 65 років тримають у руках свій перший чи другий смартфон: вони звикли довіряти будь-якій інформації на екрані, бо для них такі повідомлення — це як новини по телебаченню. 

Першопричина — це низька медіаграмотність самих людей. Такі споживачі контенту не ставлять під сумнів коментар блогера, який крокує Барселоною або Варшавою.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський дав офіційний коментар: «Ми вже маємо досвід бойових дій у Харківській області, нам удалося “прорахувати” противника та звільнити значну частину Харківщини. Саме тоді відбувся масштабний обвал російського фронту. Якщо росіяни рушать туди знову, Харків стане для них фатальним містом». 

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов запевнив: «тут і зараз, завтра нападуть на Харків» — це російська ІПсО. У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони також відреагували, заявивши, що ворог наразі не має ресурсів для оточення чи захоплення Харкова.

Поширення фейків активізується під час обстрілів

Зазвичай сплески поширення фейкових повідомлень російської пропаганди збігаються з масовими обстрілами енергетики. Цього разу зміст інформаційних вкидів зводиться до «великого наступу». 

Обстріли енергетичної інфраструктури України покликані посіяти паніку серед цивільного населення. Додатково ворог використовує фейки. Адже від ударів по енергетиці на фронті нічого не змінюється: це ніяк не впливає на те, що росіяни просунулися або не просунулися в Орлівці, біля Авдіївки, або на стан справ на Лиманському напрямку. А от психологічний стан цивільного населення зазнає сильного впливу.

Таке відбувалося і минулої зими. Як тоді, так і тепер мета регулярних обстрілів енергетики — змусити українців вимагати від влади зупинити війну або сісти за стіл переговорів. Для цього ворог використовує не лише зброю, але й інформаційно-психологічну операцію, поширення фейків і пропаганду.

Як фейки впливають на свідомість людей

російські фейки чинять суттєвий вплив на свідомість мирних жителів Харкова. До прикладу, після чергового обстрілу міста жінка, яка на першому поверсі, стоячи у власній розбитій квартирі з вибитими шибками, прибирала сміття, не змогла дати відповідь, чому росіяни бомблять мирні міста України. Вона стала на захист окупантів. «Жити із сусідами потрібно дружньо», — резюмувала харків'янка.

Жінка навіть не помітила, як, гортаючи TikTok, з-поміж відеороликів про те, як садити городину, нахапалася російської пропаганди, яку вона потім зі свого вибитого вікна транслює на все місто. «Жити дружньо» — це типова риторика людей, які споживають роспропаганду в соцмережах.

Зазвичай під час таких суперечок ретранслятори російських наративів не можуть дати відповіді на конкретні запитання. Люди, які перебувають під впливом роспропаганди, апелюють до загальних фраз і шаблонних образів. 

Якщо ж фейки — це відверта брехня, то інформаційно-психологічна операція працює за іншими законами. Під час поширення ІПсО використовують частково правдиву інформацію. Це обов'язкова умова. І саме тому люди так легко вірять у брехню. Як це було, наприклад, з ІПсО про Сумщину в березні. А далі — на тлі цієї хвилі — поширення ІПсО про захоплення Харкова. Використання реальних фотографій не робить цих новин повністю вигаданими. 

Окремо активізуються псевдоексперти. Наприклад, Наталя Холоденко, яка живе в Монако й удає військову експертку. Вона просто дослівно транслює фразу путіна про те, що «це ми хочемо воювати до останнього українця» тощо. Холоденко публікує у своєму профілі в інстаграмі скріншоти з підписом: «Люди, це точна інформація від військових», а далі — панічну інформацію про 900 танків на кордоні. Потім вона видаляє ці дописи й публікує сториз про продаж своїх курсів, на чому, власне, і заробляє.

Нагадаємо: якщо ви бачите заголовок: «Чому всі мовчать про Сумщину?», то це тиск на емоції та маніпуляції. Заголовок правдивої новини ніколи так не сформулюють. Правильний заголовок у новині матиме такий вигляд: «13 КАБів прилетіло сьогодні по прикордонню на Сумщині, триває евакуація». А коли хочуть тиснути на ваші емоції, то формулюють ось так: «Чому всі мовчать? Нас злили». Якщо у вашій інформаційній бульбашці начебто «всі мовчать» про Сумщину, то, можливо, відповідальні ви самі, адже підписані не на тих, кому можна довіряти.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share