13 січня українці за традицією збираються родинами для святкування Щедрого вечора, або Маланки. Це свято і церковне, і народне. Щедрий вечір як переддень Старого Нового року з’явився в Україні через розбіжності в юліанському та григоріанському календарях. В народній традиції дохристиянський і християнський обряди об’єдналися у свято пам’яті преподобної Меланії.
Від хати до хати ходили щедрувальники із восьмикутною зіркою та веселими виставами. Можна побачити найдавнішу різдвяну містерію: «водіння Кози», її танець, «вмирання» та «воскресіння», колообіг завмирання та відродження природи. Роль Кози виконує хлопець із прилаштованими рогами, одягнений у вивернутий кожух.
Коза є символом добробуту та родючості, вона — втілення життєвої сили, завжди весела і безтурботна. Вважалося, якщо до вас на Святки прийде Коза, рік буде радісним, бо вона допомагає сумним і серйозним людям подивитися на світ трохи веселіше.
Попри заборони в російській імперії та за радянських часів, вертепи і вистави в Україні втрималися і розповсюдилися, бо відображали справжнє: історичне, духовне та побутове життя нашого народу.
13 січня 2010 року Апеляційний суд міста Києва визнав керівників більшовицького тоталітарного режиму винними у Голодоморі в Україні в 1932–33 роках. Це була знакова подія: Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар і Хатаєвич прямо звинувачені в тому, що вони організували геноцид українців. Суд закрив справу через смерть обвинувачених.
Фото: https://galinfo.com.ua/
У цей день у 1827 році народився Микола Миколайович Бекетов, який започаткував харківську фізико-хімічну школу. 32 роки життя Миколи Бекетова пов’язане з Харківським університетом, де він був професором. Він домігся відкриття першого в Європі фізико-хімічного відділення університету, читав студентам курс фізичної хімії та керував практичними заняттями. Лекції та підручник Бекетова студенти вважали найцікавішими.
До того ж Микола Бекетов був організатором Харківської громадської бібліотеки (нині бібліотека імені В. Г. Короленка), на її створення він перерахував кошти, зароблені під час публічних лекцій. Дивовижна людяність, доброта і сердечність вченого заворожували кожного, хто знав його. А ще він обличчя цілої династії: батько українського архітектора Олексія Бекетова та брат ботаніка Андрія Бекетова.
13 січня у 1877 році народився Лев Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, автор багатьох проєктів кораблів, підводних човнів, протимінних заслонів.
Він був значущим технічним генієм: Мацієвич — ще і перший український авіатор, майстер авіаційного пілотажу. Отримав посвідчення авіатора № 178: тобто входив до 200 перших у світі льотчиків. Він розробив тип літального апарата, здатного піднятися з палуби морського судна.
Здійснив перші нічні польоти, працював над пристроєм для порятунку льотчиків під час вимушеної посадки на воду. Мацієвич не стояв осторонь політичного життя: у 1900 році став одним із засновників Революційної української партії (РУП). Левко Макарович українізував офіцерське оточення у Севастополі, створив у Народному домі Севастополя робітничий театр з українським репертуаром.
13 січня 1894 року народився Євген Дометійович Онацький, провідний діяч ОУН, один із найближчих товаришів Євгена Коновальця. На жаль, ми не надто добре знаємо видатних учених діаспори: Онацький був не лише вояк, а й справжній енциклопедист, просвітитель, цікавий публіцист.
Після Другої світової війни Євген Онацький виїхав до Аргентини, де заснував Спілку українських науковців, митців та літераторів. Там він уклав «Українську малу енциклопедію».
Вона відрізняється від енциклопедій світу тим, що це індивідуальна праця однієї людини. Онацький написав 16 випусків, разом приблизно 2 200 сторінок. Ця колосальна робота, на яку він поклав життя — справді народна енциклопедія, видання, що за суттю є квінтесенцією українського світогляду.
Фото: сайт «Листи до приятелів»
Із веселих свят 13 січня відзначають День наклейки-стікера, День «Зроби свої мрії реальністю», День гумової качечки.
Декілька поколінь дорослих купляли гумових качечок, аби малюки не боялися у воді. У багатьох дорослих ця іграшка асоціюється зі щасливим дитинством. Прихильники збирають великі колекції качечок у чудернацьких вбраннях та образах. Ця мила іграшка стала частиною дитинства багатьох людей, її популярність незмінно зростає.
Фото: Юлія Напольська