У демократичних країнах під поняттям “вибори” прийнято уявляти процес, в якому нація демонструє волевиявлення у тому, хто має керувати державою. Втім, Росія під це поняття не підпадає і у березні весь світ знову спостерігав профанацію під назвою “вибори президента Росії 2024”. Вона сягнула і окупованих територій Харківщини, яку включили у список територій, на яких розташовувались виборчі дільниці.
Регіональна представниця ЗМІ в Харківській області дослідила російські медіа, соціальні мережі та телеграм-канали і дізналась, як пройшли так звані вибори на окупованих територіях Харківської області.
Під час наступальної операції Збройних Сил України восени 2022 року було деокуповано більшу частину Харківської області, але 29 населених пунктів все ще залишаються під контролем РФ. Непідконтрольні Україні території не стали виключенням і 15-17 березня там проходили так звані президентські вибори окупаційної влади з чотирма претендентами.
Всього на окупованих територіях Харківщини працювало 2 виборчих дільниці, але більш активно проводилося виїзне голосування, в якому комісії їздили по “важкодоступних районах” регіону. Перша дільниця знаходилась у селі Берестове у Куп’янському районі Дворічанської селищної громади. Село знаходиться в окупації з 24 лютого 2024 року. Друга дільниця знаходилась у селі Гракове Куп’янського району, яке також окуповано з самого початку повномасштабного вторгнення. В обох селах до початку лютого 2024 року мешкало трохи більше 500 людей, наразі підрахувати там кількість населення неможливо.
Росіяни заявляють в телеграм-каналах і Вконтакті, що так звані вибори на окупованих територіях є “святом повернення територій” і ці виїзні комісії існували лише тому, що залишки від тих 500 людей, які жили у Граковому і Берестовому писали листи із закликом провести голосування. Мешканці, які залишились на цих територіях, отримали російські паспорти. Для українців, які заїхали на територію РФ, було опубліковано списки виборчих дільних на територіях РФ. Файл з адресами, телефонами і номерами дільниць можна знайти на телеграм-каналі "ВГА" у Харківській області.
Скріншот з телеграм-каналу "ВГА у Харківській області. Список виборчих дільниць на територі РФ
У Гракове “незалежним наглядачем” був депутат російської держдуми Артем Туров, який заявив, що це “великий кров до возз'єднання історичних земель і ці вибори знак довіри до Росії”. Також обидві виборчі дільниці відвідав "ВГА" у Харківській області Артем Туров. На іншій дільниці спостерігачів не було.
Скріншот з Readovka у Вконтакті. Інтерв'ю спостерігача з Госдуми
На відео у РІА-Новості і телеграм-канал "ВГА" показали, як голосування проходило у виїзних комісіях. Всі обличчя приховані, але всюди можна побачити російські прапори, паспорти і російські герби. Загальні наративи такі: возз’єднання з Росією-матушкою, важливий день для Харківського регіону і Росії. Голова “ВГА” Ганчєв на своєму телеграм-каналі заявляв, що “всім росіянам належить зробити дуже відповідальний вибір у ці дні. Ми з вами визначаємо лідера, від якого буде зависеть майбутнє нашої Родини”. Також в соцмережах писали про те, що “це обов’язок росіян провести вибори на територіях Харківської області, тому що це громадянський обов’язок кожного”.
Скріншот з телеграм-каналу Голови ВГА "Говорить Ганчєв". Загальні наративи і хід так званих виборів на окупованих територіях
Скріншот "Харківська ВГА. Новини". Хід голосування на окупованих територіях
Фото з телеграм-каналу "Говорить Ганчєв". Голова так званої ВГА у Харківської області Ганчєв у Гракове
Скріншот Ріа-новості. Хід "виборів" на окупованій Харківщині
Російські ЗМІ повідомляють, що явка на виборах 2024 на окупованих територіях склала 50-75%. Окупаційна влада ж заявляє, що 97,43% харківців “проголосувало” за діючого президента Росії Путіна, як на території Росії так і безпосередньо на тимчасово окупованих територіях Харківської області.
Скріншот Ріа-новості. Явка виборців за опитуваннями Ріа-новості.
Інститут Масової Інформації не визнає такі вибори ані легітимними, ані демократичними і засуджує дії російської влади на тимчасово окупованих територіях.
Громадянська мережа “Опора” опублікувала свою заяву з приводу проведення РФ виборів на тимчасово окупованих територіях України. В ній йдеться про невизнання результатів недемократичних “виборів президента Росії“, невизнання повноважень самопроголошеного глави держави, Росія не є виборчою демократією, і її лідера слід визнавати диктатором і про те, що на окупованих територіях України процес ніхто не визнає. Окремо, представники ГО “Опора” зазначають, що такі вибори самі по собі є дискредитацією інституту демократії.
Також 14 березня Верховна рада України прийняла постанову, в якій закликала світову спільноту засудити так звані вибори РФ на території України. В цьому документі виділено 5 пунктів:
- засудити дії Російської Федерації з організації та проведення так званих "президентських виборів" на тимчасово окупованій території України;
- протидіяти спробам Російської Федерації залучити міжнародних спостерігачів для легітимізації так званих "президентських виборів" на тимчасово окупованій території України;
- посилити санкційний тиск на Російську Федерацію та застосувати або посилити персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) стосовно посадових осіб і громадян Російської Федерації, причетних до організації та проведення незаконних "президентських виборів" на тимчасово окупованій території України;
- консолідувати зусилля всіх партнерів України для збільшення допомоги Силам безпеки та оборони України шляхом надання необхідної військової допомоги для посилення її оборонних спроможностей та сприяння відновленню територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаного державного кордону;
- взяти активну участь у реалізації Формули миру Президента України Володимира Зеленського (Української формули миру) та в установчому Глобальному саміті миру.
Юлія Напольська, регіональна представниця ІМІ в Харківській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews