Ми так довго чекали на повернення додому, і ось цей час настав. Деяким із нас пощастило, і ми вертаємося до звільнених і деокупованих міст. Це справжня велика подія, яка впродовж цих місяців додавала сили та наснаги для «життя на валізах».
Та на превеликий жаль, повернення додому не обов’язково викличе саме ті переживання, на які ми сподіваємося. У мирні часи повертатися додому після подорожі або відрядження означає знову опинитися серед улюблених речей, упізнати власне місто, дім, квартиру, відчути себе у звичайному просторі. Приємному та безпечному. Війна докорінно змінила це.
Як підготуватися до повернення та зберегти емоційний стан, зустрівши місто, що травмоване війною? Як повернутися до буденного життя?
Головне в цьому процесі — поступовість. Дайте собі час, не поспішайте. Пам‘ятайте: війна триває, а це означає, що її наслідки ви обов’язково відчуєте. Щоби мінімізувати вплив уперше побаченого, намагайтеся не фантазувати. Колишня картина світу, яка була до бойових дій, уже точно не існує. Краще буде, якщо ви зустрінете змінений світ із мінімальною кількістю очікувань. Подивіться актуальні фотографії вашого міста, поговоріть із сусідами. Протестуйте реальність.
Коли ви опинитеся вдома, намагайтеся бути уважними до власних почуттів та переживань, задавайте собі питання: «Як мені зараз?». Чесна відповідь, а не та, на яку ви або важливі для вас люди очікували — це найголовніше.
Намагайтеся робити все поступово, крок за кроком. Якщо є можливість, спочатку проведіть у рідному місті декілька днів, відслідкуйте свій стан, а згодом приймайте рішення про остаточне повернення. Знайдіть куточки минулого життя: кав’ярню, базар. Дізнайтеся, хто з сусідів у місті, зустріньтеся з друзями. Обов’язково поцікавтеся відчуттями усіх членів родини. Намагайтеся врахувати побажання усіх. Особливу увагу приділіть емоціям дітей.
Відверто запитайте себе: «Чого я хочу, повертаючись додому?». Якщо вийде, сформулюйте відповідь письмово. Поміркуйте, чи є реальна можливість отримати це. З обережністю приймайте будь-які довгострокові рішення.
Читайте також