Керівник Офісу президента Андрій Єрмак написав у твіттері, що питання про постачання сучасних винищувачів Україні вирішено. Втім, жодних офіційних заяв наразі немає.
Надання Україні сучасних літаків стало на часі через дії російського командування, яке перемістило склади постачання армії рф за межі радіуса дії HIMARS. Про це заявив спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного Ден Райс.
Успішний контрнаступ, такий, як на Харківщині або Херсонщині, можливий за умов знищення складів техніки та снарядів у тилу противника. У цьому випадку росіяни не зможуть нічого зробити навіть за чисельної переваги і змушені будуть відступати. Крім того, така тактика дає можливість зберегти власних військових: противник просто не матиме, чим стріляти.
«Перше, що потрібно Україні, — це здатність завдавати ударів вглиб окупованих територій за допомогою ракет великої дальності, таких як ATACMS, та/або винищувачів і бомбардувальників типу F-16. росія перемістила склади постачання за межі радіуса дії HIMARS, отже, Україні потрібна здатність стріляти у глибину та знищувати будь-які склади, великі скупчення живої сили й пункти управління, які знаходяться поза межами досяжності HIMARS», — наголосив Райс.
Саме тому головним завданням Зеленського у президентському турне є отримання згоди на постачання навіть не танків, а передусім літаків.
Після візиту Зеленського до Лондона прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що Лондон не відкидає будь-яких варіантів військової допомоги Україні. Прем’єр уточнив, що винищувачі також є предметом розмови. Він зазначив, що навчання українських льотчиків управлінню британськими винищувачами може стати першим кроком на шляху до постачання таких літаків Україні.
Згода британців важлива, бо інші вагомі члени НАТО — США та Німеччина — поки сказали «ні» на прохання про літаки. Але таке саме «ні», нагадують у Міноборони, звучало спочатку на всі пропозиції, а після їх все ж такі задовольняли:
«Так було з HIMARS, так було зі 155-мм артилерією, з тими ж Bradley. З німецькими Leopard спочатку теж було “ні”, а тепер ми маємо танкову коаліцію. Тому я вірю у наступну “літакову коаліцію”», — заявив Рєзніков наприкінці січня.
Тим більше, якщо хтось із тих, хто має вирішальний голос, погодиться надати винищувачі, літакова коаліція може скласти досить швидко. Наприклад, про бажання передати Україні F-15 а умови погодження з НАТО заявили Португалія, Нідерланди та Польща.
Формуючи літакову коаліцію, в Україні не забувають і про танки, які також потрібні для ефективного наступу. Країна веде переговори з німецьким концерном Rheinmetall про постачання танків KF51 Panther. Це найсучасніший німецький танк. Про це повідомив сам генеральний директор Rheinmetall Армін Паппергер.
Торік компанія Rheinmetall представила KF51 Panther на виставці в Парижі. Тоді його назвали найсильнішим бойовим танком у світі. Україна може стати першою країною, яка придбає цей танк. Наразі Rheinmetall має демонстраційну модель KF51 Panther, проте директор компанії зазначає, що постачання може початися вже через 15–18 місяців. Танки можуть бути побудовані у Німеччині чи в Угорщині. Для їхнього експорту Україні необхідно буде отримати схвалення Німеччини, як це було з Leopard.
А ось британські танки Challenger 2 розгорнутимуть на полі бою в Україні вже у березні поточного року, повідомив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським у середу.
«10 тисяч українських солдатів пройшли через тренувальні табори за останні шість місяців, і щотижня прибувають ще. Кілька днів тому прибули десятки людей навчатися управлінню танками Challenger», — додав Ріші Сунак.