Лідери країн ЄС 14 грудня вирішили почати процес перемовин про вступ України до Євросоюзу, повідомив президент Євроради Мішель.
- Перемовини про вступ — один з фінальних етапів на шляху в ЄС. Однак вони не розпочнуться за декілька днів і в ЄС нас навряд приймуть в наступному році.
- Перед початком перемовин ми ще маємо завершити реформи, а ЄС — скласти плани щодо процесу вступу і перевірити, наскільки українське законодавство співвідноситься з європейським — тобто створити так звану переговорну рамку. Її мають схвалити на наступному саміті ЄС навесні 2024 року.
- Україна рухається значно швидше на своєму шляху до ЄС, ніж інші країни. Між отриманням статусу кандидата до рекомендації Єврокомісії розпочати перемовини для Сербії пройшло півтора роки, для Албанії — три роки. Україна пройшла цей шлях за рік і три місяці.
- Але перемовини про вступ — ще більш тривалий процес. Чорногорія знаходиться в переговорному процесі з 2012 року, Сербія — з 2014 року. Туреччина почала перемовини в 2005 році і досі їх не завершила. В середньому від початку переговорів до членства в ЄС минає сім-вісім років, наприклад сусідня Польща вела перемовини з 1997 по 2004 рік.
- В ЄС вже давно не було «свіжої крові»: останньою в союз 1 липня 2013 року увійшла Хорватія.
- За словами голови Євроради Шарля Мішеля, якщо обидві сторони «виконають домашнє завдання», Україна може стати членом блоку до 2030 року.
- Українські політики більш оптимістичні — премʼєр України заявив, що Денис Шмигаль що наша країна «за два роки може бути повністю готовою такого вступу».