Скасування зернової угоди. Наслідки

Сьогодні опівночі сплинув строк дії зернової угоди. В кремлі заявили, що не мають наміру її продовжувати, мовляв, невиконання «частини угоди, яка стосується росії». Цей поворот не став сюрпризом, скасування зернової угоди рф весь час використовували під час шантажу світової спільноти. 

Домовленості про зерновий коридор були досягнуті у липні минулого року. Росія погодилася пропускати та не обстрілювати судна з українським зерном на прохання Туреччини та ООН. До війни, зерно з України розраховували країни Африки та Азії, частково Балкан. Кількість експорту була така, що ще десять країн рівних Україні за кількістю населення харчувалися з українських ланів. Тому блокада українського зерна загрожувала голодом 44 мільйонам людей.

В москві розраховували отримати преференції, щонайменше зменшити допомогу України на Заході.  Коли на це не вплинуло, скасування зернової угоди використовувалося для шантажу, а після саміту НАТО в кремлі заявили про перекриття зернового коридору.

Зупинка зернової угоди для світу не стала несподіванкою.Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван заявляв, що США готові до будь-якого повороту й тісно співпрацюють у цьому напрямку з Україною. Росії ж пророкував «величезні дипломатичні втрати», оскільки вона «відвертається від потреб країн Глобального Півдня, Африки, Латинської Америки й Азії» в необхідному їм продовольстві за доступними цінами. При цьому Сполучені Штати Америки не розглядають можливість організувати військову блокаду в Чорному морі на тлі оголошення влади РФ про відмову в пролонгації угоди. 

Крок Росії припинити Чорноморську ініціативу президентка Єврокомісії назвала «цинічним», рішуче його засудивши. Урсула фон дер Ляєн зазначила, що ЄС «працює над забезпеченням продовольчої безпеки для незахищених верств населення світу», згадавши в цьому контексті «лінії солідарності». Це сухопутні й річкові шляхи, що дозволяють експортувати українську агропродукцію транзитом через Євросоюз за допомогою річкових портів, автомобільних доріг і залізниць. Однак вони не розраховані на об’єми, необхідні для вивезення всього збіжжя. А в прикордонних з Україною країнах – Угорщині, Польщі, Словаччині, Румунії та Болгарії – на додачу до цього діє заборона на імпорт окремих категорій українського продовольства до 15 вересня. Дозволений лише транзит.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, чия країна при укладенні зернової угоди виступала посередником, заявив про наміри обговорити з gensybv/ Він зв’яжеться з російським президентом телефоном, не чекаючи нагоди зустрітися з ним особисто в серпні.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Росія використовує голод як інструмент, повільно вбиваючи Чорноморську зернову ініціативу, яка допомагала Україні експортувати зерно по всьому світу з самого початку повномасштабного вторгнення РФ.

Росія повільно вбивала зернову угоду від одного продовження до іншого. Ви маєте знати, що минулого року, коли Чорноморська зернова ініціатива була впроваджена, світові ціни на продовольство впали на 20%. Непродовження угоди означає, що ціни по всьому світу знову зростуть, – сказав глава МЗС України.

Він уточнив, що такі регіони, як Африка та Азія, відчують це зростання цін, і це – результат дій Росії.

Скасування зернової угоди стало темою засідання Ставки, адже відтепер рф може атакувати цивільні порти. 

Як зазначає Президент Володимир Зеленський, що питання номер один на сьогоднішній Ставці – морський експорт зерна та безпека портів.

«Доповідали віцепрем’єр Кубраков, командувач ВМС Неїжпапа – логістика постачання та захист узбережного регіону. Були доповіді міністра Клименка та голови Держспецзв’язку Щиголя про боротьбу з ворожими БПЛА. ГУР, СЗР, СБУ – про плани противника», – йдеться в повідомленні.

При цьому на Банковій говорять про те, що вони мають наміри та плани експортувати українське зерно. 

«Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, – то всі готові продовжувати постачання зерна», – сказав український президент.

 

Ці сигнали українські дипломати направлять за його дорученням посередникам – ООН та Туреччині. Їхньої відповіді в публічному просторі поки не було.


Аграрії Харківщини: хто та як виживе

 

 

Читайте також

Total
0
Share