Профілактичні гінекологічні огляди дають змогу на ранніх етапах виявити приховані випадки насильства та запобігти їхньому повторенню — як працює мобільна гінекологічна бригада на Харківщині

Це партнерський матеріал

Внаслідок війни медична система України значно постраждала — руйнування медичної інфраструктури і логістики, брак медичного персоналу, обстріли медичних установ та розкрадання російськими військовослужбовцями обладнання.

Хронічний стрес та відсутність можливості пройти професійний лікарський огляд негативно впливають на здоров’я населення. Особливо, коли мова йде про сільську місцевість.

Мобільні гінекологічні бригади UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення мають на меті покращити ситуацію з доступом до лікарських послуг жителів та жительок віддалених населених пунктів України, зокрема й Харківщині.

Про мобільні гінекологічні бригади

Лікарки мобільної гінекологічної бригади на виїзді у селі Мельникове. Фото: Ігор Лептуга

Мобільна гінекологічна бригада UNFPA — це сервіс з надання якісної, доступної і безоплатної медичної допомоги з питань сексуального та репродуктивного здоров’я. На Харківщині така бригада розпочала роботу в листопаді 2022 року. 

Завдяки роботі лікарів бригади жінки можуть отримати великий спектр послуг, зокрема:

  • пройти медичний огляд гінеколога та сімейного лікаря;
  • відвідати лікаря-кардіолога/невропатолога;
  • пройти УЗД-дослідження;
  • зробити електрокардіограму;
  • здати ряд базових аналізів;
  • отримати консультацію з питань жіночого здоров’я, включаючи до- та післяпологовий період, здоров’я матері, догляд за дитиною;
  • проконсультуватися з питань ВІЛ-інфекцій та захворювань, що передаються статевим шляхом;
  • отримати медичну та соціально-психологічну підтримку у випадку домашнього чи інших видів насильств, у тому числі пов’язаних з війною.

За необхідності, лікарі бригади надають допомогу і чоловікам. Зокрема, роблять електрокардіограму, УЗД та беруть аналізи.

Лікарка мобільної гінекологічної бригади. Фото: Ігор Лептуга

Інна Тимофіївна, гінекологиня харківської мобільної гінекологічної бригади, почала працювати в ній з березня цього року.

Головна послуга, яку надає лікарка — профільний гінекологічний огляд. Також вона проводить цитологічні дослідження, ультразвукову діагностику і, за потреби, скеровує пацієнток на додаткове обстеження.

Війна і репродуктивне здоров’я

Війна і спричинений нею стрес мають серйозні негативні наслідки для жіночого репродуктивного здоров’я. Так, внаслідок підвищення рівня гормонів стресу, може знижуватися рівень жіночих гормонів, що відповідно впливатиме і на регулярність менструацій, і на можливість завагітніти та народити здорову дитину.

Зі слів Інни Тимофіївни, переважні скарги на консультаціях  — проблеми з виділеннями та нерегулярні менструації. Звертаються і вагітні жінки — нещодавно на прийомі була жінка, якій здалося, що вона перестала відчувати рухи дитини.

Багато жінок звертаються і за профілактичними оглядами. Переважна частина з них не відвідувала гінеколога 1-2 роки, менша — 3-5 років.

«Коли до мене приходять пацієнтки і кажуть, що вони здорові, то я відповідаю, що це я їм скажу, наскільки вони здорові», — каже лікарка.

Багато жінок звертаються і за профілактичними оглядами. Переважна частина з них не відвідувала гінеколога 1-2 роки, менша — 3-5 років.

Заповнення карток пацієнток мобільної гінекологічної бригади в селі Мельникове. Фото: Ігор Лептуга

Окрема категорія звернень — тимчасово переміщені особи, які не мають можливості звернутися до своїх спеціалістів.

Війна найбільше негативно впливає на вразливі категорії населення. З повномасштабним вторгненням доступ жінок до лікарів, особливо вузькопрофільних спеціалістів, погіршився — адже є складнощі з пересуванням (внаслідок руйнування транспортної системи), а також страх відвідування великих міст.

«Коли ми запрошуємо пацієнток звернутися за дообстеженням [в Харківську обласну клінічну лікарню — ред.], то в бесідах вони зізнаються, що бояться їхати [через страх обстрілів — ред.]», — ділиться Інна Тимофіївна.

Війна найбільше негативно впливає на вразливі категорії населення. З повномасштабним вторгненням доступ жінок до лікарів, особливо вузькопрофільних спеціалістів, погіршився — адже є складнощі з пересуванням (внаслідок руйнування транспортної системи), а також страх відвідування великих міст.

Умови роботи

У Харківській області наслідки бойових дій значні  — у багатьох лікарнях та медпунктах розтрощені вікна немає обладнання для прийому людей. 

Умови роботи, в яких приймає пацієнтів та пацієнток бригада, Інна Тимофіївна описує як «більш-менш нормальні»:

«Ми працюємо на базі пунктів первинної допомоги. Інколи в них є обладнання, якщо немає, то ми все привозимо, заносимо, розкладаємо. Була ситуація, коли заносили гінекологічне крісло через вікно — бо у двері воно не проходило. Справляємося. Ультразвуковий діагностичний апарат, наприклад, може працювати навіть якщо немає електрики — на акумуляторі», —  розповідає лікарка.

Умови роботи, в яких приймає пацієнтів та пацієнток бригада, Інна Тимофіївна описує як «більш-менш нормальні»:

Пристосовані умови для роботи мобільної гінекологічної бригади в селі Мельниково, Богодухівського району. Фото: Ігор Лептуга

Допомога при насильстві

Завдяки профільним гінекологічним оглядам лікарі можуть на ранньому етапі виявити приховані випадки насильства та забезпечити превентивні заходи, щоб такі випадки не повторювалися.

Так, на прийомі Інна Тимофіївна розповідає пацієнткам як запобігти  домашньому насильству, які бувають його види, як діяти в ситуації насильства або його загрози та куди звертатися по допомогу.

Довідник про домашнє насильство. Фото: Ігор Лептуга

Робота лікарки-кардіологині

Також, окрім лікаря-гінеколога, на виїзди (почергово) їздять інші вузькопрофільні спеціалісти. 

Зокрема, періодично у складі бригади виїжджає і Зубова Людмила Павлівна, лікарка-кардіологиня Харківської обласної клінічної лікарні. 

У мобільній гінекологічній бригаді Людмила Павлівна працює з 2022 року. Виїжджала в Валківський, Золочівський, Нововодолазький, Богодухівський райони.

На виїзді вона може надати різний спектр послуг — провести профільний огляд, заміряти артеріальний тиск, зробити кардіограму, а медична сестра, що асистує лікарці, може взяти ряд аналізів.

«Виїжджаючи мобільною бригадою ми проводимо прийом пацієнтів з кардіологічними скаргами. Для обстеження робимо кардіограму, міряємо тиск, проводимо замір цукру, робимо тести на гепатити, ВІЛ тощо», — розповідає Петрук Олена Василівна, медична сестра мобільної бригади та Харківської обласної клінічної лікарні.

Переважно на прийом приходять пенсіонери. Також звертаються люди, які не можуть вільно дістатися з селища до центральної районної лікарні. Адже транспортне сполучення у віддалених від Харкова населених пунктах наразі працює нестабільно і, навіть, не всюди є. За один день прийому Людмила Павлівна може прийняти від 10 до 28 людей.

Проведення аналізів крові на виїзді мобільної гінекологічної бригади. Фото: Ігор Лептуга

Найчастіше звертаються з артеріальною гіпертонією (підвищеним артеріальним тиском), болем у ділянці серця, набряками нижніх кінцівок — переважно це хронічні скарги.

Бувають випадки, коли люди дізнаються, що приїжджає мобільна бригада зі спеціалістами, і приходять на профілактичний огляд — для того, щоб бути спокійними, що в них все добре.

«Багато хто стурбовано ставиться до поїздки, наприклад, навіть в Харків. Вони вважають, що там дуже небезпечно [через російські обстріли — ред.]. Тому добре, якщо є допомога тут, на місці — вони з залюбки прийдуть і скористаються нею», — розповідає Людмила Павлівна.

Вроджена вада серця, діагностована у 30+ років

Людмила Павлівна розповідає історію, як в одному з віддалених населених пунктів Харківської області на огляд звернулася жінка, віком більше 30-ти років. У ході обстеження в неї почули досить грубий шум в аускультативних серцевих точках. Їй запропонували поїхати в Харківську обласну клінічну лікарню на дообстеження.

Там в неї виявили вроджену ваду серця. Згодом вона вже звернулася до кардіохірургів і вирішувала питання щодо оперативного лікування.

Хоч у жінки і були скарги на самопочуття, та за професійною допомогою вона не зверталася — лікувалася самостійно. І саме завдяки лікарю-кардіологу мобільної бригади у віці більше 30-ти років вона з’ясувала причину.

Відсутність своєчасного і професійного лікування могло б призвести до найгіршого розвитку хвороби — декомпенсації серцевої діяльності. Людина просто могла померти.

Людмила Павлівна наголошує, що при відсутності регулярних профілактичних оглядів пацієнти та пацієнтки можуть пропустити той етап хвороби, на якому лікування є найбільш дієвим:

«Людині стає все гірше і гірше і наступає такий момент, коли лікарні не можуть нічого зробити. Все потрібно робити своєчасно».

Вимірювання тиску лікарками мобільної бригади. Фото: Ігор Лептуга

Війна і психогенні захворювання

Українці  щодня стають свідками, якщо не учасниками, жахливих подій війни. Все це впливає на психоемоційний стан і, відповідно, на стан фізичного здоров’я.

Інна Тимофіївна розповідає як стрес впливає на репродуктивне здоров’я жінок:

«До мене на прийом зверталися жінки з порушенням менструального циклу — у них чоловік пропав безвісти чи знаходиться в полоні. Ми з’ясовуємо причину, яка викликала такі зміни, чи є якась причина — кісти, синдром виснаження яєчників. В залежності від цього призначаємо лікування».

Лікарка каже, що при таких зверненнях навіть просто поговорити з людиною — вже корисно. Допомогти можуть звичайні слова підтримки.

Людмила Павлівна наголошує, що не завжди причина болю є очевидною. Розповідає, що в неї, наприклад, на прийомі була пацієнтка, в якої через тиждень після початку повномасштабного вторгнення з’явився оперізуючий лишай. Це неврологічне вірусне захворювання. Вже півтора року пацієнтка проходить лікування, але поки безрезультативно. Не виходить вилікувати це захворювання саме через нестійкий психоемоційний фон.

Як отримати допомогу

Виїзд мобільної гінекологічної бригади відбувається за заздалегідь спланованим графіком. Дізнатися його мешканки та мешканці населених пунктів Харківщини можуть у своїх сімейних лікарів.

Крім того, детальну інформацію про роботу цієї та інших мобільних гінекологічних бригад UNFPA можна отримати за номером 3033. Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні. Також корисну та необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.


Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share