267 малюнків маленьких українок та українців наразі прикрашають залу Будинку Нюрнберга. 1 червня тут відкрилася виставка під назвою «Дякуємо за життя». Ініціатива — результат об’єднання кількох волонтерів.
Це лише мала частина робіт, які діти надсилають захисникам та захисницям Харкова та області. Малюнки, листи, паперові вироби надходять із різних частин країни, а також з-за кордону. Спершу відгукнулися харківські гімназії, далі підхопили інші заклади освіти. Одну роботу навіть надіслали з тимчасово окупованого Херсону.
«Це третя партія малюнків (які відібрали на виставку — ред.). Перші дві відправилися на фронт нашим захисникам на Північному та Південному напрямках, зокрема на Ізюм. Майже всі області України долучилися. Діти, які зараз знаходяться в Німеччині, Польщі, Нідерландах, у Франції, надсилали малюнки вчителям гімназії. А вчителі — нам електронною поштою, ми потім роздруковували», — розповідає Євгеній Карманний, доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Назву виставки фактично придумали самі діти, каже ще один організатор Олександр (позивний «Лелека»). Адже третину малюнків підписують саме подякою за життя.
«Мені здається, найкраща подяка, котру могли отримати наші військові — від дітей, таких щирих, близьких до природи. Як можуть дякувати вони, ніхто не вміє. Талановиті, просто неперевершені картини. Я навіть не можу назвати їх просто малюнками, бо це витвори мистецтва», — каже Світлана Чистякова, директорка Будинку Нюрнберга.
Коли дивишся на дитячі витвори, такі відверті та сповнені надією, на очі навертаються сльози. З-поміж робіт — малюнок маленької Софійки з дитячого будинку. Дівчинка надіслала воїнам єдинорога з синьо-жовтим сердечком та прикріпила до нього найдорожче: солодкий батончик, розповідають організатори. Поруч зі стендом з малюнками лежать сердечка, обрамлені блакитною та жовтою стрічками. На деяких напис «Чорнобаївка».
«У нас неймовірні діти: дуже патріотичні, вони роблять для воїнів все, що в їхніх силах. Це дуже важливо для солдатів. Вони розуміють, що їх тут чекають, про них піклуються. Чекають не лише дітки, але й увесь народ, який об’єднався. Неважливо, де ці люди знаходяться, велика допомога йде з усього світу», — додає Олександр «Лелека».
Малюють і пишуть військовим діти та молодь різного віку. Надсилають листи навіть 20-річні. А є й побажання, які записують мами зі слів малят, які ще не навчилися писати. Розповідаючи про це, «Лелека» дістає з карману складений аркуш паперу — лист від маленької дівчинки. Чоловік обережно його розгортає та читає:
«Любий воїне, кожен день, кожен час моя родина згадує про тебе, як ти захищаєш мати-Україну від ворога. У твоїх руках наше майбутнє, майбутнє нашої країни, моє майбутнє та тисячі моїх однолітків. Нехай ці малюнки та маленькі серця, як частина сердець дітей України, зігріють твою душу в тяжку хвилину, принесуть удачу та збережуть життя. Ти в нашому серці, і ми разом з тобою. Бережи тебе Боже. Слава Україні! Від маленької дівчинки Карини».
Дитячі витвори — це обереги для військових, каже прикордонниця Яна, яка прийшла на відкриття виставки.
«У кожного військового залишилися вдома діти, онуки, братики, сестрички. І ці листи — як дотик із дому. Нам дуже приємно, усі їх зберігають біля себе, також у нас є стенди маленькі, з малюками, що скотчем приліплені. А дітям України ми обіцяємо, що вони будуть жити у рідній Україні, вільній і незалежній», — зазначає військовослужбовиця.
Після виставки роботи дітей передадуть військовим. Частину малюнків організатори планують відправити на виставку до Німеччини.