Як велика війна змінила ринок нерухомості в регіонах України

Велика війна суттєво вплинула на ринок житла, змінивши ціни на нерухомість та призвівши до загального зниження попиту на житло, особливо в регіонах, що прилягають до зони конфлікту. Зниження попиту створило надлишок житла, що призвело до падіння цін на нерухомість. Це змушує власників і забудовників змагатися за обмежену кількість покупців.

З іншого боку, у регіонах, що віддалені від зони конфлікту, спостерігається підвищення цін через зростання попиту на житло в безпечних районах.

Інститут аналітики та адвокації розповів, як від початку повномасштабного вторгнення змінювався ринок нерухомості в регіонах України та яка ситуація зараз.

Оренда квартир

Найбільших змін зазнав вторинний ринок нерухомості. Замість того, аби продати квартиру чи будинок, люди почали здавати їх в оренду, бо пріоритети покупців змінилися. 

Перша хвиля міграції призвела до раптового попиту на житло у регіонах, які знаходяться далеко від зони бойових дій. Наприклад, у деяких регіонах Закарпаття житла для оренди критично бракувало: як квартир, так і готельних номерів.

Така ситуація напряму вплинула на ціни, які зросли удвічі порівняно з передвоєнними цифрами. Якщо у січні 2022 року однокімнатну квартиру у Львові можна було орендувати за 7 000 гривень, навесні ціна піднялася до понад 10 000 гривень, а ближче до літа — до 15 000 гривень. У грудні середня вартість однокімнатних квартир становила 16 250 гривень на місяць.

Попит на квартири-студії також зменшився, бо вони не завжди відповідали принципу «дві стіни»: у них, зазвичай, крім ванної, не було де сховатися. Зараз більш популярними є квартири для сімей із дітьми або тваринами.

Джерело: ЛУН

Купівля квартир

Навесні 2022 року вторинний ринок житла практично не існував, реєстри нерухомості були закриті. Коли вони знову почали працювати, частину продажів становили угоди, які мали укластися ще в лютому. Інші випадки – коли власники майна були вимушені продати житло за низькими цінами через фінансові труднощі або через песимістичні прогнози на майбутнє.

Минулого літа діяли обмеження, згідно з якими продати житло можна було лише через нотаріуса, який територіально перебував в області реєстрації нерухомості. Також обов’язковою була присутність власника квартири.

Згодом з’явилася державна програма доступного кредитування житла «ЄОселя», яка суттєво вплинула на ринок вторинки. Вона розповсюджується на певні типи осель, і певної дати будівництва: лише квартири у багатоповерхівках, при тому вік будівлі не повинен перевищувати 10 років. Також під програму підпадає житло у стані будівництва з 20–30% готовності. Станом на кінець 2022 року українці подали понад 15 000 заявок на отримання пільгових кредитів. 

У січні 2023 року на порталі «Дія» знову з’явилася можливість отримати витяг із реєстру про нерухоме майно та підтвердження права власності на майно. 

 

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share