У наші буремні часи знаходити можливості для усвідомлення та проживання реальності не так просто. Багато що маємо встигнути протягом дня, ще більше інформації вимушені споживати протягом щогодини. Тож досягнути усвідомлення вкрай важко навіть на лічені хвилини. Як залишатися в контакті з власними потребами, реальністю й мати змогу чути свій внутрішній голос? У цьому допоможуть практики mindfulness. Їх ще називають практиками самоусвідомлення або практиками щоденної уважності.
Детальніше про це в новому випуску «Психотерапевтичної пʼятихвилинки» розповідає психотерапевтка Наталія Завгородня.
Пропонуємо до вашої уваги просту, але дуже дієву практику mindfulness, що допоможе усвідомити цінність щоденних моментів, які ми так часто пропускаємо й не помічаємо.
Практика GLAD спрямована на усвідомлення моментів, за які можемо подякувати собі. Назва є абревіатурою з перших літер чотирьох слів, що позначають поняття, відповідно до яких потрібно проаналізувати день, що минає.
Практика доволі проста й складається з послідовних чотирьох кроків. Виконувати їх рекомендують наприкінці кожного дня.
G — gratitude (удячність). Подумайте, за що ви сьогодні можете подякувати. Людям, собі, погоді, усесвіту, обставинам. Тут може бути що завгодно: від цікавої зустрічі до смачної кави, від відсутності повітряних тривог до вдалих вправ у тренажерній залі.
L — learning (навчання нового). Чого ви сьогодні навчилися нового? Навіть якщо це одне іноземне слово або нова опанована функція у вашому гаджеті — цього досить. Головне, що ви відкриті новому й готові вчитися.
A – accomplishment (досягнення). Це не має бути щось грандіозне. Щоденно ми можемо знаходити те, що сміливо можна вважати досягненням. Зробили руханку, дочитали книжку, їли здорову їжу, завершили проєкт, навели порядок у домі. Усе це – буденні й дуже важливі досягнення.
D – delight (захоплення). Що вас сьогодні порадувало або зворушило? Що подарувало усмішку? Чим ви сьогодні надихнулися? Погодьтеся, тут може бути нескінченна кількість варіантів.
Знайти час для такої практики не складно. По дорозі додому, у ліжку перед сном, під час прогулянки із собакою. Декілька хвилин для того, щоб осмислити свій день і наповнити його світлом та вдячністю. День за днем змінювати рівень своєї усвідомленості, а отже і якість свого життя.