Що сталося
Нічого нового: люди вчиняють злочини, правоохоронці викривають зловмисників, користувачі інтернету не розуміють, що відбувається.
Ми почитали коментарі до новин і відповідаємо на основні питання, які виникають щодо кримінальних проваджень.
Чому злочинцям розмивають обличчя? Нехай вся країна їх знає!
В Україні діє презумпція невинуватості. Навіть якщо правоохоронці затримали когось — це ще не означає, що саме затриманий вчинив злочин. Неетично і незаконно демонструвати відкрите обличчя, називати ім’я та прізвище до обвинувального вироку суду.
В особи, яка, можливо, здійснила злочин, може бути декілька статусів протягом слідства і суду: затриманий, підозрюваний, обвинувачений і засуджений.
Часто бачу фразу «правоохоронці внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань». Що вона означає?
Це значить, що правоохоронці дізналися про якусь подію, що може бути злочином, і внесли дані про неї в спеціальний реєстр, яким опікується Генпрокуратура. Внесення даних далеко не завжди означає, що поліцейські чи інший орган знають, хто саме вчинив правопорушення.
Бачу, що злочинця відпустили під домашній арешт. Як так можна?
Доволі легко, насправді. У процесі слідства правоохоронці можуть затримати підозрюваного, а щоби він чи вона не втекли — затриманому обирає запобіжний захід суддя.
Для відправки підозрюваного до СІЗО слідство має довести суду, що перебування підозрюваного на свободі загрожує проведенню розслідування. Якщо людина, яку підозрюють у вчиненні злочину, може втекти, знищити докази чи натиснути на свідків, суд може обрати тримання під вартою у якості запобіжного заходу.
А от якщо слідчі не змогли переконати суддів, що знаходження підозрюваного на свободі загрожуватиме слідству, суд може обрати більш м’який запобіжний захід: домашній арешт чи особисте зобов’язання.
Чому злочинців відпускають із тюрми за гроші?
Мова, ймовірно, йде про заставу — це теж вид запобіжного заходу. Заставу призначають як основний запобіжний захід, так і в якості альтернативи. Якщо суд визначив розмір застави, підозрюваний має її внести протягом п’яти днів.
Після закінчення терміну запобіжного заходу, якщо підозрюваний не порушив умови, гроші повертають йому назад. Умови застави порушені? Тоді гроші отримує держава, а підозрюваному обирають інший запобіжний захід.
Часто українців обурює, коли заставу як запобіжний захід обирають для підозрюваних у державній зраді. Це зумовлено тим, що Конституційний суд України у 2019 році визнав неконституційною частину 5 статті 176 КПК. Вона передбачала, що до людей, які підозрюються у вчиненні злочинів проти держави, може бути застосовано лише тримання під вартою.
А чому злочинця не садять після обвинувального вироку?
У цього може бути дві причини. Перша — суд, можливо, призначив так званий «умовний термін», тобто звільнив особу від відбування покарання з випробувальним терміном. Це можливо, якщо людина вчинила нетяжкий злочин.
Ще одна причина — суд виніс обвинувальний вирок, але він ще не вступив в силу, бо не сплив термін подання апеляційної скарги.
Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.