Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надало роз’яснення: як слід вчиняти, якщо ви впродовж тривалого часу не можете зв’язатись із людьми на окупованій території.
Перші кроки:
- Прибрати паніку. По-перше, слід враховувати, що на окупованих територіях та в зонах ведення активних бойових дій можуть бути перебої з електроенергією, інтернетом та мобільним зв’язком. Якщо не вдається додзвонитися до людини, її колег, сусідів, або осіб, що поряд, — починайте збирати якомога більше інформації про людину та обставини її зникнення. Фахівці радять записувати те, що дізнаєтесь, одразу, бо є ймовірність усе забути через стрес та хвилювання.
- З отриманою інформацією слід звернутися до поліції.
Як пришвидшити справу та полегшити роботу правоохоронців
- Якщо шукаєте цивільних — підготуйте дані: повне ім’я, дата народження, контакти, особливі прикмети (родимки, шрами, татуювання тощо). Треба вказати, де, за вашою інформацією, востаннє перебувала людина, коли виходила на зв’язок і в який спосіб. Повідомте, якщо є особи, які востаннє спілкувалися з тим, кого ви розшукуєте.
- Якщо шукаєте військових (йдеться не лише про службовців ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, а й про бійців ТрО, правоохоронців, бійців ДСНС тощо) — теж треба вказати ПІБ, дату народження, контакти, прикмети, останнє відоме місце перебування. А ще — назву та номер військової частини чи підрозділу проходження служби, посаду та звання, особовий номер, номер військового квитка чи жетону. Якщо такої інформації немає, зверніться до військкомату, вам мають надати контакти військової частини. Як підготувати себе та близьку людину, що збирається воювати, — читайте у нашому матеріалі.
Куди звертатися із зібраною інформацією
- Нацполіція: залишити повідомлення, подзвонивши на цілодобову гарячу лінію: 089 420 18 67 або 102.
- Надіслати відомості на електронну пошту [email protected] або в Telegram-чатбот https://t.me/poshuk_znyklyh.
- Міністерство внутрішніх справ: якщо шукаєте зниклих дітей та дорослих, потрібно заповнити спеціальну форму.
- Національне інформаційне бюро: є гаряча лінія 1648 (в Україні) та +38 044 287 81 65 (для дзвінків з-за кордону). Також активні чатботи в Telegram та Viber @nib_uncp_bot. На сайті бюро міститься форма, яку можна відправити.
Хто займатиметься пошуком
Нацполіція та спеціальні пошукові групи. Національне інформаційне бюро комунікує з різними міністерствами, органами та службами, всю інформацію вносить до реєстру. Може бути так, що на момент звернення у співробітників бюро вже будуть певні деталі, вам їх повідомлять.
Не лякайтеся, якщо представники бюро звертатимуться до вас за уточненнями: вони мають на це право. Все, що дізнаються, вони передають правоохоронцям, міжнародним моніторинговим місіям, організаціям з пошуку полонених тощо.
Я вже декілька разів звертавсь/лась всюди. Безрезультатно
Якщо вам не телефонують, це не означає, що вашу заяву поклали в теку та заховали на найвищій полиці. У той момент, як орган влади отримує бодай якусь інформацію щодо людини, яку шукають, — про це одразу повідомляють.
Як швидко мені повідомлять хоч щось?
На жаль, часового ліміту немає, адже ситуація у зоні бойових дій є нестабільною.
Чинне законодавство розрізняє три статуси для осіб, про місцезнаходження яких немає інформації. Особа може бути «зникла безвісти», «безвісно відсутня» та «оголошена померлою». Кожен з цих статусів спричиняє різні правові наслідки: як для того, кого шукають, так і для родичів. Рішення про присвоєння одного зі статусів зазвичай ухвалює суд.