9 січня. Цей день в Україні та світі

today

9 січня 1648 року Богдан-Зиновій Хмельницький був обраний гетьманом України. 

У цей день у 1951 році в Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй. Уся ця територія має міжнародний статус і належить усім державам-членам ООН. Втім, район штаб-квартири перебуває в межах судової юрисдикції США. Для розбудови комплексу запросили архітекторів, дизайнерів та інженерів з усього світу. Колектив створив 50 різних проєктів, а прийнятий був концепт Ле Корбюзьє. Згідно з кресленнями, комплекс будівель поєднав розмаїття стилів: високі скляні панелі офісів і низький круглий купол Генеральної Асамблеї. Свого часу штаб-квартира ООН вважалася зразком найсучаснішого архітектурного дизайну.

9 січня святкують Міжнародний день хореографа. Хореографи дарують нам чудовий світ народних та сучасних танців, балету, фігурного катання та художньої гімнастики. Танок виник здавна, вчені вважають, що навіть первісні люди танцювали, вкладаючи в рухи емоції, радість, настрій або почуття. Окремо існували ритуальні танці, які відбивали значущі події в житті. Нині люди танцюють для задоволення або ж люблять дивитися на красивий танок, і хореографи роблять це видовище естетичним. 

9 січня 1818 року народився Вальтер Олександр Петрович, видатний анатом і фізіолог. Вальтер був хірургом, згодом заснував школу київських анатомів, був реформатором викладання анатомії у Київському університеті. Написав найкращий підручник з анатомії людського тіла, запропонував революційні методи дослідження головного мозку, кровообігу, бальзамування. Вальтер самовіддано ліквідував епідемію холери в Києві у 1847 році. А ще він заснував і видавав власним коштом журнал «Современная медицина», перший медичний журнал України. 

9 січня 1861 року народився Степан Іванович Федак, видатний адвокат, правозахисник, фінансист і філантроп. Він організував Комітет допомоги політичним в’язням. Відомий адвокат виступав як оборонець на судових процесах проти діячів українських націоналістичних організацій, і плати за це ніколи не брав. Двері його канцелярії завжди були відчинені для політичних в’язнів, членів їхніх родин, вдів, сиріт та інших знедолених. Він батько Ольги Федак-Коновальцевої (дружини засновника ОУН Євгена Коновальця) та Софії Федак-Мельникової (дружини Провідника ОУН Андрія Мельника).

У цей день у 1875 році народився Степан Теодорович Томашівський, публіцист і політик, дослідник історії української державності. Процеси історичного розвитку України Томашівський зводив до трьох визначних ідей, що випливають з її географічного положення. Це боротьба зі Степом як кочовою цивілізацією, суперництво з Польщею як вираз суперечності Заходу і Сходу, та боротьба з домінуванням Москви як контраст Півночі та Півдня. Степан Томашівський вважається одним із засновників державницької школи в українській історіографії.

9 січня 1907 року народився Микола Лівицький, політичний діяч, журналіст, президент УНР в екзилі (у США) в 1967— 89 роках. Хоча Микола Лівицький був президентом УНР, неіснуючої де-факто держави, разом з однодумцями він відстоював українську незалежність у дипломатичних кабінетах, на з’їздах та конференціях. З ентузіазмом він постійно нагадував світовій спільноті, що Україна була, є та завжди буде. Лівицький відвідав багато країн української діаспори, на зустрічах з політичними діячами лобіював інтереси українців. Він лише кілька років не дожив до розпаду СРСР. 

9 січня 1924 року народився Сергій Параджанов, талановитий митець, кінорежисер, сценарист, художник. Параджанов — яскравий представник хвилі «українського поетичного кіно». Найвідоміша його кінострічка — «Тіні забутих предків» за повістю Михайла Коцюбинського посідає перше місце у списку 100 найкращих українських фільмів. Ще митець зняв стрічки «Українська рапсодія», «Квітка на камені», «Київські фрески», «Колір гранату». Він заснував в образотворчому мистецтві жанр колажу в стилі концептуалізму. Свого часу Параджанова називали «вірменин, який народився в Грузії та сидів у російській в’язниці за український націоналізм».

https://nakipelo.ua/8-sichnya-tsey-den-v-ukrayini-ta-sviti-2-4-2/

Читайте також

Total
0
Share