9 лютого 1918 року — день заключення Берестейського мирного договору
Німеччина, Туреччина, Болгарія та Австро-Угорщина підписали у Брест-Литовську сепаратний мир з Українською Народною Республікою. Ці країни визнали незалежність УНР та зобов’язалися надати їй збройну і дипломатичну підтримку в боротьбі з радянською росією. Міністр закордонних справ Австро-Угорщини Оттокар Чернін назвав ці угоди «Хлібним миром».
Адже саме через продовольчу кризу в країнах Четверного союзу вони погодилися в обмін на поставки хліба, м’яса та промислової сировини встановити протекторат над Україною, передати до її складу Холмщину, Підляшшя та виділити західноукраїнські землі в окремий край.
Сторони відмовлялися від претензій на відшкодування збитків, обмінювалися військовополоненими і відновляли економічні відносини. Підписання Берестейського договору на якийсь час врятувало УНР від поглинення радянською росією. Це був перший мирний договір у Першій світовій війні.
9 лютого 1826 року народився Костянтин Олександрович Трутовський, український художник зі Слобожанщини
Кость навчався у Петербурзі, де товаришував із Шевченком. Був членом революційного гуртка так званих «петрашевців», і лише випадковість врятувала його від арешту та долі інших членів гуртка — сибірської каторги. Здобувши художню освіту, митець повернувся до України, довго жив на Харківщині.
Героями своєї художньої творчості Трутовський вважав українців, він змальовував звичайне життя селянства Слобожанщини та світло української духовності. Його стиль сповнений затишного, сентиментального романтизму та етнографізму. Найкращі картини: «Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром», «Весільний викуп», «Дівчина зі снопами», «Повінь», ілюстрації до творів Марка Вовчка, Миколи Гоголя, Тараса Шевченка.
Ілюстрація: Adamovskiy Foundation
9 лютого 1937 року народився Водолажський Василь Олександрович, командир вертольота, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС
Майбутній герой — наш земляк, з’явився на світ у селищі Хотімля Вовчанського району Харківської області. Він один із перших, хто одразу став до усунення наслідків страшної катастрофи в Чорнобилі у 1986 році. В складі зведеної оперативної групи Василь Водолажський здійснив понад 100 вильотів на ЧАЕС. Це було потрібно для виміру рівня радіації на пошкодженому реакторі. Роботу полковник виконав досконало, незважаючи на величезний ризик для життя та здоров’я.
Фото: Вікіпедія
9 лютого 1975 року народився Олександр Миколайович Шаповал, видатний артист балету, учасник війни, який загинув під час російського вторгнення в Україну
Олександр був солістом Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка. Добровольцем він долучився до тероборони ЗС України, був гранатометником з грайливим позивним «Шапік». Загинув у вересні 2022 року в бою з російськими окупантами поблизу Майорська на Донеччині.
Шаповал виконував сольні партії у класичних спектаклях: «Кармен-сюїта», «Лебедине озеро», «Юлій Цезар», був викладачем дуетно-класичного танцю, виховував талановиту молодь. Кожна його партія була наповнена життям, він був із тих акторів, які живуть сценою. А тепер його танець став вічним.
Фото: Анжеліна Швачка/Facebook, Катерина Кухар/Instagram
https://nakipelo.ua/8-lyutoho-tsej-den-v-ukraini-ta-sviti/