Найскладніша перевірка для команди. Як ЕРАМ та ІТ-галузь проходить випробування війною

Спонсорський матеріал

Кажуть, що найефективніша організація — та, в якій люди гуртуються навколо спільних цілей. Як харків’яни з першого дня стають волонтерами, допомагають комунальникам, теробороні та ЗСУ, так і експерти ЕРАМ об’єдналися, щоб підтримати колег і тих, кому це необхідно. А ще — зробити свій внесок у майбутню перемогу та розвиток ІТ у Харкові. Євген Гріцков, керівник ЕРАМ на сході України — про силу команди, підтримку ЕРАМ під час війни та майбутнє сфери у Харкові. Від першої особи. 

 

Те, до чого неможливо підготуватись 

 

О 5 ранку 24 лютого, за лічені хвилини після перших вибухів, ми з колегами вже спілкувалися з американським топ-менеджментом компанії. Я буквально з вікна свого дома показував вибухи, щоб підкреслити: це дуже серйозно. В Україні – повномасштабна війна. 

 

Я розпочав свій шлях в ЕРАМ 13 років тому з позиції Java-інженера. На власні очі бачив розвиток локації: за цей час вона виросла до понад 3000 спеціалістів та накопичила портфоліо визначних проєктів для замовників з Європи, США, Канади. Всі ці роки ми підтримували та посилювали репутацію Харкова як міста з якісною вищою освітою і талановитими інженерами на просторах України і серед іноземних партнерів. Недарма за даними Kharkiv IT Research 2021 місто посідало другу сходинку за розвитком ІТ-галузі в Україні. Ми мали 45 000 спеціалістів, 511 компаній і зростання обсягу індустрії на 53% порівняно з «доковідними» часами. Зараз ситуація, звісно, змінилася. Але я вірю, що після нашої перемоги ми повернемося і покращимо свої показники.  

 

ЕРАМ, як і багато інших компаній, готувалася до можливої війни. Ми створювали і опрацьовували на практиці спеціальні плани для продовження роботи бізнесу, думали про фізичну безпеку команди, домовленості та обов’язки перед клієнтами. І хоча все це було корисно, але ситуація довела, що на 100% до реальної війни підготуватись було неможливо. 

Але був фактор, який всім нам дуже допоміг… 

 

Команда, що керується цінностями 

 

… Цей фактор – команда. Є у менеджменті таке поняття – value creation network (переклад: спільнота, що створює цінності) . Так називають цілеспрямовану групу людей або організацій, що створюють різні блага шляхом динамічних обмінів матеріальними та нематеріальними цінностями. Загалом це більш гнучка структура, вона практично вільна від ієрархії. Саме такою показала себе ЕРАМ.  

 

Хоча на глобальному рівні компанія проробляла різні сценарії, все ж таки реальність була складнішою з точки зору логістики та безпеки людей. Тому таку велику роль відіграли члени команди, які стали волонтерами: вони самоорганізувалися у різні нетворки і стали допомагати колегам, їхнім близьким і тим, кому це було потрібно. Хтось займався евакуацією, хтось – доставляв продукти і товари у прифронтові зони, хтось за власною ініціативою допомагав ЗСУ і теробороні. А спеціалісти з центру та заходу країни, де є офіси ЕРАМ, почали з першого дня приймати колег зі сходу, організовувати в офісах прихистки-шелтери, забезпечувати їх усім необхідним тощо. Це була і є потужна волонтерська хвиля. Ми зрозуміли, що вся команда ЕРАМ Україна – а це понад 14000+ експертів – насправді керується єдиними цінностями. Це допомогло нам, як і всій державі, стати одним організмом, мурашником, який працює на спільну мету – скорішу перемогу. 

 

Допомога на рівні компанії 

 

До початку війни ми мали офіси у Києві, Львові, Харкові, Дніпрі, Вінниці, Хмельницькому, Івано-Франківську, Чернівцях, Одесі, Миколаєві, Херсоні та Запоріжжі, а українська команда ЕРАМ налічувала понад 14 000 професіоналів. Понад 3000 з них були у Харкові. 

 

Як я вже згадував, у ЕРАМ був план продовження роботи бізнесу в Україні. Найголовніше в ньому – безпека фахівців, а отже і допомога з релокацією та евакуацією з небезпечних регіонів. Завдяки спільним зусиллям наших волонтерів та менеджменту компанії ми налагодили цей процес.  

 

Наші центральні та західні локації перетворились на хаби, сфокусовані на допомозі колегам – з пошуком житла, розселенням в готелях, перевезенням до кордону тощо. Надзвичайно потужну допомогу надали і співробітники ЕРАМ з європейських країн.  

 

Усім членам команди компанія продовжує надавати компенсацію. Також для фахівців та їхніх сімей EPAM виділила фінансову допомогу: у березні кожен спеціаліст отримав $1000 додатково до щомісячного доходу. Для тих колег з ЕРАМ, хто виїхав за кордон, надали ще $1000, для їхніх дружин та чоловіків – по $500, а на кожну дитину виділили по $250. Крім того, у разі переїзду передбачається покриття супутніх витрат, пов’язаних із житлом або транспортуванням на суму до $2000. Фахівцям ЕРАМ, які знаходяться у складі ЗСУ або у теробороні, компанія на час відсутності зберігає закріплені робочі місця, компенсації, а також підтримує додатковим компенсаційним пакетом їх та їхні сім’ї. 

 

ЕРАМ допомагає державі і українцям під час війни за різними напрямками — економічним, гуманітарним, освітнім, волонтерським. В якості економічної підтримки компанія сплатила авансом 50 млн грн податків до українського держбюджету у першому кварталі та продовжує надавати роботу та регулярну компенсацію всім фахівцям з України. Більше того, потроху відновлюється найм досвідчених спеціалістів та новачків.  

 

Потужною є і гуманітарна допомога. ЕРАМ фокусується на співпраці з надійними і перевіреними фондами. Загалом понад 21 млн гривень компанія передала на користь організацій «Червоний Хрест України», «Лелека», «Razom», «Крона», «Group 35». Зокрема 200 000 гривень  - для надання допомоги Харкову у подоланні продуктової кризи. А завдяки зусиллям колег і клієнтів на заході ми закупили три карети швидкої, які вже перевозять поранених і обладнання, та створили спеціальний “Фонд допомоги Україні”.  

Щодо освітньої підтримки, то ЕРАМ традиційно надає техніку тим закладам і установам, які цього потребують. Також фахівці компанії разом зі спеціалістами Amazon Web Services допомогли понад 10 вищим навчальним закладам зі сходу та півдня України перевести найважливішу інфраструктуру у хмарні сховища. Це забезпечує продовження навчального процесу та безпеку даних.  

 

Також ми відновили корпоративні навчальні програми ЕРАМ University, які допомагають опанувати сучасні ІТ-професії. Запустили спеціальну програму ІТ-Fundamentals for Ukrainian Switchers, яка знайомить з основами комп’ютерних наук. Ця безкоштовна програма зібрала понад 18000 заявок від українців, які хочуть долучитися до ІТ без попереднього досвіду. Це особливо важливо в період, коли частина людей втратила роботу.   

До того ж глобальний офіс ЕРАМ припинив обслуговування російських клієнтів та закриває російський офіс компанії. Замість цього активізується набір талантів у країнах Центральної та Східної Європи, в Індії та Латинській Америці. Також ЕРАМ виділила додатково 100 млн доларів для підтримки своєї української команди. І це – лише частина ініціатив

Тандем роботи і волонтерства 

 

В ЕРАМ завжди був міцний волонтерський рух. Наші колеги у мирні часи приділяли увагу ІТ-освіті для молоді, еко-ініціативам, донорству, іншим напрямкам. Та зараз цей рух посилився у багато разів і став спрямованим на нагальні потреби. Нещодавня благодійна кампанія EPAM stands with Ukraine зібрала зусиллями команди понад 1 300 000 гривень. Кошти надійшли на рахунки українських фондів, які займаються гуманітарною допомогою. А компанія цю суму подвоїть.

 

Разом з компанією та за особистою ініціативою спеціалісти ЕРАМ організовують закупки ліків та продуктів для тих, хто живе у Харкові та інших містах, купують техніку для захисників України, організують евакуаційні рейси та значні партії гуманітарної допомоги. Ця активність спрямована не лише на колег та їхні родини – охоплення значно ширше. Наші спеціалісти ставлять собі на меті допомогти тим, кому це необхідно. А ще багато колег перебувають у теробороні та лавах ЗСУ. І я пишаюся, що можу працювати в одній команді з такими людьми.  

Але ми пам’ятаємо, що ЕРАМ – це сервісна ІТ-компанія. Саме тому підтримуємо та заохочуємо бажання спеціалістів виконувати свої безпосередні робочі задачі. За декілька тижнів від початку війни майже 80% експертів повернулися до роботи. Зараз цей показник сягає довоєнних часів. Команда ЕРАМ демонструє звичну ефективність, незважаючи на місце перебування – цього, зокрема, нас навчила пандемія. Завдяки набору інструментів та сучасній інфраструктурі ми створили ефективний підхід для віддаленої роботи Remote by Design. Він дозволяє отримувати доступ до роботи майже звідусіль. Головне — стабільний інтернет та більш-менш обладнане робоче місце. 

 

Також ЕРАМ побачила надзвичайно сильну підтримку від наших клієнтів – а їх понад 300 у всьому світі. Вони надають її не лише на словах, але й залишаються з українськими командами під час війни, дають нам нову роботу. За останні місяці ми розпочали декілька нових проєктів і спостерігаємо загалом позитивну динаміку.  

 

Я розумію, що зараз деякі люди в певному сенсі «ховаються» у роботі. Хоча до якогось моменту це досить ефективно, все ж таки ми рекомендуємо колегам дбати про своє здоров’я і відпочивати. Щоб запобігти вигорянню та морально підтримати команду, ЕРАМ та наші партнери Well-being company пропонують сервіс психологічної та коучингової підтримки. Так само за стан і настрій спеціалістів намагаються моніторити менеджери проєктів  та HR-спеціалісти. 

 

Про майбутнє 

 

Вже зараз в ЕРАМ поступово відновлюються процеси найму досвідчених спеціалістів з ринку праці та новачків з програм EPAM University. Ми впевнені в тому, що війна, як і кожна попередня криза, яку проходила глобальна компанія з майже 30-річною історією, загартує команду. Зараз українці переживають важкі часи, але війна з часом завершиться – впевнений, що нашою перемогою – і ми будемо відновлюватись і зростати. 

 

Сьогодні у Харкові та області залишаються близько 300 членів нашої команди. Інші колеги тимчасово поїхали працювати з інших населених пунктів України, дехто – за кордон. Ми з ними постійно на зв’язку та за потреби надаємо потрібну допомогу. Також зберігаємо свої офіси в Харкові, чекаємо на повернення та відновлення процесів і залишаємось на зв’язку з клієнтами. Команда ЕРАМ тримає у фокусі якість надання послуг з розробки програмного забезпечення, безперебійну роботу, підтримку стандартних процесів. Все це допоможе нам зберегти позиції та роботу для української команди, а відтак і підтримувати економіку країни та нашого міста.  Ми прагнемо зберегти репутацію українського та, зокрема, харківського ІТ. 

 

 

Читайте також

Total
0
Share