«У них на передовій відчуття, що вони в сучасній клініці»: мобільна стоматологія для селищ і фронту

Ведучий «Радіо Накипіло» Кирило Лукаш поспілкувався з Валерієм Коником, ініціатором «Крилатої стоматології». Це проєкт мобільної стоматологічної допомоги для переселенців, мешканців віддалених сіл Кам’янець-Подільського району Хмельницької області, а також для військових на передовій.

Валерій — харківський лікар-стоматолог, який під час повномасштабного вторгнення став переселенцем і зараз проживає на Хмельниччині. 

«Навколо багато сіл, де у принципі відсутня стоматологічна допомога. Місцевим треба їхати в райцентр за 3540 кілометрів, а враховуючи, що мешканці, як правило, прив’язані до землі, врожаю, вони цього не роблять. Допомога тут потрібна кожному, і треба було придумати, як їм допомогти», — розповідає лікар, як зародилась ідея проєкту.

Вивчивши ринок мобільної стоматології, Валерій розробив свій концепт. За його словами, насамперед у клініці має бути 3D-томограф для сучасної діагностики, а також крісло, обладнання для стерилізації інструментів і лікування, рентген, насос для водопостачання, туалет. 

«Уявляєте собі, приїжджає невеличка клініка, середній автобус. Заздалегідь іде інформація, що він буде в цьому місці, люди приходять уже за конкретними записами. Швиденько обробили 1520 людей, зробили знімочки — і люди вже знають, із чим вони живуть, і це головне», — пояснює Валерій.

Клініка надаватиме безоплатну допомогу всім групам населення, в першу чергу — людям похилого віку, учасникам бойових дій і переселенцям без постійного доходу. 

Валерій Коник працює над тим, аби запустити проєкт у Староушицькій територіальній громаді. Він планує, що як тільки «Крилата Стоматологія» закриє місцеві потреби, то допомагатиме переселенцям в інших областях України. Лікар переконаний, що є велика потреба у пересувних клініках.

Джерело: Facebook Валерія Коника

«Я бачу цей проєкт набагато ширшим, ніж використання однієї машини. У мене в фантазіях мінімум 10–20 машин, які курсуватимуть по всіх областях України. Люди не будуть ходити в поліклініки: вони трошки ліниві, зайняті. Йти до них правильніше, ніж чекати, поки вони прийдуть до тебе. Той час, коли люди стояли в чергах, пішов назавжди», — ділиться своїм баченням стоматолог.

Зараз проєкт Валерія на стадії реалізації та збору коштів. Необхідна сума — 91 000 доларів, її лікар планує розділити між пожертвами громади, державними грантами та краудфандинговими платформами. 

Переймаючи досвід роботи з мобільними клініками, Валерій їздить на передову із друзями, мобільною стоматологією «Зуб за зуб», які надають допомогу військовим.

Стоматолог розповідає, що ці мобільні клініки споряджені сучасною технікою. Вони дозволяють здійснювати повноцінні прийоми з необхідною стерилізацією інструментів і використанням одноразового знаряддя:

«По проблематиці тут є неліковані зуби, бо є добровольці, які швиденько побігли та навіть не дивилися на свої зуби, а потім відчули, що в них щось болить. Є вояки, які приходили почистити зубні камушки. Дуже приємні відчуття, коли вони дякують, коли їм подобається. У них на передовій є відчуття, що вони прийшли в сучасну клініку».

Зубний біль може переноситися важче за поранення та заважати виконувати бойові задачі. 

«Бувало, солдати приводили командира. Причому вони казали: “Він такий страшний, ми його боїмося, але треба щось зробити”. І коли його привели, це був такий козак сухий, із вусами. Якщо пам’ятаєте фільм “Вогнем і мечем” — там є такий козак, він із люлькою йде і з шаблею на плечі. І він дивився так жорстко на нас, а потім сів у крісло і став лагідний, класний і дуже гарний командирчик», згадує Валерій.

Лікар наголошує, що у військовий час потрібно думати не лише про Перемогу, а й про власне здоров’я, бо це є турботою про майбутнє. Тож здоров’я — завжди на часі.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share