Герой української розвідки, вбитий СБУ. Шпигунська трагедія Кірєєва стала темою номер один у медіа

Вбитий оперативниками Служби безпеки Денис Кірєєв попередив керівництво воєнної розвідки України про повномасштабне вторгнення росії та врятував Київ. Про це йдеться у матеріалі видання The Wall Street Journal.

Начальник військової розвідки України Кирил Буданов розповів про участь Кірєєва у дуелі розвідок, яка для того закінчилася смертю. Дотепер роль банкіра у перемовинах та ліквідація його спецслужбами як зрадника були незрозумілі громадськості.

Роль агента 007

Денис Кірєєв народився у Києві, професійну діяльність розпочав у сфері фінансів, працюючи в місцевих відділеннях західних банків Crédit Lyonnais, Citibank та ING. У 2006 році він перейшов на роботу до Андрія та Сергія Клюєвих. За роки роботи при режимі Януковича Кірєєв налагодив зв’язки в Росії. На святкуванні дня ВМФ РФ він спілкувався в Криму з генералами російських спецслужб, причому знав багатьох досить близько, щоб називати їх на імена.

Після 2014 року, коли Клюєви втекли в рф, Кірєєв керував їхніми активами у Києві, та водночас допомагав спорядженням українським добровольцям. У приватних розмовах із сім’єю та друзями він нарікав, що Україна не може реалізувати свій потенціал, поки їй заважає Росія, розповіли його соратники журналістам.

У 2021 році зв’язки Кірєєва в сферах безпеки та у російськму й українському бізнесі привернули увагу генерала Кирила Буданова, очільника Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України.

Як розповів WSJ сам Буданов, він апелював до патріотизму Кірєєва та попросив його використати особисті контакти, аби проникнути в середовище російської військової розвідки.

«У нього було необхідне коло знайомств. Через нього здійснювалися фінансові операції. Тому він спілкувався з усіма, включаючи дуже впливових людей», — пояснює генерал Буданов.

Кірєєв погодився на співпрацю, як пише WSJ, «мотивований почуттям обов’язку та інтересом до миру секретних операцій». Вояжі «агента» виглядали так: спеціальна група безпеки відвозила Кірєєва до Харкова, звідки він і ще один оперативник української розвідки вирушали через кордон окремою машиною.

Як розповіло одне з джерел в охороні Кірєєва, він повертався за кілька днів, зазвичай викурюючи сигару під час довгого шляху.

«Він отримував інформацію про все. Світ спецслужб і світ фінансів завжди пов’язані, як і світ криміналу, принаймні в наших країнах», — підтвердив Буданов.

Кірєєву подобалася роль «агента 007», як згадував один із його друзів.

Попередження про наступ

Коли восени 2021 року американські військові та розвідка почали попереджати Україну про загрозу великої війни, Кірєєв дізнався зі своїх джерел, що Москва справді готується до вторгнення, і першим в Україні забив на сполох. Увечері 23 лютого Кірєєв передав генералу Буданову свіжі розвіддані: путін віддав наказ про вторгнення, заплановане на ранок 24 лютого.

За словами Буданова, Кірєєву була відома не лише дата, але й ключова точка атаки: аеропорт у Гостомелі. Росія мала намір використати його для перекидання військ та техніки, щоб штурмувати Київ. Буданов розповів, що саме дані Кірєєва дали Україні кілька дорогоцінних годин перекинути війська для протидії російському наступу. Після запеклого бою з російськими десантниками аеропорт був пошкоджений і непридатний для сил вторгнення.

«Якби не пан Кірєєв, найімовірніше, Київ був би взятий», — наголосив Буданов у спілкуванні з журналістами.

Перемовини та загибель

На початку повномасштабної війни Кірєєв брав участь у переговорах із російською стороною. Як пише WSJ, банкір погодився взяти участь у переговорах попри те, що це було ризиковано. Це начебто була ініціатива ГУР, але при цьому про роль Кірєєва не знало СБУ. Чому банкіру довелося стати публічною персоною без інформування Служби безпеки, в ГУР не пояснюють.

Дениса Кірєєва вбили в Києві 5 березня 2022 року, коли він їхав на вокзал. Українські медіа з посиланням на джерела на початку березня 2022-го повідомляли, що Кірєєва під час затримання застрелила СБУ. Його нібито підозрювали у державній зраді. Але офіційного підтвердження цьому не було.

Згодом ГУР повідомило про трьох розвідників, які загинули під час виконання спеціальних завдань, захищаючи Україну. Серед них ㅡ Денис Кірєєв.

Зеленський нагородив Кірєєва орденом Богдана Хмельницького посмертно.

Погана координація спецслужб

Після розслідування WSJ виправдовуватися за вбивство розвідника довелося його колегам по перемовинах. Член переговорного процесу з росією, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що вбивство Дениса Кірєєва, якого СБУ звинуватила нібито у держзраді, було пов’язане із поганою координацією українських спецслужб на початку війни.

«Він мав стосунок до головного управління розвідки, а його вбивство було пов’язане з тим, що не було єдиної координації між силовими структурами. Були певні претензії до нього з одного боку, з іншого не встигли ці претензії врегулювати в діалоговому форматі, це не пов’язано з роботою делегації та переговорним процесом. Він не був агентом Росії», — заявив Подоляк.

СБУ ситуацію не прокоментувала.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share