Що робити у критичних ситуаціях

Щонайменше 20 людей загинули та десятки були поранені 10 жовтня внаслідок російського обстрілу українських міст. Через атаку були частково знеструмлені Київ, Львів, Суми, Харків та інші міста. Подекуди зʼявилися перебої з мобільним звʼязком.

Ми зібрали важливі інструкції, як діяти в надзвичайних ситуаціях.

Що робити, коли поруч хтось поранений

Насамперед перевірте, чи безпечна ситуація для вас. Огляньте місце події та впевніться, що джерело небезпеки відсутнє. 

Оцініть, в якому стані постраждалий, перевірте, чи він у свідомості, чи дихає. Задайте людині будь-яке просте питання, аби перевірити стан свідомості. 

Викличте швидку та будь-які інші екстрені служби, що необхідні в даній ситуації.

Якщо є кровотеча, а ви маєте при собі кровоспинний турнікет, накладіть його максимально високо на ушкоджену кінцівку. Якщо турнікета немає, тисніть на рану напряму. Не зупиняйте тиск або не послаблюйте турнікет до приїзда медиків.

Перевірте, чи немає у пораненого в роті сторонніх предметів чи рвоти. Якщо є — приберіть, щоб забезпечити прохідність дихальних шляхів.

Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у людини немає ознак життя, починайте серцево-легеневу реанімацію. Подивитись, як це виконується на практиці, можна ось тут. Інструкції на цьому каналі рекомендує Міністерство охорони здоровʼя України.

Для цього пораненого треба перевернути на спину та натискати посеред грудної клітини двома руками, накривши основу однієї долоні іншою. Глибина натискання — 5–6 сантиметрів, частота — 100–120 натискань на хвилину.

Не залишайте постраждалого до приїзду медиків.

Від редакції: аби вміти використати ці навички на практиці, пройдіть курс домедичної допомоги.

Джерело: Міністерство охорони здоровʼя України.  

Що робити під час ракетного обстрілу

На відкритому просторі, наприклад, у парку, — щойно почули звуки небезпеки, впадіть на землю якнайшвидше. Уламки від вибуху часто розлітаються конусом вбік і вгору, тож, якщо ви лежите низько на землі, є шанс, що вас не зачепить. Ваша голова має бути у напрямку вибуху. Руками закрийте вуха.

Навколо вас будівлі? Шукайте укриття від уламків вибухового пристрою чи снаряду та тримайтеся подалі від скла, яке розлетиться навколо через вибухову хвилю.

Джерело: інтервʼю з колишнім британським військовим Девідом Гілеатом, який 27 років працював у армії Великої Британії. 

Що робити, коли відсутні світло, газ і вода?

Насамперед — підготуватися завчасно. Тримайте зарядженими павербанки та гаджети, купіть сухий спирт, свічки, туристичну газову горілку й балони до неї. Зробіть запас продуктів, що не псуються.

У разі зникнення електроенергії відімкніть усі прибори з розеток. Економте заряд батарей телефону та павербанків.

Якщо зникла вода — запасіться питною водою з бюветів, колодязів або пунктів розливу. Не пийте воду з річок, озер та інших відкритих джерел, використовуйте її для технічних цілей.

При припиненні постачання газу, перекрийте вентилі. Для приготування їжі використовуйте пічки та мангали на вулиці. Не опалюйте буржуйками чи дровʼяними котлами квартири, якщо приміщення не пристосоване для цього.

Джерело: Мінрегіонінтеграції.

Що робити, коли відсутній мобільний звʼязок

Для початку відключіть автовибір мережі. На Android це можна зробити наступним шляхом: «Налаштування — Мобільна мережа (чи Підключення) — Оператор», на iOS: «Параметри — Стільникові дані — Вибір мережі».


Знайдіть і виберіть доступну мережу та спробуйте в ній зареєструватися. Далі перевірте можливість вихідного дзвінка чи SMS.

Якщо поряд є дротовий телефон, спробуйте ним подзвонити. Перевірте, чи працює дротовий інтернет.

Якщо ані мережі, ані доступу до Інтернету немає, пройдіть до найближчого місця, де може бути стаціонарний чи радіозвʼязок. ДСНС рекомендує направлятися до будівель органів місцевого самоврядування, держорганів чи надзвичайних служб.

Від редакції: перед тим, як йти шукати звʼязок, оцініть, чи безпечно назовні.

Джерело: ДСНС, Держспецзвʼязку.

Що робити, коли будівля, де ви знаходитесь, обвалюється

Якомога швидше покиньте будинок, не використовуючи ліфт. Якщо є можливість — візьміть документи і готівку.

Дорогою повідомте про можливість обвалу людей, яких зустрінете. Щойно опинитеся назовні — відійдіть подалі від будинку та зупиняйте тих, хто намагається вистрибнути з високих поверхів.

Якщо неможливо покинути будівлю, сховайтеся під щось, що зможе вас закрити: у отворі дверей, під балками, каркасами чи столом. Не наближайтеся до вікон чи балкону. За можливості, знеструмте приміщення та перекрийте газ і воду.

Джерело: МВС.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share