У травні стартував перший етап програми державної допомоги «єВідновлення». За пів року українці подали понад 56 тисяч заявок на компенсації, аби відремонтувати пошкоджене житло. 30% учасників програми — люди віком 60+ років. Взагалі держава вже виплатила понад 1,8 мільярда гривень.
Харківська область — серед лідерок. Станом на 19 грудня 10 211 заявників отримали компенсацію на загальну суму понад 783 мільйони гривень. Всього запитів — 24 934. Найбільше — від жителів Ізюмського, Харківського та Чугуївського районів.
«Накипіло» вирішило розібратися: що добре реалізовано, а де потрібні доопрацювання, аби послугу могли одержати більше людей. Зокрема ми проаналізували сайт «єВідновлення» та постанову №381 Кабінету Міністрів, яка регулює процедуру надання державної послуги, і виділили основні моменти.
Крок 1. Повідомити про пошкоджене майно
Перший крок: треба подати інформаційне повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (далі — Реєстр). Це державна система, яка збирає і зберігає інформацію (документи) про пошкоджене майно та його власників, про завдану матеріальну шкоду, компенсацію та фінансування ремонту житла.
Повідомити про руйнування може фізособа або представник юридичної особи в мобільному застосунку або на сайті «Дії». Оберіть у послугах розділ «Пошкоджене майно». Якщо дані про нерухомість є в Реєстрі, вони підтягнуться автоматично. В іншому випадку потрібно буде самостійно вказати:
Також подати повідомлення можна офлайн у Центрі надання адміністративних послуг, у нотаріуса або в управлінні соцзахисту. Візьміть із собою паспорт, номер платника податків, фото пошкоджень, якщо вони є. Ще потрібна буде електронна пошта: на неї надійде номер повідомлення про пошкоджене майно. Якщо підете у ЦНАП, перевірте, чи приймає саме це відділення такі повідомлення.
Хто може претендувати на допомогу, а хто точно — ні?
Програма поширюється на повнолітніх громадян України, які мають пошкоджену нерухомість. У випадках, коли власником житла є недієздатна/обмежено дієздатна неповнолітня людина, подати заявку та отримати компенсацію має право один з її законних представників.
Якщо недієздатна/обмежено дієздатна людина є співвласником майна, то отримати компенсацію може дієздатний співвласник, якому виповнилося 18+ років. У такому випадку згоду на участь у програмі від недієздатного співвласника має надати один із його законних представників.
Разом із тим держава виключила з програми:
Чи є якісь пільги?
Так. Першочергово кошти отримуватимуть:
Пільга не поширюється на інших співвласників і враховується лише в тому випадку, якщо вона є в заявника. А у випадку, коли заяву подає законний представник, — навпаки: пільга повинна бути у власника майна, аби це врахували під час нарахування виплат.
На які типи житла поширюється програма?
На пошкоджені квартири, приватні будинки або кімнати, наприклад, у гуртожитку. Держава виплачує кошти, якщо житло:
Якщо на момент подання заявки оселя відремонтована частково, сума компенсації визначатиметься за тими пошкодженнями, які ще зосталися.
Для зруйнованого житла діє інша категорія програми «єВідновлення».
Чи можна отримати кошти, якщо пошкоджений будинок, а квартира вціліла?
Ні, бо власне майно заявника неушкоджене. Багатоквартирні будинки з пошкодженими під’їздами, сходами або ліфтами відновлює місцева влада за іншими програмами.
Крок 2. Відкрити рахунок «єВідновлення»
Спеціалізований рахунок можна відкрити в одному з банків-учасників державної програми допомоги. Наразі їх 18. У застосунку або на сайті обраного банку увійдіть в особистий кабінет та відкрийте віртуальну картку «єВідновлення». Щоби потім використати кошти з цієї картки, телефон має підтримувати функцію NFC, тобто безконтактної оплати.
Деякі банки дають можливість, окрім віртуальної, отримати фізичну картку «єВідновлення» (наприклад, «Ощадбанк», «ПриватБанк»). У кожного банку свої особливості оформлення картки, проте її відкриття та обслуговування всюди безкоштовне.
Банки-учасники держпрограми: «Ощадбанк», monobank, «ПриватБанк», Sense Bank, «А-Банк», «ПУМБ», «Райффайзен Банк», «Акордбанк», sportbank, «Банк Восток», izibank, «Правекс Банк», Банк «Глобус», Банк «Кліринговий дім», «Таскомбанк», OTP Bank, UKRSIBBANK, «Банк Інвестицій та Заощаджень» (BisBank).
Крок 3. Подати заявку на отримання компенсації
Це повинен зробити власник житла. Орендар, сусід або родич відправити запит не можуть. При цьому житло має бути зареєстроване у Державному реєстрі речових прав, інакше у виплаті відмовлять.
Заявку можна подати в електронній формі в застосунку або в особистому кабінеті на сайті «Дії». Де в цей момент перебуває заявник (у рідному населеному пункті, в іншому регіоні, за кордоном) — не має значення.
Які дані потрібні?
Система автоматично сформує заяву. Перевірте її та відправте в обробку.
Заявки у паперовій формі приймають наразі в Центрах надання адмінпослуг або в нотаріуса. Важливо: якщо майном володіє недієздатна людина, то її законний представник може подати заяву лише в паперовій формі.
Як бути, коли у житла є співвласники?
Тоді хтось один подає заяву на компенсацію. Інші мають надати згоду на участь у програмі, а інакше у виплаті відмовлять. Заявник повинен відправити запит в «Дії» для погодження співвласниками. Крім того, можна звернутися до нотаріуса.
«Згода надається одночасно з подачею заяв одного зі співвласників. Якщо вони не змогли, за певних причин, подати згоду одразу відразу в “Дії”, то законодавством передбачено, що потім вони приносять у комісію нотаріально засвідчену заяву про згоду»
пояснює Катерина Бондаренко, секретарка комісії з питань щодо надання компенсації за пошкодження об’єктів нерухомого майна внаслідок збройної агресії рф проти України на території Дергачівської міської територіальної громади.
Мого майна немає в Реєстрі речових прав. Що робити?
Запис про право власності в Державному реєстрі речових прав (ДРРП) — обов’язкова умова для участі в програмі «єВідновлення». З цією проблемою стикається більшість заявників. Однак це стосується лише тих, хто придбав оселю до 1 січня 2013 року.
«У 2013 році, коли з’явився державний реєстр, люди ж не пішли всі реєструватися, бо вони були не зобов’язані. На жаль, ця необхідність зараз виявилася глобальною, і “Дія” не може підтягнути (документи — ред.)»
пояснює Катерина Бондаренко, секретарка комісії з питань щодо надання компенсації за пошкодження об’єктів нерухомого майна внаслідок збройної агресії рф проти України на території Дергачівської міської територіальної громади.
За інформацією Мінвідновлення, майно двох третин громадян, які подали повідомлення про пошкоджені оселі, не зареєстроване у ДРРП.
«Більшість нерухомого майна, яке існує в Україні, зареєстровано до 2013 року. Відомості про нього зберігаються не в електронному реєстрі, а у паперовій формі в архівах регіональних БТІ. Під час вторгнення чимало архівів БТІ було знищено або розкрадено»
зазначає пресслужба міністерства.
Зареєструвати право на нерухоме майно, що з’явилося до 2013 року, можна двома способами. Перший — у «Дії». Оберіть відповідну послугу, заповніть онлайн форму, завантажте документи, що підтверджують право власності, у форматі PDF або JPEG та підпишіть заяву електронним цифровим підписом. Його можна згенерувати в «Дії» або у банку, де ви є клієнтом.
Другий спосіб — піти до державного реєстратора при місцевій раді у громаді. За відсутності даних про нерухомість в реєстрі або в архіві, він направить запит до БТІ для підтвердження права власності. Перелік суб’єктів, які під час воєнного стану проводять державну реєстрацію, дивіться за посиланням.
Потрібні документи: паспорт, номер платника податків, правовстановлюючі документи на нерухомість (свідоцтво про право на спадщину, придбання майна тощо) або їхні копії.
«Якщо правовстановлюючі документи у вас у наявності частково, ви можете звернутися до нотаріуса або державного реєстратора для їх відновлення в повному обсязі. Для категорії громадян, які не мають жодних документів, право власності буде визначатися у судовому порядку»
зазначають у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Крок 4. Дати можливість комісії оглянути майно
Питання про надання компенсації за пошкоджене житло розглядають спеціальні комісії, створені місцевими військовими адміністраціями. Їхні повноваження прописані у постанові №381 Кабінету Міністрів. Зокрема вони оглядають помешкання та визначають обсяг пошкоджень — для цього у комісії є спеціальний чекліст.
На огляді обов’язково повинен бути присутній власник або співвласник майна, який подав заяву про виплату. Якщо в людини немає такої змоги (наприклад, перебуває за кордоном і не може приїхати), можна звернутися до нотаріуса й надати дозвіл іншій особі.
Комісія фотографує наслідки обстрілів житла та в електронному вигляді заповнює чекліст. У переліку зазначає, що саме пошкоджено (вікна, дах, двері тощо) та квадратуру. Далі ці дані потрапляють до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Власник, співвласник чи представник під час огляду має ознайомитися з чеклістом і підписати його.
Катерина Бондаренко, секретарка комісії з питань щодо надання компенсації за пошкодження об’єктів нерухомого майна на території Дергачівської міської територіальної громади:
Заявки у паперовій формі приймають наразі в Центрах надання адмінпослуг або в нотаріуса. Важливо: якщо майном володіє недієздатна людина, то її законний представник може подати заяву лише в паперовій формі.
«У нас є чекліст, затверджений Кабінетом Міністрів, та акт обстеження. Спочатку обходиться (житло — ред.) і складається акт, у якому фіксується все, що побачено. А потім ми у присутності власника записуємо всі відомості у чекліст, де все виражається в одиницях виміру. Далі ми запускаємо “Дію”, і вона обраховує загальну суму».
При цьому члени комісії самі не розраховують суму відшкодування. Вартість ремонту квадратного (кубічного або погонного) метра затвердив Кабмін.
«Ми створили універсальні електронний чекліст, в якому представник органу місцевого самоврядування відзначає, що пошкоджено, і сума компенсації розраховується автоматично. Це було зроблено, аби підходи були однакові, не було маніпуляцій з будь-якої сторони, що комусь дали більше, а комусь — менше».
розповіла Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Якщо заявник не згоден із рішенням комісії та даними, які вказали в акті обстеження або у звіті з технічного обстеження, він має право подати заперечення до комісії. На це в нього є п’ять днів від моменту проведення огляду (або з моменту подання заяви, якщо житло обстежували до подання заяви про виплати).
«Заперечення повинні бути в обов’язковому порядку розглянуті та враховані комісією під час складання чекліста та прийняття рішення про виплату чи відмову у наданні компенсації. Про це повинно бути зроблено примітку у такому рішенні. До заперечення чи скарги заявник має право подавати пояснення, фотофіксації, висновки від третіх осіб, інші документи на підтвердження аргументів, наведених в запереченні чи у скарзі»
йдеться у постанові уряду.
Крок 5. Дочекатися, коли рішення комісії з’явиться в Реєстрі
Статус розгляду заявки та деталі про розмір виплати будуть відображатися в «Дії».
«Як тільки розрахована сума компенсації, ми одразу бачимо цю інформацію в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Ми знімаємо інформацію з Реєстру та передаємо її в казначейство на оплату. Після здійснення оплати гроші будуть перераховані людині на рахунок»
коментує Наталя Козловська, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Якщо ви не згодні із розміром виплат, можна подати заперечення до уповноваженого органу, місцевої військової адміністрації. На це уряд дає п’ять днів від дати, коли ви отримали повідомлення про прийняття рішення комісією.
Понад те, заявник має право звернутися до суду.
Скільки чекати на кошти?
Комісія повинна розглянути заявку та ухвалити рішення протягом 30 днів від моменту її подання заявником або з момента утворення комісії у громаді. Скільки точно чекати, коли гроші опиняться на рахунку, — невідомо. Кошти направляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури за чергою та залежно від обсягів фінансування. До того ж, першими гроші отримають ті, хто мають пільги.
Катерина Бондаренко ділиться досвідом роботи комісії в Дергачівській громаді Харківщини.
«Ми беремо заявки з “Дії”, черговість встановлює вона сама. Ми беремо за день по 10–15 заяв. Громада дуже велика, багато пошкоджень. Із людьми домовляємося найчастіше телефоном. Ми закладаємо умовно тиждень на огляд майна. Коли ми з людиною зв’язуємося, буває, що наступного дня виїжджаємо. Іноді заявник каже, що зможе через 2–3 дні. Наступного тижня ухвалюємо комісією рішення щодо заяви (коли перевірили й занесли в реєстр всі документи). Ще тиждень залишається на випадок якихось зауважень чи оскаржень. Так виходить, що це десь місяць. Якщо ж з кінцевим результатом рахувати, коли надходять гроші, — це десь 40 днів. По-різному».
Коли кошти перерахують на картку, заявнику прийде сповіщення в «Дії».
У процесі нарахування компенсацій залучені Мінінфраструктури, Мінцифри, Пенсійний фонд України, технічний адміністратор «Дії», Казначейство та «Ощадбанк» (він приймає всі кошти, а потім розподіляє на рахунки в інших банках).
Як саме взаємодіють відомства та який шлях проходять кошти, перш ніж потрапити на картку «єВідновлення», описано в пунктах 19 та 20 урядової постанови №381.
Як працює картка «єВідновлення» та на що можна витратити кошти?
Держава дозволяє купити будівельні матеріали або заплатити підрядникам за ремонт. Придбати меблі або, наприклад, холодильник — зась. При цьому картка розрахована тільки на оплату через термінал. Зняти готівку, заплатити за комуналку або переказати кошти на іншу картку — не вийде.
Розрахуватися можна лише у продавців та компаній, які мають певні МСС-коди для роботи та зареєструвалися у програмі єВідновлення».
Пошук на сайті працює повільно. Зважайте на перші дві категорії та вкажіть населений пункт. Вказувати конкретну послугу не радимо, бо чомусь тоді зникають пропозиції у цьому регіоні.
Якщо отримувач компенсації вирішив повернути товар або відмовитися від оплачених послуг будівельників, кошти магазин чи компанія зможе повернути лише на рахунок «єВідновлення». На інші картки — ніяк.
Якщо отримувач компенсації вирішив повернути товар або відмовитися від оплачених послуг будівельників, кошти магазин чи компанія зможе повернути лише на рахунок «єВідновлення». На інші картки — ніяк.
Слабка ланка у відновленні житла — ремонтні бригади
На Харківщині небагато підрядників долучилися до держпрограми, і вони є не всюди. До прикладу, в Харкові різні послуги надають 35 компаній, в Ізюмі — п’ять, у Балаклії — чотири. У Боровій та Золочеві працюють по дві фірми. По одній — у Лозовій, Люботині, Барвінковому, у Студенкові, Руській Лозовій та Подвірках. Підрядників з інших населених пунктів немає в переліку на сайті програми.
У комісії в Дергачах кажуть: часто будівельники відмовляють мешканцям через невеликі обсяги робіт або тому, що вони наразі не виїжджають в ті населені пункти.
На яку суму розраховувати заявникам?
Розмір виплат визначається індивідуально та залежить від обсягу пошкоджень житла, який був зазначений у чеклісті комісії. Середню вартість на кожну категорію ремонтних робіт (заміну покрівлі, віконного блока, відновлення підлоги тощо) можна подивитися в додатку 2 постанови Кабміну. Щороку ці суми повинні переглядати.
Від 15 вересня розмір виплат на відновлення житла скоригували, збільшивши можливу граничну суму.
Для ремонту категорії А максимальна сума виплат — 200 тисяч гривень.
Якщо пошкодження серйозніші та відновлення житла віднесли до категорії В, то тут є два варіанти.
Ми поспілкувалися з трьома жительками Харківщини, які вже відбудовують свої оселі, та запитали, чи вистачило їм коштів.
Час на ремонт обмежений. А ще — потрібно звітувати
Кошти до 200 тисяч потрібно використати на відновлення протягом 12 місяців. Крім того, отримувач компенсації зобов’язаний повідомити, коли завершить ремонтні роботи, що були зазначені в чеклісті комісії. Термін — 15 робочих днів. Повідомлення разом із фотографіями відремонтованого житла можна відправити через «Дію» або передати через ЦНАП, посадовців органу соцзахисту чи нотаріуса.
Понад 200 тисяч — виплачуватимуть частинами. Спочатку на картку надійде 70% суми: ці кошти потрібно використати на відновлення житла протягом 12 місяців.
Потім — повідомити про поточний виконаний ремонт та чекати на решту 30% суми. Цей залишок зберігатиметься на небюджетному рахунку Мінінфраструктури, допоки комісія не погодить їхню виплату та внесе рішення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. На витрати цієї суми у заявників є ще шість місяців.
«Коли людина виконає ремонт, вона повинна про це повідомити. Будуть вибіркові такі об’їзди, під час яких будуть перевіряти, зроблено чи не зроблено»
Катерина Бондаренко, секретарка комісії з питань щодо надання компенсації на території Дергачівської міської територіальної громади.
В яких випадках можуть відмовити?
Катерина Бондаренко:
«Є призупинені заяви. Здебільшого через те, що люди не можуть забезпечити огляд. Вони виїхали за кордон, будинки закриті. Тоді заява призупиняється, люди вирішують свої проблеми: надають комусь довіреність або самі приїжджають, і ми її поновлюємо.
Відмови в основному відбуваються, бо власник уже зробив (відремонтував до подання заявки — ред.) або неправильно подав заявку: коли житло зруйноване, а не пошкоджене. Тоді ми відмовляємо, бо поки ця заява не зніметься, іншу не можна подати.
Також багато ситуацій, коли не оформлена власність на частину будинку (родичі або співвласники померли колись, а їхня частина так і зависла неоформленою ні на кого). Зараз люди розв’язують питання через суд, бо вчасно не вступили у спадок.
На жаль, є випадки, коли власники майна померли, тоді запит заявників одразу закриваємо відмовою. Буває таке, що збудували житло, але не дооформили, а воно нині розбите. Такі люди теж не можуть отримати виплати, доки не дооформлять. Багато є різних випадків, але вони індивідуальні».
Разом із тим, кількість відмов у Дергачівській громаді мала. Відмови становлять 5% від усіх поданих заяв.
Чи можна повторно податися на «єВідновлення», якщо після ремонту житло знову пошкоджено обстрілами?
Так. У цьому випадку всі кроки потрібно буде пройти заново: подати повідомлення про нове пошкодження житла — у банку відкрити рахунок «єВідновлення» — подати заявку на виплати — впустити комісію оглянути пошкодження — дочекатися її рішення — отримати кошти на рахунок.
Залишилися питання. Де шукати відповіді?
Всю процедуру щодо виплат на ремонт пошкодженого житла регулює постанова Кабміну №381. Зокрема щодо роботи комісії, критеріїв до заявників, механізму нарахування коштів, терміну використання тощо. Радимо почитати цей документ.
Якщо у вас виникли питання щодо «єВідновлення»: