Тренінги з домедичної підготовки та з надання першої допомоги стають все затребуванішими у цивільних як у прифронтових, так і у віддалених від фронту містах України. Проте є люди, які за професією потребують покращувати й практикувати ці навички частіше й глибше за пересічних громадян. Одна з таких професій — поліцейські.
Філіп Дикань, ведучий вечірнього етеру «Накипіло», поговорив про навчання для Національної поліції з Володимиром Казусем, керівником благодійної організації «Харківський благодійний фонд “Благо”», та Андрієм Тележним, лікарем-хірургом, інструктором із першої допомоги.
Андрій Тележний з 2010 року викладав у Харківському медичному університеті, а з 2015-го разом із колегами почав формувати інструкторську групу. Зараз Андрій співпрацює з фондом «Благо». Фонд історично займався ВІЛ-сервісом, тобто підтримкою осіб з вірусом імунодефіциту людини та профілактикою зараження. Від 2016 року фонд проводить тренінги для поліцейських.
«Вони були більш інформативними, адвокаційного плану: що таке програми зменшення шкоди, профілактика ВІЛ», — розповів керівник фонду Володимир Казусь.
Поліцейський проводить особистий огляд і обшук людини, під час якого існує загроза інфікуватися. Це може відбуватися, наприклад, через шприц або контакт з біологічною рідиною: укус або плювок. Такі ситуації потребують розуміння, як убезпечити себе, колег і родину від зараження.
«Тоді ми торкалися питання: а що ж робити, якщо поліцейський приїхав на виклик і бачить непритомну людину. Або вона притомна, але отруїлася наркотичними речовинами. Завдання поліцейського, у тому числі, — протримати життя людини до приїзду швидкої», — каже Володимир.
Під час повномасштабного вторгнення співпраця благодійного фонду з поліцією вийшла на новий рівень. У 2022 році за партнерської підтримки фонду «Альянс громадського здоров’я» команді БФ «Благо» вдалося залучити кошти на тренінги з домедичної допомоги.
«Ми довели, що необхідно надавати поліцейським, особливо у прифронтових регіонах, інформацію: що робити, якщо поряд вибухнув снаряд, як зупинити кровотечу чи якісно надати штучне дихання», — зазначає Володимир Казусь.
Національний проєкт «Альянсу громадського здоров’я» фонд «Благо» реалізує у нашому регіоні. Втім, тренінги проходять також і в інших областях, зокрема у Львівській, Вінницькій, Івано-Франківській, Київській, Чернігівській, Запорізькій. Торік було проведено 44 тренінги для понад 700 поліцейських: потреба у навчанні є великою і продовжує зростати.
У програмі тренінгів є блок, присвячений правам пацієнта.
«Наприклад, людина може їхати з пігулками від ВІЛ, для замісної терапії чи лікування наркозалежності. Її зупиняють на блокпості, намагаються пігулки забрати, та вона ж цілком законно з ними їде. І ми розповідали, які у людини мають бути документи при собі, що ці ліки необхідно за годинами приймати», — розповідає Андрій Тележний.
Другий великий блок програми присвячений практичним навичкам: що робити, коли бачиш непритомну людину, як накладати турнікет, як захистити себе, коли надаєш допомогу іншому.
На тренінгах із домедичної допомоги основний пріоритет — безпека поводження в надзвичайних ситуаціях. Тому процес навчання полягає в тому, щоб розповісти людям, які ключові практичні навички потрібно засвоїти, та відпрацювати можливі сценарії дій.
«Людина, яка не має практичного досвіду в наданні допомоги або недостатньо регулярно певні речі відпрацьовує, в реальній екстреній ситуації може поводити себе хаотично. А це збільшує ризик інфікування, невпевненості в наданні допомоги та розповсюдження інфекцій», — пояснює Андрій.
Важлива поетапність дій: розуміння порядку виконання дій підвищує вірогідність виживання. Є проблеми, якими потрібно займатися першочергово, такі як масова кровотеча; а деякі травми взагалі виключають будь-яку можливість надання домедичної допомоги.
Фонд «Благо» намагається якомога більше залучати до навчання поліцейських, що мають медичну освіту або інструкторську підготовку. Завдяки цьому в Національної поліції буде власна база тренерів, які зможуть проводити повторне навчання або підвищення кваліфікації навіть за відсутності зовнішніх тренінгів.