Індексація
З 1 липня 2023 в Україні пройде перерахування пенсії. Її підвищення торкнеться окремих категорій
- державних службовців;
- працівників органів місцевого самоврядування;
- вчених.
Загалом, це близько 300 тисяч осіб. Підвищення пенсії буде на 19,7%, при цьому воно не може бути менш як 100 грн, а максимальна сума не повинна перевищувати 1500 грн. Ця індексація не торкнеться тих пенсіонерів, хто отримує високу пенсію – понад 20 тисяч гривень.
Пенсійна допомога
Деякі категорії пенсіонерів тепер можуть отримати 10 пенсій при виході на пенсію. Така допомога надається при виході на пенсію за віком та при наявності трудового стажу (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) в установах державної або комунальної форми власності:
- працівники загальноосвітніх навчальних закладів; військових загальноосвітніх навчальних закладів; музичних і художніх шкіл;
- міжшкільних навчально-виробничих комбінатів;
- дитячих будинків, дитячих трудових і виховно-трудових колоній, дитячих приймальних пунктів і приймачів-розподільників для неповнолітніх, логопедичних пунктів і стаціонарів, шкіл-клінік;
- вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладів;
- дошкільних навчальних закладів всіх типів;
- позашкільних навчальних закладів;
- бібліотек;
- дитячих клінік, поліклінік, лікарень, санаторіїв, диспансерів, будинків дитини, дитячих відділень в лікарнях, санаторіях, диспансерах і установах для виконання покарань;
- лікарняних закладів, лікувально-профілактичних закладів особливого типу, лікувально-трудових профілакторіїв, амбулаторно-поліклінічних закладів, закладів швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладів переливання крові, закладів охорони материнства та дитинства, санаторно-курортних закладів, установ з проведення лабораторних та інструментальних досліджень випробувань Держсанепідслужби та територіальні органи Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), діагностичних центрів;
- аптек, аптечних кіосків, аптечних магазинів, контрольно-аналітичних лабораторій;
- медико-соціальних експертних комісій; бюро судово-медичної експертизи;
- інтернатних установ для інвалідів, дітей-інвалідів та престарілих;
- медичних відділів протезних підприємств.
Оформлення пенсій при втраті документів
ПФУ оприлюднили роз’яснення, щодо оформлення пенсії, якщо втрачені документи про стаж. Через війну багато людей втратили домівки, а разом із ними і свої документи. З 2004 року в Україні працює державний реєстр застрахованих осіб. У випадку втрати документів, якщо дані є в реєстрі їх можна відновити з реєстру.
Але якщо підприємство було ліквідовано в 90-х, у держреєстрі відсутні дані щодо його діяльності. Стаж, здобутий до 2004 року потрібно підтвердити відповідними записами у трудовій та іншими довідками і документами. В таких випадках, якщо трудову книжку втрачено, потрібно надати довідки з місця роботи або архіву. В Харківській області можна спробувати отримати довідку через електроний портал Обласного архиву, що може бути зручним для переселенців.
Але у випадку коли йдеться про деокуповані території, території де велися активні бойові дії, або які наразі в окупації, це може бути неможливим.
В цьому випадку для підтвердження в ПФУ рекомендують знайти щонайменше двох свідків, які підтвердять його наявність. Ними можуть бути колеги, що одночасно працювали на підприємстві.
Але якщо й така місія неможлива, то пенсію може бути призначено і без відомостей про заробітну плату. Проте за таких умов розмір виплат буде мінімальним. Його вирахувано на підставі одного з трьох показників:
- розміром середньої заробітної плати за відповідною професією на зазначеному підприємстві;
- мінімальною тарифною ставкою посадового окладу за відповідною або аналогічною професією;
- мінімальною заробітною платою по країні за відповідний період.