Перша консультація у психотерапевта або психолога — це завжди непересічна подія. Виникають змішані почуття, серед яких — хвилювання та надія на розуміння. Нам дуже хочеться, щоб зустріч із новою людиною та професіоналом була корисною та результативною. Сьогодні говоритимемо про те, на що звернути увагу під час вибору фахівця й під час першої зустрічі з ним.
Почнімо з найголовнішого. І, звичайно ж, — це освіта. Базовою, тобто основною, освітою будь-якого психолога або психотерапевта має бути тільки психологічна або медична. Тож обов’язково перевірте, чи має людина, до якої ви звертаєтеся, фундаментальні знання. Оскільки є безліч напрямів психотерапевтичної роботи, серед яких — психоаналіз, гештальт, логотерапія та багато інших, дізнайтеся, у якому напрямі або напрямах додатково навчався обраний вами фахівець. Знайдіть час для того, щоб ознайомитися з особливостями роботи саме в цьому напрямі психотерапії. Подумайте, як ви почуватиметеся зі спеціалістом, який представляє описаний напрям.
За змоги скористайтеся соціальними мережами й подивіться та послухайте того, до кого збираєтеся записатися. Одразу стане зрозуміло, чи подобається вам його або її голос, манера спілкування, чи комфортні та зрозумілі думки й висновки пропонує фахівець. Пам’ятайте, ми обираємо не тільки набір компетентностей, але й живу людину. Тож, якщо ви бачите, що людина пропагує відверто неприйнятні вам цінності, вона точно не стане вам у пригоді. І, навпаки, схожі цінності є важливим компонентом для побудови довіри.
Під час першого контакту зі спеціалістом обов’язково дізнайтеся, яка вартість його послуг, скільки триватиме сесія та які форми роботи — онлайн чи особисто в кабінеті — він може вам запропонувати. Уточніть, у чому фахівець буде вам корисний, а які теми не є його сильними сторонами або з якими він чи вона не працює. Кожен, навіть найкомпетентніший, спеціаліст обов’язково має такі теми.
Вас має насторожити, коли фахівець не може назвати конкретну вартість своїх послуг, не впевнений у тривалості консультації та не запитує, у якому питанні ви хочете звернутися.
Не поспішайте з висновками відразу після першої зустрічі. Зазвичай вона не є показовою. А ось дві-три консультації вже точно дадуть вам уявлення, чи комфортно вам, чи зрозумілою мовою звертаються до вас, чи запитання, що ставлять, здатні викликати несподівані роздуми, чи про вас іде мова у його або її інтерпретаціях.
Однак обов’язково зверніть увагу на моменти, що точно мають вас насторожити та є виявами некомпетентної поведінки: спеціаліст запізнюється на зустріч, говорить про себе та власний досвід, дає поради, оцінює вас і коментує ваші вчинки й поведінку.
Дослухайтеся до своїх відчуттів. Якщо ви відчуваєте, що психолог чи психотерапевт не підходить вам, не опускайте рук. Пошук того, хто буде вашим надійним провідником у самопізнанні, іноді потребує часу й зусиль. Але той, хто шукає, обов’язково знайде.