Святий Миколай, Дід Мороз і Санта Клаус: чим відрізняються ці персонажі

Напередодні різдвяних і новорічних свят ми вирішили розібратися, у чому полягає різниця між Святим Миколаєм, Санта Клаусом і Дідом Морозом. Чи народився Дід Мороз у совєтському союзі? Чи дійсно Святий Миколай і Санта Клаус — одна й та ж особа? 


Головними символами святкування Нового року в Україні за радянських часів були Дід Мороз і Снігуронька. Вважалося, що сивий дідусь дарував подарунки дітям у новорічну ніч, а допомагала йому онука, молода дівчина, Снігуронька. Проте у наших предків Дід Мороз зовсім не був добрим персонажем, а Снігуронька насправді була не його онукою, а донькою Мороза і Весни. 

Дід Мороз. Ілюстрація: pixabay

Мороз — це міфологічний персонаж давньослов’янських племен. У давнину його називали по-різному: Карачун, Студенець, Зимник, Мороз, Тріскун, Дядо Коледа. Наші пращури не асоціювали з ним свята чи подарунки, — навпаки, він був символом ворожої й холодної зими. Мороза швидше боялися: селяни, аби задобрити його, залишали гостинці — оладки, кисіль, млинці. Йому приносили в жертву худобу, а за деякими переказами — навіть людей. 

Міфологічний персонаж Мороз. Ілюстрація: Екоінвест

Християнська церква засуджувала поклоніння образу Мороза, адже вважала це язичництвом. Тож скоро лихого Мороза замінив Святий Миколай. Він приносив слухняним дітям подарунки, а розбишакам клав під подушку різки. 

Святий Миколай, або Миколай Чудотворець — реальна людина, яка завдяки добрим вчинкам була канонізована та додана до лику святих. Він народився 15 березня у місті Патари десь між 270 та 288 роками в історичній області Лікія, яка тоді належала Римській імперії (сучасна Туреччина). Миколай був християнським священником, згодом став єпископом Мирським.

Миколай Чудотворець. Ілюстрація з відкритих джерел

Вчені Манчестерського університету зробили реконструкцію його зовнішності за мощами. У реального Святого Миколая були карі очі, випнуті вилиці та підборіддя, ріст приблизно 168 сантиметрів.


На день Святого Миколая влаштовувалася гостина, після якої веселі люди з піснями їздили на санях довкола села. Дітям дарували особливе печиво — миколайчики. На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю, узвар і дарували подарунки дітям. Це символізувало надії на врожайний новий рік. 

Святий Миколай — символ християнської доби. У часи Реформації, коли шанування святих церква засуджувала, Святого Миколая замінили новонародженим Ісусом, тому подарунки дарували лише на Різдво. З початком Контрреформації традиція подарунків на Святого Миколая та від його імені знову відродилась. 

Ілюстрація Каріни Чепели до казки “Майстерня янголів” Лесі Кічури

Святий Миколай став прообразом різдвяного Санта-Клауса. У ХІХ сторіччі постать Миколая Чудотворця перестала асоціюватися зі святим. Голландські колоністи, заснувавши в Америці Новий Амстердам (Нью-Йорк), завезли на континент традицію дарувати дітям на Миколая та на Різдво подарунки. Святого Миколая голландці називали Сінтаклаас, який згодом в англійському звучанні став Санта Клаусом. 

Сучасний образ Санта-Клауса у червоному вбранні з білим хутром та з великим випнутим животом з’явився у 1930-ті роки в рекламі «Кока-Коли». Тобто Санта Клаус, якого ми бачимо нині звідусіль, — це літературно-телевізійний образ. Пізніше відомий американський художник Томас Наст довершив нову легенду: у своєму творі поселив Санту на Північний полюс. А ще він придумав книгу, до якої добродій записує гарні та погані вчинки дітей, а у свята на санях роз’їжджає домівками та залишає подарунки біля ялинки чи у панчосі. 

Ілюстрація з реклами «Кока-Коли»

Ще донедавна більшість українців святкували Новий рік із Дідом Морозом і Снігуронькою. Ці образи залишилися нам у спадок від Радянського Союзу. В Україні День Святого Миколая заборонили разом із Різдвом у ті часи, коли до влади прийшли більшовики. Дід Мороз як образ доброго дідуся, який дарує малюкам подарунки, радянські пропагандисти впровадили, аби віддалитися від символів Заходу — Святого Миколая і Санта Клауса. 

Офіційно про Діда Мороза як символа нової доби комуністична влада заговорила у грудні 1935 року. Більшовикам необхідний був новий інструмент для пропаганди, а також засіб дати якусь розраду людям у важкі часи, які вони самі такими зробили: це період Голодомору, репресій, так званих «чисток». У газеті «Правда» від 1935 року вийшла стаття другого секретаря комуністичної партії Павла Постишева про святкування Нового року разом із новими символами — Дідом Морозом та його онукою Снігуронькою. Різдво було вкрадене та замінене на Новий рік.

Через кілька днів у всіх містах срср на центральних площах міста стояли ялинки. У 1937 році Дід Мороз урочисто дебютував у Кремлівському палаці. Відтоді Новий рік не святкували без цього образу, а саме свято оголосили «дитячим». Спочатку Дід Мороз приходив на Різдво та тихенько клав солодощі чи подарунки у панчоху, а згодом під ялинку. Та через деякий час про Діда Мороза і Снігуроньку вже складали анекдоти: що вони приходять у хати, до дитячих садочків чи на святкування до трудових колективів як заробітчани та добрі лише за гроші. 

Дід Мороз у Радянському Союзі. Фото з відкритих джерел

Нині у вільній Україні кожна сім’я може сама вирішувати: коли святкувати Різдво, День Святого Миколая та хто має вітати дітей зі святами. Ми ж хотіли нагадати про витоки, коріння цих образів та їхню історію. Щасливого Різдва, веселого Нового року і чарівного Святого Миколая усім, хто святкуватиме! 

 


https://nakipelo.ua/nizhna-iak-kytsia-vs-tverda-mov-krytsia-evoliutsiia-obrazu-zhinky-v-ukrainskomu-suspilstvi/

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share