Моє житло було пошкоджене або зруйноване під час війни. Як бути?

Через російську агресію залишилися без власного житла щонайменше 150 тисяч харків’ян. Від ударів авіації, ракет і артилерії зазнали шкоди понад 5000 будинків. Із них більше тисячі — житлові багатоповерхівки. 

Значно пошкоджені майже 500 житлових об’єктів, приблизно 50 неможливо відновити. За попередніми оцінками, на відбудову міста потрібно щонайменше 9,5 мільярда доларів. Ця цифра не остаточна. 

Допоки уряд і місцева влада шукають варіанти, як правильно організувати всі процеси (і мають із цим складнощі), люди прагнуть вирішення проблем. Розбиралися, що може допомогти харків’янам у відновленні майна.

Із чого починати?

Перший крок — зрозуміти, які дії вже проведені та визначити, хто з мешканців контролює процес. У тому, наскільки ефективним буде процес відбудови, найважливішими є два чинники, каже адвокатка Анна Іщенко. Вона разом з колегами надавала потерпілим юридичну підтримку у відновленні пошкоджених будівель на Київщині. 

Перший чинник — чи є політична воля міської влади займатися цим питанням. Другий — бажання мешканців тримати руку на пульсі та налагоджувати комунікацію з чиновниками. Чим власники згуртованіші, чим глибше переймаються питаннями щодо відновлення власності, тим менше виникне непорозумінь, звужень або обмежень їхніх прав. 


Як оцінюють завдану шкоду будинкам?

У квітні 2022 року Кабмін затвердив Порядок, що регулює, яким чином фіксуються пошкодження будівель приватної та комунальної власності внаслідок збройної агресії рф. Так, рішення про обстеження об’єктів ухвалює уповноважений орган (сільська, селищна, міська рада), а також визначає черговість, вид обстеження (комісійне або технічне — визначається після попереднього візуального огляду) та строки обстеження. Усе це має фіксуватися в плані робіт, який публікується на сайті органу.


Чому так довго не ремонтують будівлі?

Після первинного огляду житлові будинки, уражені російськими обстрілами, розділили на три категорії. До першої відносять об’єкти з незначними пошкодженнями (вибитими вікнами, нецілою покрівлею тощо — те, що підпадає під поточний ремонт). 


Як щодо пошкодженого житла, що на балансі ОСББ?

Якщо ж будинок перебуває на балансі ОСББ, то ремонтувати пошкодження, наприклад, вибиті вікна, мають співвласники житла (відповідно до статті 4 Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Однак варто при цьому задокументувати пошкодження, яких зазнав будинок.


Мій будинок хочуть знести. Що робити?

Процедуру знесення зруйнованих внаслідок війни будинків регламентують постанови уряду №473 та №474. Ці документи не поширюються на об’єкти культурної спадщини.

Згідно з Порядком від квітня 2022 року, аварійно небезпечні будівлі визначає сільська, селищна або місцева рада (в окремих випадках — місцева адміністрація) на основі звітів комісійного або технічного обстеження. Потім список таких будівель передається на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (на це у неї є п’ять днів). Якщо комісія погодиться із запропонованим переліком, тоді виконком ради його затверджує, визначає черговість і строки виконання демонтажу. 


Люди втомилися від невизначеності. Як можна розштурхати місцеву владу? 

Після півтора року повномасштабної війни стало зрозуміло: відбудова — це складний маратон із перешкодами. Поки місто готується до нового опалювального сезону, багато пошкоджених будинків ризикують зустріти чергову зиму незахищеними. 

Юристи радять комунікувати з владою, стукати із запитами до профільних підрозділів і балансоутримувачів будинків.

Якщо будинок перебуває в комунальній власності, можна написати заяву (колективну або індивідуальну) на ім’я начальника житлово-експлуатаційної організації — ЖЕКа. У ній слід детально викласти суть проблеми та, за можливості, додати роздруковані світлини будинку. 


Яка ситуація з будинками, що є пам’ятками культури? 

Їхня відбудова складніша. Минулого листопада Кабмін затвердив Порядок окремих робіт на пошкоджених через війну об‘єктах культурної спадщини. Він спрощує бюрократичні процедури щодо початкових протиаварійних та консерваційних робіт. Проте загалом процедура оцінки ушкоджень пам‘яток нормативно не врегульована.


Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share