«Доступні ліки» — урядова програма з відшкодування вартості певних препаратів, визначених Міністерством охорони здоров’я. Програма стартувала п’ять років тому. Відтоді нею скористалися майже 4,5 мільйона пацієнтів, із них понад 2,2 мільйона — у 2023 році.
В умовах повномасштабної війни постали нові виклики: як забезпечити постійний доступ до ліків тим, кому це життєво необхідно?
Найбільш проблемна — сільська місцевість
Упродовж дії програми виявилося: жителям села у порівнянні з містянами значно важче отримати або погасити рецепт за програмою «Доступні ліки».
Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України:
«Середня відстань для українця до аптеки в селі становить сім кілометрів. Є випадки, коли пацієнту треба долати відстань у 17–25 кілометрів до найближчої аптеки, аби погасити виписаний рецепт на “Доступні ліки”, через що багато людей цього не роблять. Наприклад, у селах Київщини погашено лише 26% рецептів, у той час як показник у Києві становить 101%. Тому працюємо над тим, щоб подолати ці виклики у співпраці з органами місцевого самоврядування».
Часто все впирається у відсутність аптек. Аби бізнес пішов у села та відкривав аптеки, необхідно було спростити умови ведення підприємницької діяльності у цій сфері.
«Але згодом ми побачили, що є населені пункти, в яких не вигідно відкривати аптечні пункти. Тому в ліцензійних умовах ми надали можливість фельдшерам фельдшерсько-акушерських пунктів працювати з аптечним бізнесом та відпускати лікарські засоби. Єдине обмеження — повинні бути встановлені касові апарати РРО. Зараз працюємо над тим, як це питання законодавчо врегулювати», — розповідає міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Мобільні аптечні пункти
Паралельно з цим торік запустили мобільні аптечні пункти. На Харківщині наразі 111 населених пунктів покриті цієї послугою. До кінця року МОЗ планує запустити такі мобільні аптеки по всій країні.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України:
«Мобільний аптечний пункт — це не щоденний приїзд аптеки в конкретний населений пункт. Люди знають, коли аптека приїжджає їхнім маршрутом. Більшість препаратів із програми “Доступні ліки” призначені для лікування та профілактики хронічних захворювань. Їх потрібно брати наперед. Тому знаючи, що, наприклад, раз на два тижні аптечний мобільний пункт приїжджає до вашого села, можна це врахувати.
У Черкаській області їздить мобільний аптечний пункт, який по факту охопить 734 населених пункти. Найближчим часом вони у Миколаївській області вийдуть на маршрут, у Сумській, у Чернігівській областях. Зараз команда Міністерства охорони здоров’я виявила всі аптеки, котрі є ліцензіатами, і вимальовує маршрут, де може їздити мобільний пункт. Хочемо у співпраці з проєктами міжнародної технічної допомоги запустити мобільні аптечні пункти, допоки їх не підхопить місцевий суб’єкт господарювання. Наше завдання — покрити всю Україну».
Доставка ліків поштою
За даними НСЗУ, торік лише 16% пацієнтів з електронними рецептами, які проживають у селах, отримали безкоштовні ліки у місцевих аптеках. Іншим довелося їхати в міста. Аби спростити доступ до ліків, цьогоріч річ МОЗ підключили до програми «Укрпошту».
«Ми внесли зміни до законодавства, які дозволяють “Укрпошті” як національному поштовому оператору доставляти лікарські засоби до відділень “Укрпошти” в кожному населеному пункті та передбачаємо як додаткову послугу — безпосередньо за місцем проживання пацієнта. “Укрпошта” отримала дві ліцензії: на електронну торгівлю та як аптечний провайдер», — пояснює міністр.
Пілотний проєкт стартував на Донеччині та в окремих прикордонних районах Сумщини. Попередньо замовити ліки можна через контакт-центр за номером: 0 800 300 545. Доставка безоплатна.
Згодом планують поширити проєкт на прифронтові регіони: Харківщину, Херсонщину, Миколаївщину, Запоріжжя.
Обов’язкова співпраця з НСЗУ всіх аптек у комунальних медзакладах
Серед іншого в міністерстві з’ясували, що під час дії «Доступних ліків» у комунальних закладах охорони здоров’я досі залишалися аптеки, які не працювали з урядовою програмою.
Віктор Ляшко:
«Спочатку поговорили з власниками цих суб’єктів господарювання, з органами місцевого самоврядування. Вказали їм на цей недолік і попросили вирішити це питання у співпраці по договорах оренди. Але почались юридичні бар’єри. Тому ми вчергове внесли зміни до ліцензійних умов на проведення господарської діяльності з аптечного бізнесу і ввели нову вимогу: якщо ви розміщуєте аптеку на території закладу охорони здоров’я, то зобов’язані працювати з Програмою медичних гарантій НСЗУ».
У березні це буде обов’язкова умова для всіх суб’єктів господарювання, уточнює очільник МОЗ.
«Таким чином ми зблизили місце виписування рецепту і місце його погашення. Тобто в лікарні, де пацієнту виписали рецепт за програмою “Доступні ліки”, він може цей же рецепт погасити. Коли там не було нашої програми, людина мала вибір: поїхати десь у центр міста, шукати аптеку, яка працює по “Доступних ліках”, або купувати. На жаль, часто люди обирали саме купувати, а не шукати аптеку».
Торік понад 700 тисяч пацієнтів приєдналися до програми «Доступні ліки»
На початок 2024 року Нацслужба здоров’я повідомила про 138 тисяч нових пацієнтів, які вже користуються програмою. Йдеться про 532 лікарських засоба та медичних вироба, вартість яких відшкодовує НСЗУ.
У 2023 році аптечній мережі компенсували за електронними рецептами майже 4 мільярда бюджетних коштів. Цього року на «Доступні ліки» уряд виділив 5,2 мільярда гривень.
Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України:
«Для нас важливо, аби доступ до цієї програми мали українці у всіх регіонах, щоб ця програма дозволяла їм зберігати якість життя, зберігати здоров’я та дозволяла уникати катастрофічних грошових витрат».
За програмою «Доступні ліки» пацієнти можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою медикаменти для лікування хвороб, які найбільше впливають на показники смертності серед українців, або суттєво знижують якість життя і можуть ефективно лікуватися на ранніх стадіях.
Це препарати:
- проти серцево-судинних хвороб;
- для профілактики інсультів та інфарктів;
- проти нецукрового діабету та цукрового діабету І та ІІ типу;
- для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
- розладів психіки, поведінки, а також епілепсії;
- для лікування хвороби Паркінсона.
Перевірити наявність у програмі потрібних вам ліків можна у реєстрі МОЗ за посиланням.