Два мільйони гривень Харківська обласна військова адміністрація вирішила витратити на власний піар, але оперативно скасувала тендер. Втім, скасування тендерів – це не робота над помилками, а інстинкт самозбереження.
Марнотратство під час війни викликало обурення у суспільстві. Чиновники запевняють, що при завантаженні тендерної документації та технічного завдання була допущена помилка. У чому саме помилка: у сумі, у завданнях чи технічний збій – в адміністрації не пояснюють.
Останнім часом місцева влада занадто часто потрапляє у тендерні скандали. Це викликає незадоволення на Банковій. В уряді підрахували, що на місцях залишається достатньо грошей, аби вкладатися у відновлення територій повз державного бюджету та міжнародної допомоги.
“Залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ склали 170 мільярдів гривень”, — заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Коли в уряді почали аналізувати тендери, виявилося: місцеві чиновники витрачають гроші на що завгодно, окрім боротьби з наслідками війни.
Мова йде й по скандальну закупівлю барабанів на суму майже 900 тисяч гривень у Києві, чи покупку багатофункціональної сковороди вартістю 725,7 тисячі гривень для київського ліцею, або про п’ять смартфонів за 146 тисяч у Житомирі тощо. У кожному регіоні є власні приклади марнотратства.
На місцевих тендерах традиційно завищували ціни та прописували особливі умови для «своїх» учасників, особливо саме на послуги: юридичні, піар тощо. Під час війни ці традиції викликають сильне обурення. У медіа піднялася хвиля публікацій щодо сумнівних тендерів, адже водночас час люди збирають особисті гроші на безпілотники та машини для ЗСУ.
У ХОВА виставили справу так, що вони планували витратити гроші на піар і позитивну пропаганду як на відповідь росіянам, що проводили на окупованих територіях агресивну інформаційну політику. Оголосили новий тендер на виготовлення інформаційного бюлетеня «Харківщина – це Україна», що розповсюджується безкоштовно на деокупованих територіях області. Загальна сума нового тендеру – 690 тисяч гривень, утричі менше першого.
У оголошенні йдеться про те, що тендер проводиться з метою інформування громадян деокупованих та прифронтових територій Харківської області щодо відновлення життєдіяльності регіону, реалізації державної інформаційної політики, всебічного та об’єктивного висвітлення діяльності органів влади, подій місцевого, обласного, загальнодержавного та міжнародного значення. А також – на вимогу Міністерства інформаційної політики, РНБО для протидії дезінформації та поширенню ворожих наративів щодо перебігу дій на фронті, дискредитації української влади, командирів і бійців ЗСУ.
“Потреба інформувати через друковану продукцію виникає внаслідок нестабільного електропостачання, перебоїв у роботі мобільного зв’язку, Інтернету, телебачення й радіо, а також на численні прохання жителів деокупованих територій старшого віку”, – йдеться у повідомленні.
У харківській мерії також долучилися до тренду «скасування тендерів». Ігор Терехов публічно пообіцяв скасувати необов’язкові тендери. Виділені на них кошти обіцяють спрямувати на відновлення зруйнованої російськими військами інфраструктури або на військових.
“Дав завдання провести фінансовий аудит абсолютно всіх закупівель, які здійснюють або планують здійснювати найближчим часом комунальні підприємства і департаменти Харківської міської ради. Після проведеної перевірки усі необов’язкові тендери будуть скасовані, а гроші, виділені на них, перенаправлені на відбудову зруйнованого росією житла, інфраструктури або військові потреби”, – написав Терехов у Телеграмі.
Серед останніх міських тендерів є 1,2 мільйона гривень на той самий піар. Саме стільки комунальні підприємства Харкова витратять на придбання газети, яку випускає міська рада. Ще є тендер на закупівлю футболок, кросівок та квітів від 24-ї поліклініки. Нині там триває перевірка. Як повідомили в мерії, головного лікаря відсторонено від роботи.
Скасування «зернової угоди»: рф почала обстріли портів