Абревіатура ОКР дедалі частіше з’являється в інформаційному просторі — як особистому, так і суспільному. Про обсесивно-компульсивний розлад — а саме так розшифровується ця абревіатура — і міфи навколо цього стану розповіла в етері Радіо «Накипіло» психологиня Наталя Завгородня.
Сам розлад складається із двох провідних симптомів: обсесій і компульсій. Поговорімо докладніше про кожен із них.
Обсесія — це нав’язлива думка. Слово «нав’язлива» означає, що людина не хоче, щоб певна думка з’являлася та була в її мисленнєвому потоці, а та виникає знову і знову.
До того ж ця думка навіює страх. Емоція страху зі свого боку провокує компульсії — захисні дії, якими людина звикає реагувати на нав’язливу думку. Якщо резюмувати, то це має такий вигляд, що людині стає страшно від виниклої думки й вона щось робить, щоби стало спокійніше.
Із плином часу компульсія перетворюється на ритуал чи звичку, яку людина виконує автоматично. Це можуть бути фізичні дії, як-от миття рук, постукування по дереву, дворазовий обхід будинку або намагання логічними шляхами прибрати думку з голови. Часто вони поєднані.
Зрозуміло, що компульсія дає полегшення тільки тимчасово; нав’язлива думка знову з’являється і знову виникає потреба в ритуалі. Коло замикається — і виникає розлад.
Одні з найпоширеніших міфів, пов’язаних з ОКР
Саме так. Без кваліфікованої допомоги не обійтися. Людині з ОКР не бракує сили волі. Це хвороба. І подолати її самотужки — опанувати себе — ніхто не в змозі.
Тож, якщо ви помітили в себе або ваших близьких симптоми ОКР, зверніться по компетентну допомогу. Розірвати коло тривоги й нав’язливих думок і ритуалів можливо.