«Це наша земля». Старий Салтів: руйнування та відновлення курорту

До війни Старосалтівська громада розвивалася за власними правилами. Адже Старий Салтів – це головний курорт Харківщини: жити чи мати дачу на березі було престижно, на заздрість іншим. Селище заможне, сучасне, процес децентралізації тут закінчили одними з перших в області. Доходи планували направити на розвиток ОТГ.

Проте війна все перекреслила. Окупація Старого Салтова сталася на самому початку повномасштабного вторгнення: до кордону лише 40 кілометрів. Навалу загарбників не зупинив навіть підрив дамби українськими військовими. 

Костянтин Гордієнко, начальник загального відділу Старосалтівської сільради

«Вони заїхали на чотирьох чи п’яти автомобілях. Ніяких дій не відбувалося, вони зайшли, познімали прапори та згодом виїхали, встановивши свої блокпости». 

Старосалтівчане опинилися не просто в окупації — в облозі. Позаду — підірваний міст і окупована територія Вовчанської громади, де згодом виявили найбільшу в області катівню. Попереду — російські блокпости, проїхати які було дуже ризиковано. Адже саме на цій дорозі розстріляли цивільну колону жінок і дітей.

 

Дехто проривався, та чимало місцевих чекали ЗСУ вдома. На початку травня Сили оборони зайшли у селище. 

 

Ольга Олександрівна, жителька Старого Салтова

«Я їм обрала такого півня! А вони — дітвора, фоткаються, питають, що з ним робити. Городські, ніколи не держали. Я говорю: голову відрубали, і все! А він: Я боюсь! — Тобто рашистів — ні, а півня так? — Так, говорить, мені орка застрелити — раз плюнути, а півня шкода!».

 

Звільнення стало початком нових випробувань. Поки ЗСУ не відігнали загарбників до кордону, ті перебували на іншому березі водосховища й усе літо тотально обстрілювали селище. Не помилували навіть храм московського патріархату, який наразі майже повністю зруйнований. 

Влітку 2022 року люди гинули від обстрілів і через несвоєчасне надання допомоги. Відомо про дев’ять жертв. Пошкоджені значна частина споруд, 70% забудови, адмінбудівлі, школа, садочок, газотранспортна система, водогін, електромережі. 

Костянтин Гордієнко, начальник загального відділу Старосалтівської сільради

«Був мінометний обстріл. Вони намагалися все звернути на наші Збройні сили, але ми знали, що це вони зробили. Тоді загинула наша секретарка міської ради, це було зухвало, жахливо. Багато хто евакуювався, тут залишилося приблизно 300 людей. Ховалися хто в себе у погрібах, хтось у підвалі селищної ради. Так і виживали». 

Раїса Шматченко, жителька Старого Салтова

«У мене згорів будинок. Але такі люди як я, ми говоримо: чисте небо, мирне небо! Важко, важко: нам потрібен город, квіти, курочки, каченята. Все дуже боляче. Там народився мій брат, мама, це був родинний будинок. І все одно ми говоримо: небо, сонце, посмішка». 

 

Попри суцільні руйнування, люди починають повертатися до Старого Салтова. Хтось наїздами, адже поки не відновлено житло. Дехто ремонтує помешкання самостійно або ж за сприяння фондів, наприклад, «Карітаса», отримує гроші та матеріали на ремонт. Інші оформлюють державну допомогу за програмою «єВідновлення».

 

Ольга Олександрівна, жителька Старого Салтова

«Я одною ногою там, другою — тут, бо житла немає для зими, у п’ятиповерхівці вікна вибиті. Ні води, ні газу, ні світла. Але в мене є фазенда, приватний сектор, є город. Я і раніше так жила: зимою там, влітку — тут, ми пенсіонери. А тут рік пройшов. Ми далеко не виїжджали, були у Мерефі, але по ринку йдеш, і навіть не грошей шкода: настільки боляче, що воно тут все пропадає. Тому тепер, як можливість з’явилася, — нумо їздити».

Про велике відновлення та масове повернення людей мова йтиме, коли будуть відновлена інфраструктура, відбудована школа, садочок, відремонтовані багатоповерхівки, де жила значна кількість місцевих, — упевнені в сільраді. А поки що людям нікуди повертатися, нікому відбудовувати. Зачароване коло.

Тому в Старому Салтові почали реконструювати будинки, аби люди могли заселятися. В одній частині селища ще немає газу і тривають розмінування, але в іншій уже поставили вікна у п’ятиповерхівці та приєднали комунікації. 

Костянтин Гордієнко, начальник загального відділу Старосалтівської сільради

«У нас ще в грудні дах відремонтували, Світла 49, вікна поставили скрізь у будинку».

 

До жовтня у Старому Салтові планують відновити три багатоквартирні будинки, пошкоджені російськими обстрілами. Загальна вартість ремонтів складає майже 25 мільйонів гривень. У ОТГ добилися, що 90% суми покриє державний Фонд ліквідації наслідків російської агресії, решту — бюджет селищної ради. Триває ремонт будівлі, в якій розміщені амбулаторія ЦНАП і селищна рада, шукають джерела коштів для ремонту ліцею. В сільраді говорять: про відновлення курорту можна бути говорити, коли відновлять Старий Салтів насамперед для тих, хто на цьому курорті працює — для місцевих жителів. 

Костянтин Гордієнко, начальник загального відділу Старосалтівської сільради

«Люди планують повертатися, коли більш-менш будуть створені умови. У нижній частині, на жаль, ще немає ні води, ні газу. Дуже багато пошкоджень газопроводу й водогону, зараз відновлювальні роботи саме в цьому напрямку йдуть. Це перлина Слобожанщини, вона буде краща ніж була. Але потрібно, щоби закінчилася війна».

Утім, потроху курортний Старий Салтів відновлюється: на березі водосховища вже відпочивають рибалки.



«Це наша земля». Одноробівка: історії спротиву та відновлення

Читайте також

Total
0
Share