13 лютого. Цей день в Україні та світі

13 лютого 1884 року в Харкові народилася Наталія Дмитрівна Полонська-Василенко, історикиня, авторка майже 200 наукових праць

Наталія у своїх творах доказувала ницисть претензій росії на Україну. Дослідниця, можна сказати, «відвоювала Південну Україну від москви, яка привласнила її собі, найменувавши Новоросією». Жінка свідомо обрала шлях дослідниці української давнини. У 1910-хх Наталія брала участь в археологічних розкопках під керівництвом Вікентія Хвойки. В архівах Києва, Одеси, Сімферополя, москви, петербурга вона ретельно визбирувала документи з історії України. Полонська заснувала Археологічний інститут у Києві в 1918 році, у короткий період УНР. 

Її праці присвячені українській колонізації: вона пише про втікачів в українські степи, про майно запорозької старшини та про гірничу історію Донбасу. У монографії «Колоніальна політика російського царату на Запоріжжі» — замість цивілізатора імперія постає колонізатором. Знаковою є праця «Дві концепції історії України і росії». Там доказано, що основою Київської держави є літописні слов’янські племена, а московії — фіно-угорські племена, що робить безпідставними їхні претензії на спадщину Русі. 

Наталія Полонська-Василенко. Та, хто зруйнувала міф про «Новоросію» -  Український тиждень

Працею свого життя Наталія Полонська-Василенко вважала «Історію України» у двох томах. Це була спроба чітко відмежувати історію України від історії росії чи білорусі. А ще дослідниця написала цікаву книгу «Видатні жінки України» про долю, ролі та вплив жінок у суспільстві Русі, Великого князівства Литовського, Гетьманщини, російської та Австрійської імперій, Другої Речі Посполитої та срср. Сучасники визначали виняткову красу, елегантність та ерудицію пані Наталії. 

Фото: Козловський і Гаас — ЛОВЦІ ГЕНІАЛЬНИХ ДУШ

13 лютого 1909 року народився Віктор Іванов, відомий сценарист і кінорежисер, «батько» української комедії


На Київській кіностудії імені Довженка він зняв найвідоміші свої фільми: «Шельменко-денщик», «Олекса Довбуш», «Бджоли і люди», «Ключі від неба», і найпопулярнішу комедію — «За двома зайцями». Іноді він сам вигадував жартівливі висловлювання, які після виходу на екрани стрічки стали крилатими, і дуже тішився з того, що кінокритики не звернули на це особливої уваги. 

Киев в кино: где в столице снимали «За двумя зайцами» | НашКиїв.UA

Фото: кадр з фільму «За двома зайцями»

13 лютого 1933 народився Лев Олексійович Перфілов, актор, блискучий майстер яскравих епізодичних ролей


Етнічний росіянин, Лев Олексійович у 1963 року переїхав до України та полюбив її всім серцем. Відтоді та до кінця кар’єри він був актором Київської кіностудії імені Довженка. Зіграв понад 150 ролей в кіно- і телефільмах. Багато характерних портретів Лев Перфілов створив у стрічках, знятих за мотивами українських письменників: «Таврія», «Захар Беркут», «Сон» (за творчістю Тараса Шевченка), «Відьма», «Чудо в краю забуття», «Наталка Полтавка», «Гуси-лебеді летять». 

Лев Перфилов Капитан Немо


https://nakipelo.ua/11-lyutoho-tsej-den-v-ukraini-ta-sviti/

Читайте також

Total
0
Share