Більше, ніж цифри: що таке «психологічний вік»

Уявіть: вам двадцять років — нібито все життя попереду, але почуваєтеся ви досвідченою, мудрою та трохи втомленою людиною, яку навряд можна легко здивувати… Або навпаки — ваш дідусь напрочуд активно опановує нові гаджети, цікавиться молодіжною модою та багато подорожує… Тож у чому секрет розказує Наталя Загородня в новому випуску «Психотерапевтичної пʼятихвилинки».

Річ у так званому внутрішньому, або ментальному, або психологічному віці. Це не той вік, який записано в паспорті, а той, що визначається розвитком особистості. Він може бути вищим або нижчим від віку біологічного й залежить від багатьох факторів: життєвого досвіду, соціального оточення, рівня освіти, культурального тла, впливу виховання, релігії та багато чого іншого.

Концепцію, що вік визначають не тільки роки життя, створено в п’ятдесятих у Сполучених Штатах Америки. Нині її використовують у психології та соціології. Ви з легкістю знайдете багато тестів, що дають змогу приблизно визначити ваш психологічний вік. Найпростішим «тестом» стане щира відповідь на такі два запитання:

1. Як думаєте, скільки вам було б років, якби ви не знали, скільки вам насправді?

2. Чий голос ви чуєте найголосніше у своїй голові: нудного дорослого; дитини, що капризує; чи підлітка, який ніяк не зупиниться у своїх протестах?

Виділяють такі варіанти ментального віку:

– дитячий вік: людина залишається незрілою в соціальній поведінці, більшість часу переймається своїми бажаннями та їх реалізацією. Обмеження, правила й заборони погано сприймаються, натомість виконання бажань — це безумовний пріоритет. Неможливість отримати бажане призводить до гніву, роздратування або, навпаки, щирої дитячої розгубленості. Нові відкриття та дослідження — найулюбленіша справа;

– батьківський вік: єдиним, на чому тримається все життя людини, стають правила й норми. Принцип «я повинен, я мушу, так треба» стає наріжним каменем ухвалення будь-якого рішення. Брак чітких обмежень, правил, закономірностей і логічних послідовностей спричиняє багато тривоги й дискомфорту. Творчість і задоволення часто заблоковано, або ж вони викликають сором. Життя сіре та зрозуміле. Найяскравіше диво навряд пробудить яскраві емоції;

– підліток живе у ворожому й небезпечному світі. Емоційно нестабільний; той, хто прагне повалити авторитети й знецінити норми — саме такий вічний підліток. Найголовніша мета — бути унікальним та особливим за будь-яку ціну. Стабільність, передбачуваність, планування знецінюються та висміюються;

– про зрілий психологічний вік можна говорити довго. Головна його характеристика — збалансоване поєднання всіх проявів дитини, підлітка, дорослої та батьківської позицій. Це легко звучить, але не так просто можна реалізувати. А втім, розуміння, до якого психологічного віку ви тяжієте, допоможе вирішити, що варто розвивати й підтримувати в собі, щоби проживати зріле й усвідомлене життя.

Читайте також

Total
0
Share