У четверту суботу листопада в Україні вшановують День пам’яті жертв Голодоморів.
У ці дні ми згадуємо історії наших сімей та намагаємося усвідомили передані нам уроки та досвіди. Іноді вони бувають цілющими, а іноді — руйнівними. Будь-яка історія роду стає деструктивною, коли перетворюється на сталий сценарій.
Від самого дитинства ми, самі не бажаючи, тотально занурені в сімейні сценарії. Щодня ми бачимо, як будуються стосунки батьків, знаємо, які історії, події, труднощі та втрати супроводжували життя бабусь і дідусів, а іноді й далеких поколінь. Достатньо побіжним поглядом окинути сімейну історію, аби зрозуміти: «мертві невидимі, але не відсутні».
Сімейні сценарії — це несвідомий план, що реалізується в житті. Він отриманий від попередніх поколінь і постійно підкріплюється інформацією з дитинства під впливом способу життя батьків. Кожен із нас є ланкою в ланцюзі поколінь, і часом нам доводиться, на власний подив, відігравати ніби заготовлені сценарії, оплачувати не свої борги та зберігати відданість чужим ідеалам. Ця невидима відданість сім’ї може несвідомо визначати наші рішення та вибір.
Чи можна самостійно спробувати прочитати сімейний сценарій?
Для початку дізнайтеся подробиці життя кількох поколінь вашої родини, особливу увагу приділивши представникам однієї з вами статі. Зверніть увагу на збіги: вік, події, що повторюються, нездійснені мрії та улюблені життєві «девізи». Можливо, це і про ваше життя?
Задайте собі питання: які побажання від сім’ї ви найчастіше чули в дитинстві?
За що ви отримували схвалення або були присоромлені? Як ви почуваєтеся на сімейних святах? Які відомості про вас є предметом інтересу близьких? Які фрази, коментарі та посилання родини звучать у вашій голові? Кого з родичів шанують у сімейному колі, а про кого воліють не згадувати ? Таким може бути початок дослідження цієї теми.
Глибоке опрацювання сімейних сценаріїв можливе в ході терапевтичного процесу з психотерапевтом та у разі внутрішньої готовності прийняти відповідальність за власне життя. Іноді навіть ціною втрати схвалення та прийняття з боку батьківської сім’ї.
Початок подорожі в історію родини — важливий і корисний персональний досвід. Досвід, щоби вклонитися минулим поколінням, але мати сили й розуміння не нести їхні тягарі із собою.
https://nakipelo.ua/iak-korektno-spilkuvatysia-v-novykh-realiiakh-u-mintsyfry-prezentuvaly-dovidnyk-bezbar-iernosti/